Educatia acasa (homeschooling)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by BalMascat
Cum procedam cu limba tarii in care traim?
Stiu ca as putea sa-l invat eu, sau ca deja intelege si vorbeste, dar mi s-ar parea mult mai natural sa o invete de la nativi, nu de la mine.
Vreo sugestie?



Pai, ca orice limba, se invata usor in momentul in care are un interes sa o foloseasca. Ca e in discutii cu parintii 'au cu prietenii de joaca, sunt detalii --pentru mine-- mai putin importante.

Eu unu' nu m-as stresa prea tare. Daca vrei sa-l "provoci" dicutind in alta limba, fa-o! Daca vrei sa o invete "cu accent nativ" incurajeaza-l sa se joaca cu copii ce-o vorbesc astfel. In ambele cazuri cre' ca o sa obtii acelasi lucru: copilul va vorbi limba tarii de rezidenta. (Si, in functie de virsta la care incepe sa o faca, probabil cu accentul potrivit.)

A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

quote:
Cum procedam cu limba tarii in care traim?
Stiu ca as putea sa-l invat eu, sau ca deja intelege si vorbeste, dar mi s-ar parea mult mai natural sa o invete de la nativi, nu de la mine.
Vreo sugestie?

La toamna intru in al patrulea an de homeschool cu baiatul si al 2 lea cu fetita mijlocie. Am invatat de la inceput in engleza. Nu mi s-a parut folositor sa ii invat scoala in romaneste asa ca am facut in engleza. Daca vrei sa inveti acasa, cauta un curriculum bun dupa care te poti ghida, cauta un grup de suport unde locuiesti cu care sa te intalnesti frecvent, citeste copiilului/copiilor carti in engleza, du-i la biblioteca la orele de citit, etc. Sunt multe surse la dispozitie aic in in US. :) Succes!!

http://ksmommy.wordpress.com/

Cristina, mamica lui Connor(7), Elena(4) si Zeke(18 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Crism, felicitari pt HS!!! Ce fel de curriculum folositi? Din cat am citit pe net sunt mai multe, de unde sti pe care sa il alegi?


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Stie cineva daca HS si US sunt incluse in proiectul de legea invatamantului care urmeaza sa fie aprobata in 2008?
Ce anse sunt sa se aprobe?

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by simali

Stie cineva daca HS si US sunt incluse in proiectul de legea invatamantului care urmeaza sa fie aprobata in 2008?
Ce anse sunt sa se aprobe?alice

din cate stiu eu nu sunt incluse Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

amoga, nu ma refer la engleza de playground. sau nu doar la ea.
ma refer la engleza cand incepi sa faci scoala.
el e inca mic acum, dar e vorba despre.... sa zicem notiuni matematice, litere, cuvinte, citit.
si apoi diferenta fonetic vs.nefonetic daca mergi pe amandoua limbile.
crism, cred ca ai dreptate, poate trebuie lasata romana la o parte cand faci scoala.
tendinta mea initiala a fost sa-i zic doar in romaneste, dupa ce am observat ca majoritatea copiilor de romani nu mai vorbesc romana deloc.
dar asta e valabil pt cei care merg la scoala.
o prietena teacher Montessori m-a sfatuit la fel, sa fac lectii doar in engleza. si in rest sa-i vorbesc romaneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by simali

Stie cineva daca HS si US sunt incluse in proiectul de legea invatamantului care urmeaza sa fie aprobata in 2008?



Nu tocmai. Mentiunea cea mai apropiata de ceva ce ar putea sa includa HS/US e cea referitoare la "invatamint alternativ". Care nu exista in variantele precedente de proiect. Iata ce spune versiunea curenta:

quote:
Originally posted by ProiectLegeaInvatamintuluiPreuniversitar
Sectiunea 8: Īnvatamānt alternativ
Art. 61. Īn sistemul de īnvatamānt preuniversitar pot fi initiate si organizate alternative educationale, cu acordul Ministerului Educatiei, pe baza unui regulament, aprobat prin ordin al ministrului.
Art. 62. Alternativele educationale se evalueaza si se acrediteaza potrivit legii.



Deci, daca mergi la dom' ministru cu o cerere cum ca vrei sa-ti inveti copilu' conform regulamentului "ce-l intereseaza pe copil, aia o sa-l invat" si o sa o si aprobe, se cheama ca poti face US.

Pentru alte forme de HS poti veni cu niste regulamente mai detaliate, da' ai nevoie de aceasi aprobare improbabila.

Poti gasi intregul proiect de lege (28 de pagini) via edu.ro.


quote:
Originally posted by simali
Ce anse sunt sa se aprobe?



Ca HS si US sa fie recunoscute oficial intr-o lege privind invatamintul, in Romania anului 2008 A.D.? Eu cred ca sansele-s cvasi-nule. Din pacate. :-(

A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by BalMascat

amoga, nu ma refer la engleza de playground. sau nu doar la ea.
ma refer la engleza cand incepi sa faci scoala.



Pe mine engleza asta ("de scoala") ma intereseaza mai putin; chiar deloc. Ma intereseaza ca copilul meu sa poata comunica cu usurinta in limba locului. Pentru ca astfel isi cistiga o independenta care al'fel nu poate fi obtinuta. In rest, daca o sa vorbeasca in slang de rapper sau imbirligaturi de Shakespeare, cred ca o sa las la latitudinea lui (a copilului).


quote:
Originally posted by BalMascat
el e inca mic acum, dar e vorba despre.... sa zicem notiuni matematice, litere, cuvinte, citit.



Eu unu' nu vad nicicare din astea separate de limba "din popor". Nu-mi amintesc sa fi invatat un vocabular separat o data ce-am ajuns in scoala; posibil sa fi intilnit citeva zeci de cuvinte prima oara in scoala, insa marea majoritate a cuvintelor pe care le folosesc (in limba romana) le-am invatat acasa, pe strada, dupa blocuri, din carti si alte publicatii.


quote:
Originally posted by BalMascat
si apoi diferenta fonetic vs.nefonetic daca mergi pe amandoua limbile.



Da, sunt diferente. Pe care cred ca copiii le pot stapini fara dificultati majore. Cred ca important e sa foloseasca ambele limbi in mod aproximativ curent (adica sa nu treaca ani de zile intre doua scrisori scrise intr-o limba sau alta); si astfel va avea ocazia sa-si mentina proaspete (in memorie) ambele seturi de reguli.

My 2c opinion...

A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

quote:
Ce fel de curriculum folositi? Din cat am citit pe net sunt mai multe, de unde sti pe care sa il alegi?

Sunt intr-adevar multe, dar daca le citesti iti dai seama ce ar merge pentru tine si familia ta.
Eu si cu sotul meu am ales Educatia clasica sau metoda trivium. Uite aici este tradusa ca sa iti faci o idee. :) http://educatielibera.blogspot.com/2007/11/metoda-trivium-trei-ci.html

http://ksmommy.wordpress.com/

Cristina, mamica lui Connor(7), Elena(5) si Zeke(22 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

amoga, la un moment dat si copilul tau va trebui sa se integreze undeva, hai sa nu ii zicem scoala, sa-i zicem servici. si doar cu engleza de pe strada nu va putea asta.
vorbim aici pe termen lung, nu ce vorbeste la 2 ani cand la playground e suficient sa zici "hi" sau "mine". sau te duci sa cumperi o paine.

Mergi la inceput