M-am hotarat...........adoptie(43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Catty...eu zic ca trebuie sa iesi un pic din starea asta conflictuala cu tine insusi...cu rudele..cu sotul tau...trebuie un pic de ragaz..sa scapi de furia asta...datorata pe buna dreptate...o parte din cauza celor din jurul tau care nu-s alaturi de tine cum ar trebui..si o parte din cauza suferintelor prin care ai trecut...

eu stiu ca tu iti doresti mult sa adopti un bebe...si asta se va intampla...cand te vei linisti..calma..cand va mai trece timpul..
parerea mea e ca ar fi bine...sa nu pui presiuni...adica...nu-ti forta sotul...nu-i pune cuvinte in gura...nu-l "ajuta" sa nu mai vrea sa adopte...nu astepta de la el reactii minune..dimpotriva....

daca zici ca el nu poate lua o decizie...o vei lua tu...dar cu acordul lui pana la urma...

va trebuie timp.....

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara76 spune:

Catty,eu sunt de parere ca de multe ori unii barbati prefera sa-si lase sotiile sa ia astfel de hotarari,si asta nu inseamna ca nu isi doresc un copil sau ca sunt impotriva adoptiei.Uite, si la noi, eu am fost cea care am deschis subiectul adoptie.Dupa ce am discutat cu el si am vazut ca nu e impotriva,am si inceput demersurile pt dosar.Nu stiu cat de mult isi dorea el un copil,in toti anii in care umblam pe la doctori,sau cand pierdeam cate o sarcina,intotdeauna lasa impresia ca pt el nu e important daca nu o sa avem niciodata copii.Ba chiar imi zicea ca lui ii place si in 2 si insista sa nu mai fiu obsedata de chestia asta.Mai tarziu mi-am dat seama ca facea asta doar sa ma menajeze pe mine,pt ca pe parcursul atestarii il vedeam din ce in ce mai interesat si mai nerabdator sa ne gasim copilasul.Iar eu,cea care 10 ani am vrut copil,paleam de multe ori in fata entuziasmului sau.Acum de cand il avem pe baietelul nostru acasa nici nu pot sa-ti spun cat e de fericit.
Poate si sotul tau, mai ales daca zici ca ii place sa fie impins de la spate,asteapta sa te vada si pe tine mai hotarata in privinta adoptiei.Si o sa vezi ca odata luata hotararea, lucrurile vor merge de la sine.Cat despre soacra,chiar nu merita sa te mai afecteze ce spune ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Borislava spune:

Buna seara dragelor,
Vreau sa va marturisesc bucuria noastra. Joi a fost o zi binecuvantata pt. ca am primit atestul si tot in aceea zi ne-am cunoscut fetita. Cu toate ca doream un copilas cat mai micut, aceasta fetita minunata in varta de 2 anisori cu parul carliontat si foarte vesela ne-a fermecat asa de tare incat nu ne mai interesat varsta. Este o scumpete,iubitoare si plina de viata. Acum suntem in faza de vizite , dar abia asteptam sa o avem acasa cu noi. Vreau sa va spun ca noi am inceput sa ne cautam copilasul inainte sa avem atestul, am cautat atat in Bucuresti cat si in alte orase, si am fost dezamagiti peste tot, ba ca nu au copilasi mici (intre 0luni si max. 1,5luni cum doream ) ba ca nu au copii adoptabili,ba chiar in unele locuri ni s-a sugerat sa adoptam copilasi cu hancap pe motivul ca asta este adevarata adoptie.
Deci fiecare isi are copilasul pus deoparte, rabdare dragi viitoare mamici de ingerasi.

Va pupic si va multumesc pt ceea ce sunteti,pentru ca pe mine fara sa stiti m-ati incurajat mult prin marturiile voaste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Borislava...felicitari!!...e minunat cand aud astfel de vesti!
Sa-ti aduci fetitza cat mai repede acasa!!



anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Borislava, felicitari!
O intrebare, daca nu te superi: pana la urma cum si unde ati gasit-o pe micuta????? spuneai ca peste tot ati fost dezamagiti si nu prea ati avut succes.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

BORISLAVA, felicitari. Sa dea DD ca toate fazele birocratice sa se deruleze fara incidente si sa aveti curand puiutul acasa.
TZUNI, cum a fost in week-end cu micuta? Nu vrei sa ne povestesti si noua? Haide ca asa, mie una, imi mai ridici moralul.
DICIU, peste cat timp iti iese atestarul? Ati inceput deja sa va interesati de bb?
ASI, la tine cum merge cautarea? Stiu ca vrei un bb cam de 2 anisori?
Mai stie cineva ceva de GALINARODICA?
Eu ce sa sun fetelot. Ieri dimineata mi-am adunat toate fortele si i-am scris sotului o scrisoare despre ceea ce simteam. Mi-a luat vreo 2 ore sa o termin. Apoi i-am expediat-o pe mail. La vreo jumatate de ora dupa aceea i-am verificat mailul si o citise, dar ca de obicei nu a avut nici o reactie. Nu a spus nimic, doar ca a fost mai intelegator ca pana acum. Inca astept si il mai las cateva zile sa "mediteze".
Pupici tuturor si o zi excelenta va doresc

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara76 spune:

Borislava,felicitari si sa o aveti cat mai repede acasa pe fetita voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Catty..poate scrisoarea cu pricina va da roade...in timp...oricum e o mai buna o abordare in care sa-i spui ce simti tu si ce-ti doresti...decat sa-l acuzi pe el si pe familia lui.....va doresc mult succes!
noua ne iese atestatul la inceputul lui decembrie...si da..am inceput sa cautam bebe...dar doar teoretic...pt ca practic nu am reusit nimic...
pe noi ne-au cam descurajat de la sectorul 6...cu gasirea copilasilor mici...vom vedea.. chiar vroiam sa o intreb si eu pe Borislava...cum ti-ai gasit fetitza?.....mi se pare ca e nemaipomenit ca in ziua obtinerii atestatului sa-ti cunosti si fetitza..




anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Borislava spune:

Va multumesc mult si va doresc la toate din toata inima ca DD sa va umple inimile de bucurie cat mai repede asa cum ne-a umplut-o noua.
Asa cum am mai spus nu va descurajati,ca aveti copilasii pusi deoparte.
Se pare ca noi am cautat bineinteles acolo unde nu era, se afla chiar la noi la Directie dar cand ne-am interesat noi "nu era" pt ca nu devenise adoptabila. Stiti ca ni se spune doar despre copii adoptabili.
Va pot spune ca Sibiul nu are copii adoptabili, iar in cazul in care nu gasiti in Bucuresti, incercati in Brasov.

Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Borislava, ce bucurie mare! Stiu si eu ce simti!

Catty, cum sa fie? MINUNAT. Am iesit in parc, ne-am jucat si am latrat la toti cainii din parc. Fireste, eu cot la cot cu ea! De vineri o iau la mine pana luni, cand e botezul. Am emotii MARI de tot. Vom fi doar noi doua acasa. Sper sa fie totul ok. Ieri am fost si am cumparat pijamalutze, cosmetice, scaun de masina. Maine merg sa iau carucior.... Va spun sincer ca-s leshinata pe jumatate: emotii, bucurie, teama....Toate-s pe capul meu. Dar abia astept!




Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos



Tzuni - oLo - Mercedes


...am gasit un ingeras: Sara Maria!

Mergi la inceput