Rh Negativ - 3

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

Multumim mult Otilia!
Eu am facut ultima titrare pe 10.01.o8 si au iesit anticorpi absenti.Acum voi merge inainte de nastere pt. o ultima analiza.Va pup si va doresc multa sanatate si anticorpi absenti!

Mihaela, mamica Andreei 13+ si 34+ cu Vlad Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Ma primiti si pe mine?Ma intereseaza subiectul.

Si eu am RH neg, istoria mea pe scurt. Am nascut baietelul in iunie 2006 cu RH- astfel ca nu am facut vaccinul. Pe perioada sarcinii am facut analize de sange si nu au aparut anticorpi astfel ca nu am luat vaccinul profilactic la 28 de sapt. Am vrut si BB2 si la sfarsitul lui sept am avut test de sarcina pozitiv dar din pacate la 5 sapt am facut avort spontan fara complicatii si medicul ne-a spus ca putem incerca din nou. La 2 saptamani dupa avort am ramas din nou insarcinata, acum am 13 sapt de sarcina si chiar azi am fost la eco si se pare ca totul e ok. Am uitat sa spun ca la aceasta sarcina am avut cateva sangerari.......nu abundente mai degraba niste pete maronii uneori rosiatice in saptamana 7-8. Vineri am facut analize pt anticorpi si maine sunt gata rezultatele. Va mai scriu si maine dupa ce stiu mai multe.

Ada 13+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Otilia,interesanta cartea,ma gandesc ca daca traiesti intr-o tara..normala,poate ai sansa chiar a unui tratament inovator. In Rom nu se fac nici transfuzii intrauterine.Mie una mi-e un pic teama si de transfuziile normale in Ro,daramite de transplant de maduva.Oare din 1993,o fi tratat pe cineva asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Buna!

Va rog frumos, am o intrebare si probabil ca la voi am si raspunsul: trebuie sa merg la Institutul de Hematologie pentru dozarea de anticorpi.
Intrebarea este: aceasta analiza se recolteaza pe nemancate sau nu?

Logica mea spune ca nu are nici o legatura, insa mai bine intreb o data!

Multumesc,
Ina

pana ne vom strange in brate ...adica lui mami si a lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ina, si eu la fel stiu ca poti manca.
Alina, ar fi interesant de stiut in ce tari se face. De fapt care este profilaxia in tari prin comparatie. Norvegia desi are bani nu ii investeste in sanatate, pun foarte multi bani intr-un cont pentru generatiile viitoare sa aibe din ce trai cand se termina petrolul . Eu stau in oras de 60 000 de locuitori si nu este decat o camera de garda, spitalul l-au inchis ca n-au fonduri. Noroc ca este spitalul din Stavanger aproape ca orasele sunt ca si unite, la 10 km, dar este foarte foarte aglomerat.
Ada, ma bucur ca totul este bine pana acum. Sper sa primesti vesti de genul "absenti".
Maia, felicitari, bebe este aproape la termen.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Multumesc Otiliav. Din pacate nu am reusit sa scot azi rezultatul. Sotul a avut treaba si eu nu m-am simtit bine, asa ca am stat toata ziua cu baiatul in casa. Maine dimineata la prima ora merge sotul sa ia rezultatul.

O intrebare mai am, voi ce ziceti dupa avortul spontan ar fi fost bine sa iau vaccinul? Medicii mi-au zis ca nu e cazul deoarece a fost o sarcina menstruala, adica sarcina nefiind bine fixata cu ajutorul menstrei s-a curatat(s-a spalat cu menstra, acesta e termenul folosit de dr.) si nu aveam cum sa fac anticorpi la o sarcina asa mica(5 sapt). Voi ce ziceti, o fi adevarat?

Ada 13+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Multumesc Otiliav...acum am vazut raspunsul! Subiectul acesta nu sta prea mult pe pagina 1...

Ada eu stiu ca dupa orice "tip" (daca pot spune asa) de avort trebuie facut acest vaccin care previne izoimunizarea. Insa mai stiu ca trebuie facut in maxim 72 de ore de la respectivul eveniment. Ca si in cazul nasterii, de altfel.
Pe de alta parte poti sa faci testarea sangvina care-ti va spune daca ai dezvoltat anticorpi in urma acelui avort.

Ina

pana ne vom strange in brate ...adica lui mami si a lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

quote:
Originally posted by Ada_S

O intrebare mai am, voi ce ziceti dupa avortul spontan ar fi fost bine sa iau vaccinul? Medicii mi-au zis ca nu e cazul deoarece a fost o sarcina menstruala, adica sarcina nefiind bine fixata cu ajutorul menstrei s-a curatat(s-a spalat cu menstra, acesta e termenul folosit de dr.) si nu aveam cum sa fac anticorpi la o sarcina asa mica(5 sapt). Voi ce ziceti, o fi adevarat?

Ada 13+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2




Ada, stai linistita nu trebuia sa faci vaccinul dupa avortul spontan, si eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 6 sapt si medicul mi-a explicat ca nu este nevoie de vaccin la o sarcina atat de mica, organismul poate sa inceapa sa produca anticorpi dupa 7-8 sapt cand incepe si activitatea cardiaca.

Am facut si eu astazi ultima dozare de anticorpi, suntem in sapt 37 si sper sa iasa tot absenti, l-am intrebat pe dr daca trebuie sa-mi cumpar vaccinul si mi-a zis ca dupa ce nasc si-i face RH ul bb daca are pozitiv atunci trebuie sa-l fac.

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Alexia si minunea mea Natalia Maria

AMR 20 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

inis si alexia28, multumesc pt raspuns.

alexia, ai reusit sa ma linistesti, cred ca ai dreptate la faza cu activitatea cardiaca nu m-am gandit. Tin pumnii sa iasa anticorpii apsenti.
Inca o intrebare, dozarile de anticorpi se fac lunar? La prima sarcina nu am facut decat odata.

inais, o sa dau un vot subiectului ca sa il tinem macar pe pagina 2, intradevar uneori il gasesti greu.

Ada 13+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Am rezultatul, anticorpi absenti.
Alexia, la tine a iesit bine rezultatul?
Cu baiatul nu a fost nevoie sa fac vaccinul deoarece si el are RH-, asa ca are dreptate medicul, nu are rost sa cheltui pana nu sti ce RH are fetita.

Ada 13+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput