Rh Negativ - 3

Rh Negativ - 3 | Autor: Otiliav

Link direct la acest mesaj

Capitolul 0 1 2

Mamici cu Rh- :
Liadorian: "o sarcina oprita in evolutie undeva intre 6-8 saptamani, fara vaccinare dupa, apoi o sarcina cu vaccinare profilactica la 28 de saptamani. A venit pe lume Miruna, cu Rh povitiv (slava Domnului!) si de aceea am repetat vaccinul. De precizat ca dupa prima vaccinare a aparut, la dozarea de anticorpi, un titru mic - 1/4 - apoi anticorpi absenti la titrarea urmatoare. Sa mai spun ca Una n-a reusit (inca) sa ne sperie si tare ne mai dorim un copilas..."

Va invit sa scriem aici!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ma gandeam chiar sa incerc sa fac un rezumat al capitolelor anterioare dar nu promit pentru ca dureaza. Mai rapid cred ca ar fi sa-si scrie fiecare experienta cu Rh-ul negativ. Eu consider ca inca nu am ce scrie despre cazul meu. Adica am Rh-, nu am avut anticorpi in timpul sarcinii, copilul Rh+, nu am facut vaccinul, nimic iesit din tiparele clasice mai ales ca lipsa vaccinului nu e ceva rar.

Otilia, sotul Vlad si gogosica Ana Maria (18 Decembrie 2004)
Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Ma bucur ca s-a deschis un subiect despre rh-ul negativ ... chiar lipsea
Si eu am rh neg si am nascut normal, anticorpi prezenti in sarcina n-au fost iar fetita mea are si ea tot rh negativ, din aceasta cauza n-a fost necesar vaccinul.
Dar acum, sincer sunt putin cam speriata si sceptica in ceea ce priveste urmatoarea sarcina desi medicul zice ca e ok, n-am de ce sa-mi fac griji. Ce sa mai zic ca as vrea si bb3 . Dar in "popor" am auzit fel si fel de cazuri in care copilul al doilea sau ar treilea ar fi avut probleme de sanatate din cauza prezentei acestor anticorpi in sarcina.
Inca nu am apucat sa citesc primul capitol, abia am dat de subiect ... sper sa-mi mai alung din temeri citind experientele voastre.

JUCARII PENTRU COPII CUMINTI ... SI NU NUMAI

www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru inimioara lui Sosonica


Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Otilia, multumim pentru capitolul nou!
Pe scurt, povestea mea e asa: o sarcina oprita in evolutie undeva intre 6-8 saptamani, fara vaccinare dupa, apoi o sarcina cu vaccinare profilactica la 28 de saptamani. A venit pe lume www.flickr.com/photos/15329177@N08/" target="_blank">Miruna, cu Rh povitiv (slava Domnului!) si de aceea am repetat vaccinul. De precizat ca dupa prima vaccinare a aparut, la dozarea de anticorpi, un titru mic - 1/4 - apoi anticorpi absenti la titrarea urmatoare. Sa mai spun ca Una n-a reusit (inca) sa ne sperie si tare ne mai dorim un copilas...

De mana cu Dumnezeu
Lia si Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Lia, mersi de rezumat, ai fost prima la apel. Sper sa scrie si celelalte mamici care au avut experiente mai deosebite.
Anamaria, daca fetita are Rh- poti spera linistita la bb3. Urmatoarea sarcina este prima sarcina la care s-ar putea dezvolta anticorpi, asa ca stai foarte bine.

Cautand sa gasesc linkurile am dat peste un raspuns mai vechi al Larisei care poate interesa pe unele mamici:

quote:
Noi am aflat fenotipul la Centrul de Hematologie Transfuzionala din Bucuresti. Acolo ne-au spus si ca din cauza fenotipului homozigot al sotului sansele mele de a avea un copil cu RH negativ sunt foarte mici. Ar fi fost 50% daca fenotipul lui era heterozigot.

Tot acolo se pot determina si subclasele de hemoliza - se pune in contact sange de la ambii parteneri si se masoara agresivitatea celui cu RH negativ. In cazul nostru rezultatul a fost "risc de hemoliza extrem de scazut", deci copilul nu a murit din cauza incompatibilitatii RH. Ce ma inspaimanta rau e ca nu se poate "garanta" ca la o sarcina viitoare acest risc de hemoliza sa se mentina scazut. De acea nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi pentru mine alte 9 luni de sarcina.

Cred ca trebuie sa precizez ca Larisa este acum mamica fericita de baietel nascut in octombrie 2006.

