oligospermie - putini dar (ne)buni! - 28

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Multam, Titelule, pentru incurajari! Sa stii ca eu sunt tare prapastioasa si de-asta vroiam sa mai asteptam putin, in fine, voi merge la un control si vom vedea cam cum se prezinta situatia. Ideea este ca acum mai sunt ceva probleme de sanatate la mine, cu tensiunea, cu o infectie urinara...
Intrebarea este: oare vom mai avea noroc de data asta? Sotzul meu glumea zilele astea: "sa ma pregatesc de o tura de panax si branca ursului?".
Multi pupici Melaniei si baietilor tai cei dulci!

Fetelor, daca imi permiteti un sfat: este foarte important sa va ingrijiti ca sotiorii vostri sa fie linistiti si relaxati, atat cat se poate in zilele noastre!
Mult noroc!



Alina mami de RARES NCHOLAS - 20 septembrie 2006

VARSTA RARES







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

intru si eu in grupul vostru .. cu un diagnostic pe care l-am mai vazut pe aici .. oligoastenoteratozoospermie moderata
1.motilitate totala 65% ( normala=20%)-->cica asta conteaza
2.nr spermatozoizi =14mil
3.morfologie -forme tipice 20%
lipsa chlamidya , lipsa varicocel , lipsa pb hormonale ....
si totusi treaba e ..... dupa ce am discutat cu medicul ginecolog , mi-a zis ca e cam "varza"..
so .. vad pe prima pagina niste produse naturiste , si ma intreb oare ce doze se iau zilnic ... ???
1.tribulus terrestris
2.multi maca



Cea mai mare descoperire a generatiei mele este aceea ca fiintele umane
isi pot schimba viata schimbandu-siatitudinea."
William James

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_1981 spune:

Buna!!!
Numele meu e Carmen si sunt din Oradea si incercam de un an de zile sa facem si noi o bobica. sotul meu a fost saptamana trecuta la un cabinet pentru spermograma. si sunt 10 mil. "Cam putini!" ne-a spus dr. acum urmez eu. ce ma sfatuiti? la Oradea sau la Cluj? sau mai bine in Ungaria?
multumesc de ajutor. va pup pe toate!!!

quote:
Originally posted by nusy

Ral: multumim pentru capitolul nou,speram sa fie plin de vesti bune.

Lore: nu stiu daca ar fi cazul ca sotul tau sa faca spermograma,avand in vedere ca ai ramas insarcinata chiar anul acesta.Ea este obligatorie(chiar ar fi prima analiza care se cere),atunci cand un cuplu nu poate timp de un an sa aiba un copil ,suspectandu-se o infertilitate.Si,pentru a se depista cauza,se incepe cu spermograma(care este unica analiza de determinare a fertilitatii la un barbat),apoi se continua cu femeia,la care pot fi "n" cauze ale infertilitatii si,la care,investigatiile sunt mult mai multe si mai complexe.
Asadar,in caz de suspectare a infertilitatii,intai se face spermograma sotului si,daca iese bine,el e exclus din cauza..drept pentru care ,cu siguranta,infertilitatea tine de partenera.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_81 spune:

Buna fetelor
Va puteti da si voi cu parerea despre tratamentul de mai jos, l-am primit de la un biolog de la plafar.online:
Sotul dvs ar tb sa faca urmatoarul tratament:
Arctic Sea Omega 3 2/zi
Forever Multi Maca 2/zi
Forever Bee Pollen (a se folosi cantitate mică(1/4 de tabletă) pentru a verifica dacă apare o reacție alergică, apoi se crește treptat doza zilnică până la de trei ori pe zi câte o tabletă.)
Absorbent C 3/zi
Capsule de napraznic sau ceai de napraznic (se pune de seara o lingurita de ceai la macerat intr-o cana cu 150 ml apa plata, dimineata se strecoara si se face infuzie cu planta in alti 150 ml de apa dupa care se combina si se bea. Dimineata se pune la macerat planta pt ceaiul care tb sa se bea seara).
Tratamentul se tine minim 3 luni (deoarece atat dureaza spermatogeneza) dupa care se repeta spermograma.
Toate produsele in afara de capsulele / ceaiul de napraznic va pot fi puse la dispozite de catre firma noastra prin colet postal cu plata ramburs. Pt a putea face asta tb sa ne trimiteti datele dvs din CI.
Multa sanatate!
Biolog Nicolae Mihaela

Mari in cel mai scurt timp posibil
http://tt.lilypie.com/4M28p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_81 spune:

Bine ai venit Carmen 81, sedere cat mai scurta si fuga la odisee .
Unde urmezi tu, sau la ce, analize?

Mari in cel mai scurt timp posibil
http://tt.lilypie.com/4M28p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

mary eu cred ca e bun tratamentul, poate sa dea rezultate! Eu zuc sa-l incercati, sunt plante pe care le-au mai folosit "oligospermisti" cu succes.
carmen, parerea mea e sa faca sotul un tratament, si abia dupa aceea sa ajungi la dr. in Ungaria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

georgia, cred ca tutunicile stiu doza de tribulus, ca din cate am citit eu, Tutunaru recomanda tribulus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_1981 spune:

Ceau, Mari!
da, urmez eu pentru analize. am fost vineri la ginecolog. si vrea sa ma interneze in spitalul din Oradea pentru analize. imi este rusine sa spun, dar spitalul din Oradea nu are un renume bun. asa ca nu vreau sa mai pierd timp pretios si as vrea sa ma sfatuiesc cu cineva. unde sa ma duc? o prietena mi-a recomandat un medic din Cluj. voi ce ziceti?

quote:
Originally posted by mary_81

Bine ai venit Carmen 81, sedere cat mai scurta si fuga la odisee .
Unde urmezi tu, sau la ce, analize?

Mari in cel mai scurt timp posibil
http://tt.lilypie.com/4M28p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_1981 spune:

nu as vrea sa incep cu medicamente. as incerca produse naturale. poate sotul meu sa ia un medicament natural fara o recomandare de la un medic?
ar incerca cu lecitina, spirulina si napraznic.
si am mai incerca 2-3 luni si apoi daca trebuie as face si eu tratament.

quote:
Originally posted by RalMar

mary eu cred ca e bun tratamentul, poate sa dea rezultate! Eu zuc sa-l incercati, sunt plante pe care le-au mai folosit "oligospermisti" cu succes.
carmen, parerea mea e sa faca sotul un tratament, si abia dupa aceea sa ajungi la dr. in Ungaria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

carmen pentru barbati tratamentul dureaza 3 luni, si toate produsele de pe prima pagina sunt ori vitamine, ori produse naturiste, deci le puteti incerca si voi fara a avea nevoie de reteta.
Noua dr. ne-a spus sa ne ocupam mai intai de problema sotului, si apoi, daca totul e in regula la el dar tot nu apare bb sa ne ocupam mai serios de mine: HSG, laparosopie, investigatii din astea mai invazive.

Mergi la inceput