Educatia acasa (homeschooling)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Cu Arnold Schwarzenegger guvernator ...banuiesc ca se poate intampla orice!


Serios vorbind, cred ca lucrurile se vor rezolva fericit pr HS, nu se poate altfel. E doar o mica piedica, inerenta, din partea unor birocrati ignoranti!

Felicitari fetelor care fac HS si va asteptam cu cat de multe detalii despre ce si cum faceti, in masura in care timpul va permite!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

De fapt Arnold e cel care lupta sa inlature decizia asta.Chiar a spus ca daca trebuie va face legislatie in care sa fie mentionat ca e dreptul fiecaruia sa faca HS.
Mie imi place mult de el.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Azi am avut bucuria sa aflu ca sunt foarte multe familii in Military care fac HS.Am fost la un BBQ la superiorul sotului si am stat de vorba cu parinti care fac sau vor sa faca HS.Ma bucur mult ca o sa am si un grup de suport.Ei fac field-trips si au echipe de fotbal, soccer si baseball deci nu se va pune problema de socializare, iar noi am inceput sa ne inscriem in tot felul de cursuri de arts and crafts pt preschools.Cred ca va fi fun pt Aidan.
De asemenea am gasit situl asta care mi se pare foarte bun pt HS

http://www.learninga-z.com/

Ioana, voi cand incepeti?Aveti suport sau toti se uita la voi ca la masini straine cand mentionati HS?


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Pai eu stiu ca in Romania nu e legal..
Adica... cum ai putea sa faci HS in Ro fara sa te temi ca-ti vine vreun asistent social la usa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Mergi inapoi la celelalte pagini si vezi ca ar fi o portita de iesire.Parerea mea e ca trebuie doar sa inceapa cineva, apoi poate va mai fi o familie si tot asa.
Ioana, vad ca pana acum tu esti singura care vrei sa lupti, sper sa reusesti

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Amoga, iti multumesc din suflet pt recomandarea de a citi John Holt! Am primit cartea Teach Your Own ieri si nu am putut sa o las din mana pana la 2 dimineata :) azi o termin.Scrie atat de simplu si pe intelesul tuturor si expune niste probleme de care nici nu imi imaginam ca exista in invatamantul traditional :(.Daca vreodata am avut indoieli despre HS nu mai am acum si imi voi schimba parerea numai daca se vor intampla schimbari drastice in invatamant(ceea ce ma indoiesc).
Mai trebuie sa ajunga si cartea Learning All the Time care sunt sigura ca e la fel de insightful.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Amoga, iti multumesc din suflet pt recomandarea de a citi John Holt!



Cu placere. Ma bucur ca-ti place :-).

John Holt e unul din favoritii mei de data recenta. Ce-mi place cel mai mult la el (si-mi pare ca ai remarcat si tu lucrul acesta) e stilul foarte accesibil in care scrie. Cred ca si un copil de 10 ani ar fi in stare sa inteleaga ideile pe care le expune in cartile sale.

Pe urma mi-e imposibil sa nu remarc siguranta aceea senina pe care o transmite prin scrierile sale. O siguranta bazata pe experienta: a fost profesor, a incercat sa schimbe lucrurile din interior, a renuntat pentru ca i s-a parut ca se lupta cu morile de vint.

John Taylor Gatto e un alt tip a carui poveste seamana cu cea a lui John Holt (profesor, tentativa de schimbare, renuntare). Una din cartile sale, The Underground History of American Education, e disponibila www.johntaylorgatto.com/chapters/index.htm" target="_blank">online. In ce ma priveste, am gasit modul de exprimare a lui Gatto mai dificil decit a lui Holt. Declaratia sa de divort fata de sistemul scolar public a aparut sub forma de articol in The Wall Street Journal: www.johntaylorgatto.com/underground/prologue2.htm" target="_blank">"I Quit, I Think". Contine urmatoarele:

quote:
Originally posted by John Taylor Gatto
David learns to read at age four; Rachel, at age nine: In normal development, when both are 13, you can稚 tell which one learned first葉he five-year spread means nothing at all. But in school I label Rachel "learning disabled" and slow David down a bit, too. For a paycheck, I adjust David to depend on me to tell him when to go and stop. He won稚 outgrow that dependency. I identify Rachel as discount merchandise, "special education" fodder. She値l be locked in her place forever.



Ivan Illich e un alt autor pe care-l tot aud pomenit in conexiune cu Holt sau Gatto. A scris "Deschooling Society", deasemenea disponibila online. N-am citit-o, asa ca nu-mi dau cu parerea.

Si cu asta sper sa-ti fi umplut timpul pina soseste urmatoarea carte a lui Holt :-). Mai urmaresc si citeva bloguri care mi se par interesante; poti sa ti le spun (desi s-ar putea sa le mai fi pomenit pe firu' asta) daca te intereseaza.

A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Intr-adevar Holt are un stil simplu de a scrie si atat de usor de inteles si de urmat.Mereu am apreciat autorii care isi pot expune ideile si convingerile pe hartie fara cuvinte pompoase unde iti trebuie dictionarul ca sa ii intelegi.

Absolut, orice informatie imi e utila, multumesc mult.Se pare ca azi a venit si a a doua carte a lui Holt plus ca mai comandasem 5, am de citit vreo 2000 de pagini :).Ma intereseaza orice cand vine vorba de copilul meu si educatia lui si totodata imi e bine si mie sa citesc, sa invat, sa umplu toate golurile lasate de scolile pe care le-am urmat.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things葉hat takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro
Absolut, orice informatie imi e utila, [...]



Iata:
- Life Without Shool
- Sometimes It's Peaceful
- Unschool Days

Primul, e un blog scris de mai multi. D-aia e si parca putin mai impersonal. Celelalte doua insa sunt cit se poate de personale; si sunt scrise tare fain.

Da' sunt sigur ca ai putea gasi o multime de alte bloguri similare. Timp sa ai sa citesti si selectezi stilurile care-ti plac...

Have fun!
A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:



Undeva pe firul asta s-a adus vorba si de Montessori. Cred ca s-a vorbit mai mult de gradinite, decit de metoda. (Nu-mi mai amintesc detaliile si e prea tirziu sa stau sa caut...) Da-mi amintesc ca ma aratam oarecum sceptic la idee, dat fiind experienta pe care niste prieteni de-ai mei au avut-o cu o astfel de gradinita.

In sfirsit, se face ca m-am nimerit pe paginile blogului asta: Motessori Free Fall, care e mentinut de o mama ce practica metoda Montessori acasa (cu pruncul ei, si cu al unei prietene). Din cite activitati descrie acolo suna destul de interesant. Pentru cei interesati, merita facuta o vizita (sau mai multe?...).

A.M.


Mergi la inceput