Mamici de iulie-august 2008 (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Salut burtici!

Anka (si parca mai intreba cineva) despre pliul nuchal Mie mi-a explicat doc saptamana trecuta cum e cu masuratoarea asta. El acum isi pregateste portofoliu ca sa mearga sa faca un stagiu de pregatire cu nenea Nicholaides, cel care a inventat tehnica masuratorii pliului asta. Si mi-a zis ca masuratoarea e relevanta pina in sapt 14, adica dupa 14s1z gata, s-a incheiat, nu mai are relevanta. Pliul asta nuchal este de fapt distanta dintre baza craniului lui bb si pilicica lui. In cazul Sindromului Down acolo apare o acumulare de lichid, plus in sangele pe care-l donam noi cu atata groaza creste nivelul Free Beta HCG.

Dupa 14 saptamani, lichidul ala se resoarbe chiar si la fetii cu Down, so... Majoritatea erorilor apar atunci cand ecografistul, daca n-are experienta, masoara distanta de la baza craniului pina la sacul amniotic, si atunci apar dimensiunile alea nasoale de 3-4 mm fara ca de fapt bb sa aiba ceva. Mi-a si aratat pe ecograf, ca-i masura pliul nuchal bebelonului prietenei mele. Si intradevar, masurat de la baza craniului la membrane era de 2,8 mm si mi-a zis ca asta-i greseala cea mai frecventa.

Ankule deci tu te-ai decis deci pt Chicco?

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 16+ posibil ?

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

b]Dma, lasa mama ca nu notele conteaza.Ca nimeni nu o sa te intrebe cu ce note ai luat nu stiu ce examene..Bravo, bine ca le-ai luat.Du-te iar la doctor sa vezi ce se intampla...Nu te panica inainte.
Anaxena sa pui poze din Portugalia!!!
Violeta Tm, multumesc...Da-mi si mie nr de telefon al lui Budau de la cabinet daca il ai si o adresa unde pot gasi cabinetul te rog.Nu ma intereseaza aparatura de ultima generatie, ma intereseaza sa fie bb sanatos si doctorul sa stie sa interpreteze ce vede....
Madina, sa intri sa ne spui cum a fost la doctor
Lori poate ca bb e ceva mai linistit...Si o sa se miste el cand are ceva important de transmis...Fosta nevasta a sotului meu nu l-a simtit pe ultimul bb miscandu-se pana la 6 luni si doi dr i-au spus ca bb nu e in regula...Si al treilea i-a confirmat ca bb e super bine, e doar un bb foarte linistit.Si acum bb are 21 de ani si e unb super barbat.
Moni[/b], felicitari...Cum il cheama pe bb-le tau??Se mai aduna baietzei vad...

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (14+)si tati asteptand o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

dma si eu simt deja ca ma strang un pic blugii.tie ti se vede deja burtika?...adika...tu o vezi? ca eu park vad ceva..iar seara...zici ca sunt in 4-5 luni gravi...asa de tarema balonez spre seara
cristinaa pi undi umbli? ..ete na...apare una (dma) si dispare alta
sun park tu ziceai de eco..nu? ehhh, cum sa ma supar!?? nu, nic vorba...dr de aici nu stie de ala din ungaria...si...mai sunt si paranoia..ca deh...priml trimestru..si vai...si off...

Oana
10s
o noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

aaa...uiati un articol fain, despre pliul nucal
http://www.fetalmedicine.com/11-14scanbook/Chapter1/chap01-3.htm

Oana
10s
o noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Bubule tu esti bine??
Eu nu mi-am cumparat inca nimic, am fost doar sa fac un research...Pantalonii cei vechi inca sunt buni, rochitzele de asemenea...Si jeansii sunt buni. Chiar daca m-am ingrasat deja, vad ca ma mai incap hainuztele, mai vreo 2-3 saptamani zic eu...


Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (14+)si tati asteptand o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Narcisa eu nu am nr de telefon al lui Budau, dar il are nasa mea, o sa il cer maine si o sa o intreb si adresa. nu o sun azi ca este cam bolnavioara si nu vreau sa o deranjez, poate doarme. Cred ca are si Budau 3D, nu stiu sigur, dar oricum eco. morfologoca am inteles ca se face cu 2D.

