Fetele din America (93)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Sanca, sa stii ca m-am gindit la tine cind am aflat de focuri. Sa dea Dumnezeu sa fiti ok.

Liris, sint curioasa de ce v-ati hotarit la San Jose fata de San Dieg, de exemplu?
Eu stau in zona, daca ai nevoie de ceva info cind vii, poti sa ma contactezi pe PM.



Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Am vazut ca s-a discutat de tigai.
Cele mai bune sint, asa cum spune si Ramona, cast iron. Tin o viata, daca stii cum s ale ingrijesti. In plus, e o sursa de fier in organism pentru ca mincarurile gatite in cast iron vor contine o cantitate mica de fier din prelinsa din tigaie. Trebuie spalate imediat cu apa fierbinte si nu trebuie folosit detergent. Apoi sterse imediat cu un prosop de hirtie si unse cu ulei si asa se depoziteaza.
Cele noi sint scumpe, dar multi oameni le vind pe la garage sale pentru ca dupa o vreme incep sa nu mai arate asa frumos si stiti si voi ca in America se pune mare pret pe aparente.
Cele T-flon au acel coating cancerigen; eu chiar o sa arunc toate Tefloanele pe care le am in casa.

Ramona, am o intrebare pentru tine, ca stiu ca esti foarte eco-minded.
Am fost in weekend la un hot spring pe Kern River care i-a placut lu' fii-mea la nebunie. Apoi am aflat ca apa vine..dintr-o zona unde a fost o mina de uraniu. Deci iti dai seama ca mi-a picat cerul in cap: cu toata grija mea nebuneasca de a nu o expune la chimicale si prostii am reusit sa-i fac cel mai mare rau, adica sa o iradiez.
Acum m-am mai calmat pentru ca am aflat ca expunerea la radiatii are efect cumulativ, deci daca a stat o data pentru un sfert de ora sansele de a se produce degenerari genetice sint mai mici decit daca te expui in mod constant.
Tu stii ceva de asta?

Uta_ciun, multe mamici pe la mine folosesc slow cooker si ma batea si pe mine gindul. Cauta pe Internet retete fara mincare din conserva. Eventaul scire "organic".... bla-bla.

liris, toate abonamentele aici sint de ccccc... Nu e ca in Europa. Platesti o galeata de bani - cam aceiasi la fiecare companie - iar receptia e de kk, platesti si apelurle primite, ce mai bataie de joc.
Singurele avantaje sint ca de obicei vorbesti gratuit in retea si dupa ora p.m. cu oricine.
Ca sa-ti iei prepaid te costa cel putin $100, din care vrei $30 sint o taxa initiala si nu mai stiu ce alte daravele. De asemenea din cite tocmai am falt ai un prag de minute pe care il poti folos pe an.
Noi am schimbat de pe Verizon pe Cingular din singurul motiv ca la Cingular ai roll-over minutes, adica daca nu vorbesti intr-o luna le poti folosi in lunile urmatoare pina expira intr-un an. Am facut asta pentru ca plateam ca plateam ca berila in lunile in care chiar aveam nevoie, dar nu aveam nici o reducere in lunile in care nu consumam toate minutele.
Ah, inca o chestie: aici exista abonamtene regionale - cred ca mireama are unul din ala - si abonamente nationale. Cele regionale sint muuult mai ieftine, dar platesti roaming odata ce iesi din zona regionala, care de obicei acopera cam citeva judete. In cazul Californiei de Nord, la majoritatea companiilor cona regionala se termina pe la vreo 150 mile N de L.A., iar in nord cred ca merge pina undeva deasupa Bay-ului. Dar ai zone pe coasta unde intra automat pe roaming, daca ei nu au celula acolo.

corinadana - cauta deodorante de la health food stores si fereste-te de anti-perspirante pentru ca au aluminum zerconyum care poate provoca alergii, cancere, etc. Uite-te pe www.ewg.org/skindeep ca sa gasesti unul mai ecologic. Eu am gasit unul care pute ca celebrul BOB, daca vi-l amintiti :-). Nu e foarte eficient, dar destul, si nu contine cacaturile din toate celelalte anti-perspirante. Se cheama Tom's Natural Care of Maine.
Dar eu una as lasa-o pe Raluca sa puta in legea ei.

