RH negativ

RH negativ | Autor: tiona

Link direct la acest mesaj

Buna, la toate mamicile care au RH NEGATIV si probabil care au simtit acelasi lucru pe care l-am simtit si eu cand am aflat riscurile de a fii innsarcinata avand rh negativ.
Am vazut ca nu prea se discuta pe forum de acest subiect si tocmai de aceea as dori sa ne impartim aici sentimentele , experientele si cunostintele despre acest subiect.
Eu sunt innsarcinata de 10 saptamani si abia ieri am aflat ca am rh negativ si sincer va spun ca nu prea am stiut ce inseamna pana nu am mers la un dr sa imi explice mai detaliat abia atunci am aflat riscurile la o mama cu rh negativ si tatal cu rh pozitiv.
Eu m-am speriat pe moment si tocmai de aceea nu vreau ca celelalte gravidute sa treaca prin acieasi situatie ca si mine si e mai bine sa primesti informatie de la mai multe persoane care sunt in acelasi caz ca si tine.
Va pup si va astept

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Buna, Tiona!
Si eu am Rh negativ din pacate, dar asta e...nu suntem prea multe mamici cu Rh negativ
Daca esti la prima sarcina este mult mai bine adica riscurile sunt mai mici, oricum pe perioada sarcinii se face dozajul anticorpilor anti D. In preajma nasterii, in functie de nivelul acestor anticorpi se poate deide fie continuarea sarcinii fara alte interventii (nivel scazut), fie interventia (nivel ridicat).
Interventia poate fi o operatie de cezariana inainte de termen sau un vaccin care neutralizeaza anticorpii anti D
Sarcina usoara in continuare!
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

Buna , Martha iti multumesc pt raspuns dar vreau sa iti spun ca imi este foarte frica , da mi s-a spus ca la prima sarcina nu sunt asa riscuri mari .Acum speranta mea este na sotul meu sa aiba rh negativ si el ca asa am auzit ca chiar nu sunt nici un fel de problema.Apropo, tu esti la prima sarcina? te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Draga Tiona si eu sunt in aceiasi situatie. Si mie mi-e foarte frica si stau cu emotii pana voi naste si mult dupa, pana va trece perioada in care sa ma gandesc ca poate fi afectat copilasul meu.
Imi spui si mie ce ti-a zis doctorul tau despre riscuri? Al meu numai ma incurajeaza si nu pot sa scot nimic de la el negativ, el vrea probabil sa fiu optimista...

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

Buna!
Si eu am Rh negativ, m-am cam speriat cand am aflat ce si cum, dar n-am avut nici un fel de probleme in timpul sarcinii. Sotul meu are Rh pozitiv si alta grupa decat mine, iar fetita noastra a capatat Rh-ul lui si grupa mea. Testul de anticorpi a iesit negativ pe tot parcursul sarcinii, a fost prima sarcina, si dupa nastere (normala) am facut acel vaccin. Mi s-a spus ca la o urmatoare sarcina n-ar trebui sa fie nici o problema.
Am o prietena care a nascut acum 2 luni, are Rh negativ, sotul ei pozitiv, a avut cateva sarcini pierdute, la inceput testul a iesit negativ, dar de prin luna a sasea au aparut anticorpii, o valoare destul de mare, si au speriat-o niste doctori ca ar trebui sa nasca mai devreme, ca o sa aiba probleme, etc. A nascut la termen, prin cezariana (din alte motive) si fetita ei nu a avut nici un fel de probleme de sanatate.
Si mie mi s-a spus ca la prima sarcina nu sunt probleme. Am citit destul de mult despre asta, si m-am mai linistit. E posibil ca bebe sa aiba acelasi Rh ca si tine, si atunci nu e nici o problema.
Sarcina usoara si fara probleme va doresc.
Pupici,

Crisia & Iulia-Nicole (2.12.2002):
http://community.webshots.com/user/iulianicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Fetelor, nu trebuie sa va ingrijorati pentru ca aveti RH negativ (15% din populatie e rh negativ). Daca stiti de la prima sarcina va luati din timp vaccinul Rogham si vi se administreaza in saptamana 28 de sarcina, si apoi in maxim 72 ore de la nastere.
Bebe este in pericol numai daca se produce izoimunizarea (sistemul imunitar al mamei produce anticorpi anti D care trec prin bariera placentara si incep sa distruga hematiile fetale). Asta se intampla de obicei de la a doua sarcina incolo, daca mama are titru mare de anticorpi anti D (peste 1:32) si bebe e rh pozitiv.
E important sa faceti dozarile de anticorpi anti D in timpul sarcinii. Obstetricianul va sti ce trebuie sa faca in functie de rezultat.

Numai bine,


Life is a journey, not a guided tour. Bryan Rehard

Laliq 9+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/larisa_bucur/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Tiona, s-a mai discutat dar la sectiunea Nasterea pe Glob, aici, nu fii speriata, chiar nu ai de ce. Eu am fost foarte suparata pentru ca parintii mei au Rh+. Fetita mea are grupa si Rh-ul tatalui (eu A2 Rh-, ea O1 Rh+), deci dubla incompatibilitatea, dar nu a facut icter, este adevarat nici mie nu mi-au aparut anticorpi la analiza din saptamana 28.
Laliq, felicitari pentru sarcina, tinem pumnii sa ai o sarcina si o nastere usoara, un bebe sanatos si mancacios!

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nokia spune:

Tiona, eu am Rh negativ si am deja 2 copii. I-am nascut la termen, sanatosi, absolut nici cea mai mica problema n-am avut-o cu ei. N-am facut nici o dozare de anticorpi ptr ca n-a fost cazul.
Acum am al 3-lea bb in burtica, tot in 10 sapt ca si tine

Sarcina usoara si te asteptam la Mamici de sept-octombrie 2006

Alina, 10sapt+

Un sut in fund, un pas inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

nokia felicitari pt sarcina si iti doresc un bebe sanatos si grasut.
otiliavsi tu ai rh negativ si nu ai avut nici o problema?
laliqexplica-mi te rog mai multe despre dozarile de anticorpi.Problema este ca eu actualmente locuiesc in Spania si sincer sunt putin dezamagita de doctorii de aici.Felicitari pt sarcina .
crisiaeste adevarat ca la prima sarcina chiar nu exista nici un risc si daca tatal are rh pozitiv?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

MaryP vreau sa iti spun ca ti-am vazut pozele de la nunta si ai fost o mireasa frumoasa.Felicitari pt sarcina .Despre problema cu Rh negativce sa iti spun ca aici in Spania doctorii nu prea mi-au spus nu stiu ce decat ca riscul exista mai mult la a doua sarcina si asta doar daca nu iti faci vaccinul la 72 ore dupa nastere si ca in a 28 saptamana trebuie sa imi dea nu stiu ce.Adevarul ca eu sunt putin dezamagita de dr de aici si te rog daca aflii tu mai multe sa imi spui si mie.te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

Fetelor totusi cum nu prea stiu prea mult de rh negativ si vad ca datorita voua aflu mai multe as vrea sa va intreb ceva.
1.Ce riscuri exista la prima sarcina?
2.Ce este mai bine ca bebe sa aiba rh - sau rh+?
3.Cat e de eficient acest vaccin?
4.Ce se intampla daca iti apar anticorpii la prima sarcina?

Mergi la inceput