15+
poze
bebele meu
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna ziua!
Am intrat si eu sa va salut!
Am citit si eu povestea Biancai ,foarte trista.A reinviat si in mine amintiri triste ,si am tras o repriza de plans!Dar sunt optimista ca in iunie o sa am un bb mic in brate!
Azi ma duc la spital la o consultanta genetica!Nu stiu cu ce se mananca dar sper sa fie bine!
Intru mai pe seara si va povestesc!
O zi buna va doresc!

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Gata fetele. Dupa doua ore de lupta cu listutza este as good as new. Pfiuu asa imi place ca e ok si arata in ordine asa ma enerva ca modificam si tot apareau semnele alea si incercam sa repar si mai rau se strica asa ca am dat delete si am luat-o de la 0 si acuma arata stas.
Broscutza bine ai venit esti pe listutza! Sarcina usoara si bebe sanatos si papacios!
Narcisa am adaugat numele.
Monysorescu bine ai venit! Sarcina usoara si bebe sanatos si papacios! Merg sa te trec si pe tine pe listutza. Daca poti sa imi dai si data ultimului ciclu.(UM).
Caprioara spor la treaba si multa sanatate sa treaca de tot raceala.
Mona ms de intrebare fata e mai bine, eu is cam in dubii daca racesc sau nu am cam stranutat si m-am simtit cam calcata de tren da sper totusi sa nu racesc si eu.
Atb felicitari pt examene si spor la invatat, bine ca le-ai luat nu mai conteaza si nota acuma.
Tecky, Mona si eu merg des la toaleta, si Mona si la mine sarcina trecuta mai tarziu m-a apucat mersul la toaleta des acuma merg cam de 3-4 ori pe noapte. Da pe la 7-8 luni sigur merg cum ziceai tu din 5 in 5 minute, asa a fost si la sarcina cu Ari.
Dma imi pare rau ca iti este asa rau. Daca nu iti revii deloc mergi la medic poate iti trebuie perfuzie sau ceva sa nu te deshidratezi, daca zici ca nici apa nu o poti bea.
Ankalaura care model de la chicco vrei sa il iei?
Jjovana ei aici zic ca maioneza de casa este de evitat dar aia din comert o poti manca dar in cantitati mai mici ca aia nu e facuta cu ou crud ci cu praf de oua sau ceva de genul. Bine si oricum nu papi tu multa maioneza, numai ai grija de cand ai borcanul in frigide rca normal dupa 28 de zile de cand l-ai deschis maioneza nu mai e buna.
Lara76 bine ai venit! Sarcina usoara si bebe sanatos si papacios. Eu zic mai bine sa intrebi medicul sa fii sigura ca nu sunt pb. Si da-ne te rog datele pt listutza data nasterii, data ultimului ciclu si data probabila a nasterii.
Flory f faine pozele, da sa nu iti mai intinzi parul ca tare bine iti sta cu el asa cretulin. Sunteti f frumosi. Ptiu, ptiu sa nu va deochi.
Ella bafta la medic sa ne zici ce ai facut.
Fata e la somn lista am rezolvat-o merg sa o trec si pe Monysorescu pe lista si apoi sa imi pun ceva de papa ca lesin de foame.
---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Ca sa va mai distrati, ia uitati ce site am gasit, cu fel de fel de teste, de ex asta care incearca sa prezica daca e baiat sau fetita: www.babyzone.com/quizzes/quiz.asp?quizid=77" target="_blank">http://www.babyzone.com/quizzes/quiz.asp?quizid=77 (mie mi-a iesit ca e fetita )

Sau toata lista de quizz-uri aici: www.babyzone.com/quizzes/" target="_blank">http://www.babyzone.com/quizzes/

Didi 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Eu am momente in care mi-as dori sa traiesc undeva in urma cu vreo 50 de ani.Asta pentru ca asa de multe analize si masuratori ne zapacesc cu totul.Ne tot stresam si cred ca asta ne face mai mult rau decat problema in sine.Acuma,normal,sunt si cazuri in care e bine sa afli anumite lucruri,ca sa poti fi mai precauta sau sa faci tratament.
De exemplu eu sunt putin ingrijorata pentru ca la ultima echo dr mi-a spus ca plaventa e la doar 1 cm de col...desi nu mi-a recomandat nimic special,credeti ca ar trebui totusi sa fiu mai atenta cu unele lucruri?Este oare ceva risc?Mi-a spus doar ca voi putea totusi naste pe cale normala.
Rezultat:Sarcina sapt.19+2 in evolutie.Placenta marginala post.gr.I.
L.A.normal.Fat morfologic normal.

18+
http://bd.lilypie.com/AXOOp3.png
Bebe

Mergi la inceput