Eu am uitat complet de aceste clase de hemoliza, mai este cineva pe aici care a facut analiza aceasta?

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mussara2000 spune:

Ce grea e noaptea pentru mine. Oare numai eu nu pot adormi?
Poate a veni si vremea noastra sa dormim linistite. Poateeeee


32 saptamani - baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol_conte spune:

Micaalsa eu te sfatuiesc sa nu mai fi chiar asa de panicata in ceea ce priveste problema cu RH-.Sunt in aceeasi situatie ca si tine,am RH-,lucru care l-am descoperit abia in timpul primei sarcini ,dupa ce avesesem cu cativa ani in urma 2 avorturi.Acum am o fetita de 2 ni si 4 luni nascuta cu Rh- ,si la fel ca si la tine nu a fost nevoie de vaccinul acela de dupa nastere.In prezent sunt insarcinata in luna a VI-a,si tocmai ce-am primit rezultatele de la titrarea de anticorpi ,care par sa fie bune(inca nu am sunat-o pe doctora sa-i spun). Posibil ca si acest bebe sa aibe RH- si astfel sa nu fie probleme.Oricum acest lucru nu-l putem sti decat dupa ce se va naste;oricum in sapt 28 voi merge sa-mi fac un vaccinn care se face preventiv, dar pe care la prima sarcina nu-mi amintesc sa-l fi facut.
In ceea ce priveste vorbele "din popor" daca te mai linisteste un pic, pot sa-ti spun ca mama mea care are tot RH-,a nascut 5 copii(dintre care 2 gemeni) si toti suntem sanatosi,nu avem nici un fel de handicapuri,suntem oameni normali;precizez ca intre toate nasterile astea a avut si avorturi cu nemiluita ,cum se faceau pe vremea comunismului....

Asa ca...fruntea sus si daca iti doresti al doilea copil ,eu zic sa nu mai stai prea mult pe ganduri si sa treci "la treaba".Cu o monitorizare atenta a sarcinii si toate testele facute ,nu are ce sa se intample rau. Titrarea asta de anticorpi se face pt a se vedea daca corpul dezvolta anticorpi impotriva fatului. Daca cumva se intampla acest lucru,se lasa copilul sa ajunga la 7 luni, si se induce nasterea sau se face cezariana pt a-l scoate din acel mediu toxic.

In speranta ca ti-am fost de ajutor si ca te-am mai linistit cu postarea mea, iti doresc numai bine.

BURTICA
mami,tati si Alexia
Antonia



Nicol24+ cu Antonia si Alexia(24aug2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Otilia,cred ca ai avut o idee buna,este mult mai simplu asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Alina, nu am ajuns, sunt in dubii pentru ca oricum nu voi fi in Ro. Nici nu am sunat pentru ca banuiam ca-i ocupat si in al doilea rand eu am venit in tara de sarbatori, am sarbatorit copilul, pe mine, am mers la parinti si nasi in provincie. Practic am avut si timp liber dar erau zilele nelucratoare, asa ca ne-am relaxat si cand a venit ianuarie ne-am stresat rau de tot sa gasim un notar pentru declaratia copilului sa iasa din tara, am rezolvat in timp util dar am avut ceva emotii.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Dr Miriam Stoppard – Conception, Pregnancy and Birth, Great Britain 1993

Intrauterine Blood Transfusions

In some cases of Rhesus incompatibility, where a mother’s blood is Rhesus (Rh) negative and her baby’s is Rh positive, the baby may become dangerously anemic. In this case he will be given one or more blood transfusions into one of the blood vessels in the umbilical cord to sustain him until he can be delivered safely. Fresh Rhesus negative blood will be injected slowly, in volumes related to the estimated weight of the fetus and the degree of anemia.
Fetal blood transfusions have a good success rate, but in some, very severe cases, Rh incompatibility will result in miscarriage or stillbirth, despite numerous transfusions. Until recently, if transfusions were unsuccessful there was nothing more that could be done, but now research is underway to investigate whether injecting the baby with donated Rh-negative bone marrow will stimulate him to become Rh negative and so remove the incompatibility.
A more uncommon type of incompatibility between mother and child results in the mother producing antibodies that destroy the baby’s blood platelets. These platelets help blood to clot, and without them the baby could be in danger of suffering a hemorrhage and die. This can now be prevented by giving the fetus transfusions of platelets and, in severe cases, donor antibodies that counteract those of his mother.

Ce parere aveti de ceea ce scria autoarea acestei cartin in 1993?


Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Paula (Psj), ce mai faceti? Cred ca ai ajuns la 37 de saptamani ceea ce este foarte bine.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput