M-am hotarat...........adoptie(43)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Tzuni vai ce frumos si te cred ca ai o multime de sentimente care iti dau tarcoale dar asa e sa fi mama.Abia asteptam pozele de la botez.

Azi am inceput sa adunam actele pentru deschiderea dosarului.Sper ca pana saptamana viitoare sa terminam si sa il depunem.

Catty eu nu caut copil.Acum strang acte.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Borislava spune:

Tzuni, in sfarsit radiez de fericire si nu fac altceva decat sa ma gandesc la ea, ca si tine fac cumparaturi la greu, vreau sa-i decorez camera, am gasit dormitor rosiu si abia astept sa vine wekendul cand o vom putea lua acasa.
Dupa cat timp (vizite) crezi ca se poate inainta decizia de incuviintare in instanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna seara dragele mele,
TZUNI, te cred si eu ca esti foarte emotionata, dar stai linistita pt ca totul va fi bine.
ASI, scuza-ma te rog am inteles eu gresit. Credeam ca deja ai atestatul.
DICIU, sper sa gasiti repede bebelusul dorit si poate da DD ca de sarbatori sa il aveti acasa.
Eu m-am decis sa astept sa se intoarca mama din Portugalia si sa o trimit pe ea la primarie la noi la o cunostinta sa stranga toate informatiile si eventual sa ne puna o vorba buna la cei de la Protectia Copilului. Stiti si voi ca de la judet la judet mai apar si alte "interpretari" ale legii. Totodata am sunat o fosta colega de serviciu cu care ma inteleg f bine sa o rog daca vrea sa imi faca ea una dintre caracterizari. Cred ca va da bine sa am o caracterizare si de la un avocat, nu? Am si eu o rugaminte. Imi puteti da un model de caracterizare, pt ca sincera sa fiu habar nu am ce trebuie sa cuprinda. Multumesc
Cu sotul nu am reusit inca sa am o discutie, dar dupa scrisoarea de ieri este mai atent si mai dragut ca de obicei. Eu oricum o sa caut sa ii dau un "imbold" si sper sa reusesc.
Sa aveti seara buna

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cetin spune:

Buna mimi m,

deja am trecut de faza asta cu vazut - placut - luat..cam asa a fost la noi.. dragoste la prima vedere.
din momentul in care am vizitat-o prima data a trecut o luna pana ce am luat-o acasa - in plasament. Asta pentru ca situatia fetei mele era destul de clara.
In mod normal, DPC-ul nu iti prezinta un copil daca nu are sanse sa fie adoptat. Totusi consider ca am avut noroc: am intalnit o asistenta sociala la DPC, care este total implicata in munca ei. Sa ii dea Dumnezeu sanatate!!! Chiar ii pasa de soarta micutilor abandonati. Tu unde locuiesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

quote:
Originally posted by Borislava

Tzuni, in sfarsit radiez de fericire si nu fac altceva decat sa ma gandesc la ea, ca si tine fac cumparaturi la greu, vreau sa-i decorez camera, am gasit dormitor rosiu si abia astept sa vine wekendul cand o vom putea lua acasa.
Dupa cat timp (vizite) crezi ca se poate inainta decizia de incuviintare in instanta?

Borislava



Mie mi s-a spus ca dupa 6 vizite din momentul obtinerii atestatului. Teoretic. Practic, cand esti pregatit si si copilul e ok sa stea cu tine, se poate incepe actiunea! Bafta multa, mamico! Ce fain suna!

Daca prin parcuri vedeti o tipa care latra, miauna, chitzaie, rade, se tavaleste pe jos si alearga cot la cot cu o fetita, sa stiti ca sunt io cu Maria.


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos



Tzuni - oLo - Mercedes


...am gasit un ingeras: Sara Maria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

quote:
Originally posted by Borislava
Dupa cat timp (vizite) crezi ca se poate inainta decizia de incuviintare in instanta?




tu de fapt intrebi de incredintare, nu incuviintare.
teoretic asistentul social apreciaza cat de lunga trebuie sa fie perioada de matching. apoi se depune cerere pentru stabilire de termen de judecata pentru incredintarea in vederea adoptiei. e perioada de 90 de zile in care e copilul cu tine, si dupa care (in ziua 91) faci cerere pentru stabilirea termenului de judecata pentru incuviintarea adoptiei (deci finalizare)...

practic, cam dupa 4-5 vizite, se poate face cererea.
dar neaparat dupa ce va cunoasteti copilul si va hotariti ca il vreti, faceti cerere de vizitare ! neaparat sa aveti depusa la DPC cerere de vizitare, ca sa va asigurati "exclusivitatea". odata cererea depusa, DPC'ul nu mai are voie legal sa prezinte copilul altcuiva... daca cititi in arhiva, au fost tot felul de situatii... asa ca e mai bine sa mergeti pe principiul "paza buna trece primejdia rea"




S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Ma lamuriti si pe mine un pic (Asi)? daca vrei sa adopti al doilea copil tre' sa obtii iarasi atestat? Si faci iarasi cursuri la DPC? Adica o luam de la capat si "nu se pune" experienta pe care deja o avem cu primul?

Sa ma lumineze si pe mine cineva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

da, trebuie sa reiei toata procedura de la 0. diferenta este ca deja stii la ce sa te astepti, cunosti pasii, si cei de la DPC te cunosc deja...
cel putin teoretic, asa se intampla...




S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Maria procedura e la fel si nu se pune experienta cu primul.Conteaza doar pentru voi.Oricum evaluarea va merge mai repede pentru ca deja ne cunosc mai e in plus doar evaluarea copilului.Ce se simplifica sunt vizitele care sunt mai putine.Restul actelor sunt la fel ca la prima atestare.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

Borislava, este un lucru minunat ceea ce ti s-a intamplat! Intr-adevar, pentru fiecare dintre noi exista un copil al nostru! (Pe noi ne anuntasera de existenta lui Mihai cu cateva zile inainte sa ne iasa atestatul de la semnat ).

Cetin, te felicit pentru boboaca (poate ne povestesti mai des ce face frumoasa ta), lupta ta pentru ea cred ca incurajeaza pe foarte multe fete care vor sa adopte!
Catty, ai rabdare cu sotul tau. Si pentru el este o pierdere faptul ca nu puteti avea copilul biologic, si el trebuie sa-si 'duca' perioada de doliu. Tu ai putut sa-ti comunici durerea, el cui i-a spus ce il doare?! Cred ca este o persoana cumsecade(probabil ca nici lui nu-i este usor cu mama pe care o are) si cred ca va fi alaturi de tine 100% in adoptie.

Tzuni, ma voi uita dupa tine prin parcuri. Apropos, pe care le frecventati?


ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput