oligospermie - putini dar (ne)buni! - 28

oligospermie - putini dar (ne)buni! - 28 | Autor: RalMar

Link direct la acest mesaj

Reprezinta insuficenta numarului de spermatozoizi in sperma (< 20 milioane spermatozoizi/milimetru), si care poate fi la originea unei sterilitati. Poate fi cauzata de varicocelul testicular, atrofia testiculara consecutiva oreionului, o localizare anormala a unui testicul , un deficit hormonal, o infectie cronica a prostatei si veziculelor seminale, o boala generala ca o gripa, chimioterapia sau radioterapia. Tratamentul va depinde de cauza insuficientei.
Lista oligospermistilor dedicati, invingatori,
combatanti, plini de speranta

Nr.1 Titelu o familie fericita!!!3 baieti si'o strengarita:
-Bogdanel- 07.04.06 s'a nascut superbebicul prin cezariana.
-Dragos s-a nascut luni 20.08.07. un fomist paros ,un adevarat dac.
asteryaro-una dintre dovezile ca SE POATE si cu... putini
Tia ...cu Alexandru ...cel cu plete dupa care moare tasu
AYSHA
monica70.. o mamica fericita cu Diana si numai cu 1,2 mil la purtator.
flavia ramona Bogdan (05.09.2006, ora 12, 3600 gr, 51 cm), si acum asteapta sa devina a doua oara mamica!
princess.. in lupta cu Oligospermia a iesit invingatoare..cu 5 mil..
beatrix
Nicole... cu 1 mil
inas a reusit cu 200.000 deci inca o data SE POATE
anastasia13 care acum isi plimba bebica prin parc.
Sherita
irlandeza
housepocket480
si ultima reusita din randul nostru : ramicara

TRATAMENTE:

-vit.C
-vit.A
-vit.E (maxim 10 zile/luna)
-branca ursului (tinctura, tablete,ceai)
-multi maca
-panax ginseng
-ginsavit
-apilarnil (sau polen 1 lingurita/zi)
-tablete telina
-tribulus terrestris
-ceai napraznic
-masculin (se gaseste in farmacii, tot pe baza de plante)
-livercyn
-Zn.
-cartilaj de rechin
-coenzima Q 10 in ulei de catina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Fetele, v-am facut subiect nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore. spune:

Buna fetelor,poate aveti rabdare sa imi explicati si mie care e faza cu spermograma ca eu sunt cam pe,,spate,,la faza asta.Multumesc.Lore.
Eu m-am gandit sa incepem sa ,,lucram,, la un bebe si sunt curioasa daca ar fi bine ca si sotul meu sa faca o spermograma.In acest an am ramas insarcinata din prima dar am pierdut sarcina la doua luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Ral: multumim pentru capitolul nou,speram sa fie plin de vesti bune.

Lore: nu stiu daca ar fi cazul ca sotul tau sa faca spermograma,avand in vedere ca ai ramas insarcinata chiar anul acesta.Ea este obligatorie(chiar ar fi prima analiza care se cere),atunci cand un cuplu nu poate timp de un an sa aiba un copil ,suspectandu-se o infertilitate.Si,pentru a se depista cauza,se incepe cu spermograma(care este unica analiza de determinare a fertilitatii la un barbat),apoi se continua cu femeia,la care pot fi "n" cauze ale infertilitatii si,la care,investigatiile sunt mult mai multe si mai complexe.
Asadar,in caz de suspectare a infertilitatii,intai se face spermograma sotului si,daca iese bine,el e exclus din cauza..drept pentru care ,cu siguranta,infertilitatea tine de partenera.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore. spune:

Draga Nusy ,merci pt raspuns.Eu ma gandeam ca poate e necesara in cazul in care am pierdut sarcina.Acum am inteles perfect.Dar daca anul trecut am ramas insarcinata din prima si prima data in viata,oare acum o sa intampinam probleme?Buna intrebare nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

Salutare! Ce mult ma bucur cand vad ca vi se indeplonesc visurile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by Lore.

Draga Nusy ,merci pt raspuns.Eu ma gandeam ca poate e necesara in cazul in care am pierdut sarcina.Acum am inteles perfect.Dar daca anul trecut am ramas insarcinata din prima si prima data in viata,oare acum o sa intampinam probleme?Buna intrebare nu?



Scumpo, eu am ramas insarcinata prima data , din prima, dar am pierdut sarcina, apoi pauza 6 luni, am reinceput proiectul bebe si am ramas insarcinata dupa 7 luni , dar am pierdut sarcina. Apoi l-am trimis pe sot la spermograma, a facut vreo 3 , toate cu rezultat nasol, plus un varicocel care trebuie operat. Au urmat 3-4 luni de trat. naturist si intr-un final uite ca am reusit sa raman din nou insarcinata si am ajuns destul de departe.
Se poate orice, dar trebuie consecventa. Si poate si putin noroc.
Multa sanatate.

www.flickr.com/photos/10675576@N07/sets/" target="_blank">Noi 2 singurei

Cum creste motanica nostra 28+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Titelu, ti-am vazut averile ... sunt atat de frumosi. Mi se pare mie sau Dragos seamana cu tine???

RalMar, eu am reusit natural, dupa o operatie de varicocel a sotului, cu 28 mil/ml.

de Bogdan cel nazdravan (05.09.2006)
Noi

www.totsites.com/tot/bogdan_ioan" target="_blank">Gâza noastrã micã

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by barbye

Salutare! Ce mult ma bucur cand vad ca vi se indeplonesc visurile .



barbye ce mult ma bucur eu ca ne mai scrii cum te mai simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore. spune:

IRLANDEZA-vreau doar sa te intreb in ce luna erai cand ai pierdut cele doua sarcini?Si as mai dori sa te intreb ce fel de tratam. nat ai urmat ?Nasa mea incearca de cativa ani sa ramana insarcinata si nu reuseste sub nici o forma.Medicul le-a zis ca e totul ok,si ca doar sunt stresati.Cred ca nasu a facut si spermograma.Multumesc.Lore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Buna fetelor!

Am 33 de ani si doresc enorm un BB al meu. Sotul meu are oligospermie dar dr. nu s-a ingrijorat deloc.
Voi ce spuneti de spermograma lui?
Volum 7 ml,
PH 8,3 ml
Densitate 8 mil/ml
MOBILITATE
-miscari vii, de inaintare 80%
-miscari lente, pe loc 5%
imobili 15%

VITALITATE 85%

MORFOLOGIE
-NORMALA 75%
ANORMALA 25%

rare leucocite(6/camp microscopic) rare hematii (3/camp micr.), rara flora microbiana.
Concluzie: oligospermie, normal - densitate >=20 mil/ml, forme morfologice normale >30%)

Am vreo sansa sa raman gravida?

Mergi la inceput