Avem nevoie de parerea voastra!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Inca o telecomanda peste cele 5 pe care le are deja televizorul nostru????
Dumnezeule, ce minte bolnava a mai nascocit si asta?
Eu nu mai vreau nici o telecomanda. Nu se poate sa inventeze nimeni un televizor care sa aiba un singur buton si un switch mic de la care sa schimb posturile de pe canapea?

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

NU - la toate intrebarile:

1. televizorul nu trebuie sa devina un mod de timp liber pentru copil. Mica, colorata, simpatica nu trebuie sa devina o obisnuita si nu trebuie sa-l atraga.
2. Sa nu poata deschide tv-ul cu ea.
3. In nici un caz nu m-ar determina sa-l cumpar.
4. Ei ar trebui sa ma platesca pe mine pentru achizitionarea unui astfel de produs.

Atata timp cat televizorul are si butoane pe care copilul le poate folosi pentru a viziona programele interzise de parinti, telecomanda devine inutila.

Mai exista si varianta de a scoate din post programele nocive.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

1. Clar nu.
Noi nu ne uitam la televizor, il tratam ca pe ceva total neatractiv si asa vreau sa ramana si pentru copil. In plus la mine in casa e raiul telecomenzilor asa ca una in plus e tot ce imi lipseste.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Nu la toate intrebarile ...si unde mai pui ca aparatele ptr televiziune digitala ( cel putin al nostru') au deja functii care iti permit sa urmaresti si sa restrictionezi copilul ...adica poti programa numai pe posturile ptr copiii acceptate de tine ca parinte intre anumite ore ... asa ca de ce sa imi mai trebuiasca una speciala cand am deja aceasta functie ... nu ii vad deloc utilitatea sau necesitatea .

Edit: cred ca o ideee sau o inovatie excelenta nu ar fi asta cu telecomanda ..ci mai degraba o inovatie in domeniul reciclarii/sortarii gunoiului menajer unde Romania are niste goluri imenseeeeee la cap asta

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Initial creeata de Corina75


1. Ati fi interesati ca televizorul pe care doriti sa-l achizitionati sa aiba in plus o functiune speciala pentru copii (in afara celei clasice), respectiv, o telecomanda mica si simpatica, colorata si cu butoane in forma de stelute, inimioare, etc? Copilul ar putea accesa doar programe avizate de parinti. Telecomanda ar avea si un timer care sa permita parintilor sa stie exact cat a privit copilul la tv.

Da.

2. Ce alte functiuni v-ar mai interesa la o astfel de telecomanda?
- Sa permita programarea unor anumite canale (inclusiv pe o anumita intrare de Video sau DVD player) pe butoane. De ex.: butonul nr. X muta televizorul pe MiniMax, butonul Y muta (direct) pe intrarea externa 4 (care la noi este Video playerul).
- Sa nu permita navigarea pe alte canale ale TV, in afara celor programate pe butoane.
- Sa piuie la apasare (ca sa stim si noi cand butoneaza copilul in loc sa doarma )
- Sa poata fi programata sa inchida televizorul la o anumita ora sau dupa un interval de timp
- Sa poata fi programata sa nu functioneze in anumite intervale orare
- Sa aiba compartimentul de baterii greu accesibil de catre copii
- Sa fie rezistenta la socuri
- Butoanele sa fie rezistente la foarte multe actionari
- Sa fie rezistenta la curgerea de lichide (sau sa poata fi desfacuta usor - de catre adulti - si curatata)
*** Sau, si mai bine, sa fie inlocuita de catre vanzator in caz de accidente la un pret acceptabil (spre simbolic )

3. Cat de mult v-ar determina aceasta telecomanda sa cumparati televizorul respectiv, marca fiind una destul de renumita?
Daca ambele marci imi convin, au caracteristici similare, preturi comparabile, sigur voi prefera varianta cu telecomanda minune. In orice caz, nu as renunta la o marca preferata sau la o caracteristica dorita a televizorului numai pentru telecomanda.

4. Cat ati fi dispus sa achitati in plus fata de pretul televizorului pentru o astfel de facilitate?

Greu de spus. Dar ar fi o jucarie foarte apreciata de fi-mea (acum cand e mica, mai tarziu... nu prea cred ) si de noi, de altfel. Daca ar fi fffff rezistenta si/sau o telecomanda noua ar putea fi achizitionata la un pret mic, cred ca as da un 5-7% in plus la achizitionarea televizorului.




Evident, o astfel de telecomanda este interesanta pentru copiii micuti, al caror acces la butoanele televizorului poate fi usor restrictionat. Ceilalti se descurca.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Sincer, eu n-as cumpara asa ceva, dar, pentru ca in jurul meu toata lumea e mare consumatoare de televiziune ( am prieteni care au si 4 televizoare in casa) cred ca ar avea trecere.
Desprecopiii e locul unde se intalnesc persoane care vor mai mult decat sa-si vada copiii in fata televizorului, dar, din pacate, suntem singurele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Avem deja prea multe telecomenzi (de la tv, de la boom, de la dvd, de la cd...) una in plus chiar nu e de dorit. Si, ca majoritatea respondentilor, consider ca oricum are parte de prea mult televizor si mai degraba vreau sa-l evite, decat sa-l manevreze singur.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

NU.
Sincer, cred ca nu ai ales bine locul in care sa-ti desfasori sondajul. Majoritatea celor ce activam pe forumul acesta e formata din parinti care prefera sa-si petreaca timpul interactionand impreuna cu copii, nu vegetand in fata televizorului.


Copiii merita tot efortul nostru
Sonia, Crisa

Alex, Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Nu stiu cum e la voi, dar la noi exista si "timpi morti". Eu una prefer sa se uite singura la desene animate decat sa stea cu bunicii in timp ce ei se uita la "Stirile de la ora 5" si mai apoi sa-mi povesteasca (copilul!) seara, cand vin de la serviciu, cum un baiat a omorat o pisica si pisica plangea si...
Tot asa, i-ar prinde bine, in opinia mea, cand unii facem sauna la bucatarie cu oalele pe foc, altii mesteresc ceva in pod (unde e frig si in niciun caz nu e un loc potrivit pentru joaca).
Sau seara, cand isi ia portia zilnica de 15-20 de minute de uitat la desene (daca ar avea tv la ea in camera) ar fi foarte comfortabil pentru noi sa ne putem uita la altceva in timpul asta.

Noi, totusi, nu suntem anti-TV. Nu uitam copilul in fata televizorului, dar consideram ca uitatul la televizor, cu masura, este o alternativa acceptabila de distractie si care ne furnizeaza noua mici pauze pentru alte treburi.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Multumesc tuturor celor care au raspuns, chiar si celor care au vrut sa fie mai 'acizi'.

In rest, cred ca trebuie sa ma abtin de la alte comentarii..


Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput