Educatia acasa (homeschooling)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Azi am comandat cartile astea
"The Complete Home Learning Source Book: The Essential Resource Guide for Homeschoolers, Parents, and Educators Covering Every Subject from Arithmetic to Zoology" - Rebecca Rupp;

"Home Learning Year by Year: How to Design a Homeschool Curriculum from Preschool Through High School" - Rebecca Rupp

"The Ultimate Book of Homeschooling Ideas: 500+ Fun and Creative Learning Activities for Kids Ages 3-12"

Toate au avut review-uri grozave si sunt foarte interesata sa incep sa ma educ in ceea ce trebuie facut pt HS.Si sotul e de acord sa facem asta si banuiesc ca Aidan e on board too :)

Crism, multu de raspuns, acum ma duc sa citesc :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

quote:
Originally posted by BalMascat

amoga, la un moment dat si copilul tau va trebui sa se integreze undeva, hai sa nu ii zicem scoala, sa-i zicem servici. si doar cu engleza de pe strada nu va putea asta.
vorbim aici pe termen lung, nu ce vorbeste la 2 ani cand la playground e suficient sa zici "hi" sau "mine". sau te duci sa cumperi o paine.





Nu cred ca trebuie sa iti faci griji pt vocabularul copilului daca invata acasa.Citind mult in engleza va avea un vocabular enorm si sunt sigura ca se va integra la servici.
Din tot ce am citit pe diferite bloguri copiii educati acasa se integreaza mult mai bine in societate, sunt bine educati,echilibrati si au sanse mai mari decat copiii educati in scolile publice la posturi bune in campul muncii.Din cate am vazut multi au si afaceri proprii.

Invatamantul in State e din ce in ce mai prost si faza cu No child left behind ma face sa vomit de cate ori ma gandesc la ea...
Soacra mea, care a fost ani de zile profesoara, apoi principal nu a mai suportat sistemul si s-a reorientat catre real estate.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

quote:
Toate au avut review-uri grozave si sunt foarte interesata sa incep sa ma educ in ceea ce trebuie facut pt HS.Si sotul e de acord sa facem asta si banuiesc ca Aidan e on board too :)


Felicitari!!! Faptul ca sotul tau este pe aceasi pagina cu tine este mare lucru:) Succes!!!

http://ksmommy.wordpress.com/

Cristina, mamica lui Connor(7), Elena(5) si Zeke(22 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Crism, multu :),adevarul e ca nu prea avem de ales cat soata e in Navy si overseas.Sistemul scolar DOD e la pamant.Cand locuiam in Italia nu se facea la scoala aritmetica pt ca proful s-a lasat de slujba datorita salariului prea mic si pruncii saracii mergeu pana in Napoli(din Gaeta unde era baza) ca sa faca si ei aritmetica.Nu imi doresc asta pt copilul meu.Si in sistemul nemtesc nu as vrea sa il bag pt ca e ca si in State, dar la ei daca nu esti "la fel de bun" ca si ceilalti nu mai poti merge la facultate ci te baga automat la scoli de ucenici.
Daca studiam acasa primii ani e super, apoi cand ne intoarcem in State ne decidem cum va fi mai departe.Asta e frumuseatea Statelor Unite, iti ofera o gama larga de optiuni.

Acum am niste intrebari :)
Cum sti ca le merge bine copiilor, academic vorbind?Cum le poti compara cunostintele cu ale copiilor ce merg la scoli publice?De unde sti ca sunteti on track ?SI cand incepi....la 3 ani, 4 ani?SI cu ce?Ce se face la inceput ?

Sper din suflet sa ma luminez cu cartile comandate.

