Rh Negativ - 3

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Ada, de abia vineri am rezultatul.
Pe mine medicul m-a trimis sa fac dozarile in sapt 18, 28, 36.

Ma bucur ca ti-au iesit absenti, tin pumnii asa sa iasa toata sarcina.

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Alexia si minunea mea Natalia Maria

AMR 19 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Alexia, sa ne spui si noua cum a iesit rezultatul.

Ada 13+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaco spune:

ziua buna....ma inscriu si eu aici la Rh negativ...sunt in 14 saptamani de sarcina si am facut deja o dozare de anticorpi, din fericire au iesit absenti.
Dar am o intrebare... voi la cat timp de la recoltare luati rezultatul? e posibil sa fie gata a doua zi? ca pe hartiile de la laboratorul unde am mers scria ca se face in 5 zile, iar eu am avut rezultatul a doua zi, oare nu mi-au trecut ei asa din burta un rezultat?...multumesc...
va pup...
Ana 14+

Nu exista NU POT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Si la mine a fost gata a 2-a zi. Nu cred ca trec din burta. La noi in oras nu se prea inghesuie nimeni sa faca dozarea,cand mi-au recoltat mie eram singura graviduta de acolo. Probabil si in functie de cat au de lucru.

Ada 15+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaco spune:

Ada_S - Multumesc pentru raspuns, se pare ca e posibil si mai repede, eu ma gandeam ca e vreo investigatie mai complexa, ceva... si de asta ar dura cateva zile...
Pupici!
Ana 15s

Nu exista NU POT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capoianuiula spune:

buna iubitelor, am citit mesagele voastre si imi permit sa va rog sa fiti prudente..povestea mea este prea trista..dar veche,in 1978 eram insarcinata - facusem deja un chiuretaj - citeva luni inainte, am purtat aceasta sarcina pina la aproape 7 luni si la un moment dat nu am mai simtit fetusul miscind, dupa o saptamina am avut o cumplita noapte de dureri si hemoragie, dusa la maternitate de urgenta, doctorul de garda a fost obligat sami faca o injectie de dilatare si sami scoata fetita (era o fetita)care era moarta in pintecul meu de o saptamina,,era culoarea albastra..RH- al meu o atacase ca pe un microb anticorpi, si in plus aveam o placenta ,,plevia,, adica ca o cortina, nu inconjura fetusul, deci fetita nu a mai fost hranita si oxigenata in mod normal,..asa am inceput viata de femeie cu o mare rana la inima, va sarut si fiti prudente..iulia capoianu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gvali spune:

draga mea Iulia . E bine ca le avertizezi pe viitoarele mamici de riscuri ,dar la tine au fost alte probleme, ai avut o placenta cu anomalii care nu putea hrani fetita. Asa a fost de la inceput, a functionat din greu. Problemele incep din pacate de la 6 luni si jumatate din cauza ca bebelusul are nevoie de mai mult, din cauza placentei care nu mai face fata hranirii bebelusului ,dar asta nu are legatura cu rh negativ. Si eu din nefericire am trecut prin drama pe care ai trait-o si tu si nici nu-ti dai seama cat de bine te inteleg. In urma cu trei ani am pierdut o sarcina gemelara la 7 luni din cauza placentelor care au imbatranit ,care erau legate intre ele printr-un cordonas(ceea ce era o anomalie si nimeni n-a vazut asta ,chiar daca ma duceam lunar la ecograf)si baietelul si fetita mea s-au oprit in evolutie la o saptamana unul dupa altul.Eu am mai facut si hipertensiune in sarcina incepand cu luna a 5 a . Probabil si tu ai avut dar necontrolata tensiunea in sarcina ,uneori nu se depisteaza , nu-ti da nici un simtom.Si astfel nu se mai face alimentarea cum trebuie spre bebelus, fluxul de sange este ori prea incet ori prea rapid. Si eu am rh negativ si la prima sarcina am fost in fiecare luna la dozare si nu mi-au aparut. Dupa ce i-am pierdut pe cei doi bebe am cerut sa mi se faca anti rh , un vaccin care trebuie facut obligatoriu dupa nastere, daca bebe are rh pozitiv la o mama cu rh negativ. Dragele mele viitoare mamici, trebuie sa va interesati si sa insistati sa vi se faca acest vaccin, este VITAL pentru urmatoarele sarcini,protejeaza bebelusul.Nu mai faceti anticorpi. Draga mea Iulia , imi pare foarte rau pentru ceea ce ti s-a intamplat ,este o trauma foarte mare peste care nu trecem niciodata. Acum sunt graviduta in 18 saptamani si sper sa fie bine pana la capat si dupa inca 20 de saptamani sa-l pot tine in barte pe bebe al meu pe care-l astept de 8 ani. Numai de bine sa auzim , sa aveti grija de voi ,gravidutelor, sa aveti nastere usoara si un bebe mare si sanatos. Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

capoianuiulia imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva, dar totusi de acum 30 de ani(caci se implinesc atatia in anul acesta) a mai avansat si medicina, desi in unele cazuri chiar si acum sunt neputinciosi.

gvali, numai ganduri bune si pt tine, multumesc ca ne-ai impartasit experienta ta........ si nu in ultimul timp felicitari pt sarcina mult asteptata. Cum se simte bebelusul, ai fost recent la eco?Sa ne dai vesti.

pt toate gravidutele.

Ada 16+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Alexia28, cum te simti, esti pe ultima suta de metrii se apropie momentul...... daca nu l-am ratat deja? Da-ne un semn sa stim si noi cum sunteti.

Ada 16+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gvali spune:

buna la toate mamicile si viitoarele mamici ! Draga mea Ada_S, eu acum ma simt bine, adica dupa trei luni in care mi-a fost foarte rau, ma trezeam noaptea din doua ore in doua ore din cauza greturilor, acum ma simt foarte bine. De dormit, dorm foarte prost in continuare, dar in rest ma simt plina de enegie si usoara. Bebe face si el bine, e tare neastamparat, ultima oara am fost la ecograf miercurea trecuta si l-am vazut din nou cum da din manute si din picioruse. Numai ca statea cu funduletul, ca sa nu ne arate ce este. Dozarea de anticorpi mi-am facut-o si sunt absenti si intentionez sa mi-i fac lunar. Ultima oara cand mi-am luat tensiunea era 10, ceea ce este bine,avand in vedere ca eu aveam 12 cu 8 sau 13 cu 8 de obicei, iar la prima sarcina intre 13 cu 8 si 17. Ceea ce si mai important este ca am luat in greutate numai 5 kg si nu am edeme, nu retin apa in organism, era un alt lucru care ma framanta.Pe 1 martie m-am programat la 4D pentru morfologia fetala la Bucuresti la clinica Sanador, au un aparat performant care nu se gaseste in Galati.Vreau ce e mai bine pentru bebe si vreau sa fiu sigura ca totul va fi bine. Sunt putin ingrijorata de rezultat pentru ca nu mai sunt chiar o mamica tanara iar sarcina e prinsa cu tratament, si la fel astept si rezultatul de la triplu test. Dupa cum vezi ,fac totul ca sa ma asigur ca bebe e bine. Iti doresc si tie si la toate mamicile numai bine si bebe-i sanatosi.V-am pupat
O intrebare as avea pentru viitoarele mamici: cum ati vrea sa nasteti, normal sau prin cezariana?

Mergi la inceput