Carolyne, unde ai gasit Forever Living?



Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Bic multumesc de sugestie. Vezi ca eu i am gasit pe forever living pe net (am comandat deo sugerat de Carolyne).
Am sa intru si pe site ul recomandat de tine.

Pupici si o zi buna!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eu folosesc cristal si nu se compara cu stick-ul. Nu opreste transpiratia, doar omoara bacteriile care provoaca ... putziciunea Cind am folosit citeva zile stick (din graba si de lene, dar jur ca nu mai folosesc), nu a fost deloc ok, mi-am patat toata lenjeria (si era stick de la Dove, nu ceva noname) si nu mi-a mai placut nici mirosul cu stick-ul acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Salutari din Afumatura ... Astazi a fost si ceata, asa ca nu stiu cat de poluat e aerul si care e proportia dintre ceata si fum... Cert e ca a inceput sa ma usture gatul de la fumul asta toxic, si deabea astept sa pot respira aer curat. Focurile ard in continuare, dar si-a schimbat vantul directia, si majoritatea evacuatiilor s-au intors la casele lor.

Bic, ca tot ziceai de cratiti / tigai si deale bucatariei. Si eu folosesc cast iron, si imi place, dar sant grele si-ti rupe mana ... Acu 3-4 ani am aruncat tot ce aveam teflon prin casa. Le avem pe toate din stainless steel - All-clad si Calphalon sant marci bune si au life time warranty, le recomand. Plus de asta cele din stainless steel tin mai mult decat cele de teflon, si arata si mai bine in bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bic, cred ca esti ingrijorata, dar daca nu mergeti des acolo e OK.
Uite aici o harta cu "superfund sites" (locuri poluate), poti afla mai multe detalii despre asemenea locuri. Eu am folosit-o cind ne-am mutat, sa nu fiu chiar intr-o asemenea zona:

http://www.epa.gov/superfund/sites/npl/npl.htm

Fiind site de guvern zic ca toate-s reparate, no problem. Eu le-am ocolit totusi...

Am vazut ca tot vorbiti de cristal, la mine nu a dat rezultate. Decit sa ma ocoleasca toata lumea, m-am intors la Mitchum. Asta e! Poate daca incerc de la alte firme... nu stiu.

Cu tigaile ati vazut ca sint fan cast iron. Imi place si Calphalon. Stainless steel o fi OK, dar cel putin mie mi s-a parut ca prea se lipeau toate mincarurile si am renuntat, le-am lasat la NY cind ne-am mutat.
Cast iron se face intr-adevar urit, e greu si trebuie intretinut cu atentie. Dar cred ca e varianta cea mai sanatoasa si mi se pare ca si iese mincarea mai gustoasa.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sanca sper sa treaca repede afumatura ca eu nu mai rezist.. ochii, nas, gat.. toate ma ustura.. iar astazi de dimineatza asa ceata cu fum era ca nu vedeam casa vecinului peste drum...
va dorim aer curat si sanatate la toti


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Vai de voi fetele.
Cum sint copiii?
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Mai aveti foc in apropiere? Am vazut ca pe unele le-au stins. Dar ziceau ca ramin particule in aer inca vreo citeva saptamini.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Buna fetelor, si pe mine m-a ingrozit focul din California, n-am urmarit stirile d eastazi, dar sper ca totul e bine si s-a stins, prea multe fam. au ramas fara case, o adevarata stare d eurgenta.
Noi sintem bine, ne bucuram ca nu am avut uragane , mai sint citeva zile si sezonul s einchide, asa zic ei, oricum s-a mai racorit, a mai si plouat totul e placut.Miine cel mic are ultimul meci d efootbal, s-a terminat sezonul, asteapta trofeul, placerea lor.Am si eu o problema, poate cineva are vreo informatie:am depus actele d eobt. a pasaportului american, dar problema este ca trebuie sa-i traducem d eurgenta certificatul d enastere al celui mare care a fost nascut in tara, asa ca avem nevoie sa gasim un notar care sa traduca certificatul din romaneste in engleza si sa-l legalizeze, dupa care trebuie trimis inapoi la pasapoarte.V arog, daca stiti pe cineva, sau und esa ma uit si caut, va multumesc mult si astept raspunsuri
O seara buna
gabriela

Mergi la inceput