Multumesc :)

PS.Am editat ca sa mentionez ca noi nu vrem sa facem HS din motive religioase(am vazut pe la inceputul topicului ca multi asta cred ca cei care fac HS sunt fanatic religiosi), noi nu suntem nici pe departe, eu sunt ceea ce se numeste skeptic iar sotul e ateu inflacarat, asa ca no worries, nu o inmultim lumea cu inca un crestin fundamentalist LOL

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

quote:
Acum am niste intrebari :)
Cum sti ca le merge bine copiilor, academic vorbind?Cum le poti compara cunostintele cu ale copiilor ce merg la scoli publice?De unde sti ca sunteti on track ?SI cand incepi....la 3 ani, 4 ani?SI cu ce?Ce se face la inceput ?

In primul rand ca faptul ca stie sa citeasca a fost un semn bun pentur mine. In general curiculumurile vin cu teste, la matematica il testez la fiecare 10 lectii. Incepand in clasa a treia am sa platesc scoala aici locala si am sa il duc ca sa fie testat. Nu este necesar, dar pentru mine o sa ajute ca sa vad exact nivelul lui.
Eu am inceput la 4 ani cu preschoolul, nu este mare lucru, dar m-a ajutat sa avem un ritual si o disciplina cum ar veni. :) Desenam, coloram, cantam, citim multe carti... facem crafturi...

Noi am ales homeschoolul din principiu. Este responsabilitatea mea ca parinte sa imi educ copilul si dat fiind faptul ca am libertatea sa o fac, o fac. :) Cand am inceput aveam de ales dintre scoala publica si hsul. Acuma avem o scoala particulara FOARTE buna in cadrul bisericii(baptista) din care apartinem dar pentru ca imi place asa de mult ce facem acasa si pentru ca ambii copii exceleaza nu ma lasa inima sa ii dau. :)



http://ksmommy.wordpress.com/

Cristina, mamica lui Connor(7), Elena(5) si Zeke(22 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Multu mult de raspuns.Ma bucur sa stiu ca, curriculum-urile vin cu teste, nu stiu cat m-as pricepe eu sa fac un test.

Bravo voua ca va merge atat foarte bine!!! La fel zic si eu, daca e atat de bine acasa de ce sa ii trimiteti la scoala? :)

Numai bine!


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by BalMascat

amoga, la un moment dat si copilul tau va trebui sa se integreze undeva, hai sa nu ii zicem scoala, sa-i zicem servici. si doar cu engleza de pe strada nu va putea asta.
vorbim aici pe termen lung, nu ce vorbeste la 2 ani cand la playground e suficient sa zici "hi" sau "mine". sau te duci sa cumperi o paine.



Pai cum sa spun, da la doi ani parca nu m-as astepta sa mearga la servici. Iar pina cind va fi ajungind la 10 ani ma cam astept sa stie mai multa engleza decit o s-ajung sa stiu eu vreodata. (Iar eu, de-bine-de-rau, reusesc sa ma descurc cu engleza mea de balta, chiar si la un servici.)

Da' ia spune: cind ai mers la scoala nu stiai decit echivalentul lui "hi" si "mine" in limba materna?

A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Azi am comandat cartile astea [...]



Eu as recomanda cartile scrise de John Holt (in special "Learning All The Time" si "Teach Your Own").

Pe urma, banui ca multe din cele de aici: http://www.educationrevolution.org/products.html, merita citite.

A.M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

quote:
Originally posted by amoga

quote:
Originally posted by blackpanterro

Azi am comandat cartile astea [...]



Eu as recomanda cartile scrise de John Holt (in special "Learning All The Time" si "Teach Your Own").

Pe urma, banui ca multe din cele de aici: http://www.educationrevolution.org/products.html, merita citite.

A.M.

"Invatatul nu e un produs al activitatii profesorilor. Invatatul e un produs al activitatii celor care-nvata." -- John Holt



Well thank you kind sir!
Le-am pus si pe acestea pe lista de Amazon, par incredibile cand citesti review-urile.
Abia astept sa le primesc!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

http://washingtontimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080308/NATION/708448406/0/FRONTPAGE

NU ma asteptam ca tocmai in Cali sa se intample asta.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput