epilare... TOTALA?

epilare... TOTALA? | Autor: manumanu

Link direct la acest mesaj

Fetelor, pun si eu aici o problema mai "delicata" (cel putin pentru mine)... tocmai am vazut o emisiune la TV in care se discuta de "epilarea braziliana" ... acolo jos... adica o epilare totala... recunosc ca desi am auzit mai demult de ea, n-am avut curajul pana acum... folosesc doar una partiala, ca sa zic asa. Adica doar cu foarfeca...
Acum, stiu ca poate fi jenant, dar a facut cineva epilare totala "down there" acasa? Asta pt. ca nu ma voi duce niciodata la vreun cabinet ca sa fac treaba asta... As vrea doar sa stiu daca si cum se poate face acasa... si care sunt riscurile sau efectele secundare...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Eu stiu ca braziliana se numeste sa ai totusi o dunga!
Nu cred ca te poti epila singura in zona aceea pentru ca e foarte dureros.Lol.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Sincera sa fiu, asta e metoda pe care o folosesc vara. Cred ca e mult mai comod si igienic sa fac acest lucru, avand in vedere ca la temperaturi de peste 40 de grade transpiri mult mai tare si in mediu umed se inmultesc bacteriile. Intotdeauna m-am epilat acasa in acea zona, si pot spune ca acum sunt experta. Rezolv problema si foarte rapid, si fara dureri. De obicei ma epilez cu ceara dar mi-am luat si un aparat de epilat . Cu el trebuie mai multa grija, ca te poti rani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu practic metoda asta de o vreme buna, m-am obisnuit asa si nu ma mai simt bine altfel. Bineinteles, la cabinet, nu acasa.

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

RalMar, esti o curajoasa! Nu doare sa pui ceara intr-o zona asa sensibila sau sa dai cu epilatorul? (ce fel de epilator, tip "smuls" sau tip "ras")? Si pana unde poti pune ceara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Nu pot folosi nimic de genul "tip ras" pentru ca ma irit foarte tare si foarte repede. Din cauza rasului am facut operatie pentru un fir de par inchistat care se infecta tot timpul. Operatiunea nu e foarte dureroasa, poate doar la inceput, dar parul trebuie tuns foarte scurt prima oara deoarece cu cat e mai lung firul de par, cu atat e mai dureroasa toata treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

eu ma epilez total si imi place asa.
Cu ceara, la cabinet.

Nu vad de ce sa-ti fie jena, cosmeticienele au mai vazut

Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Si eu ma epilez total, la o cosmeticiana care lucreaza acasa. Este f bine. Doare un pic dar rabda baba la frumusete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

de tot. de mult timp. e mai placut asa. chiar ma simt mai bine. e destul de greu s-o faci singura, mai ales prima oara. eu zic sa te duci la un cabinet. dar undeva unde folosesc ceara de unica folosinta. si spui ca e pt prima oara, sa iti puna fasii mai mici. nu e f dureros. poti ramane cu chilotul pe tine, iti iei unul tanga f decoltat si f elastic nu am auzit de efecte secundare. poate doar dependenta

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Si eu ma epilez total de vreo 2 ani. Merg acasa la o cosmeticiana (ma rog, si-a facut cabinet in apartament). La inceput a fost destul de dureros, dar cu timpul m-am obisnuit. Fac treaba asta in fiecare luna ca sa nu creasca parul prea mare ca doare mai tare.
Curaj, rezultatul iti va placea foarte tare si cu siguranta ca te vei mai duce si dupa aceea cu toate ca doare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Eu ma epilez total de ... nu mai stiu in ani ca sunt prea multi.
Nu vad de ce sa-ti fie jena la cosmeticiana - neaparat cu ceara de unica folosinta.

Eu dupa ceva timp ma faceam singura casa cu epilatorul (smuls).
Prima oara o sa fie mai rau (putin mai dureros ca pe picior) , dar dupa nu o sa mai suporti sa ai par.



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput