oligospermie - putini dar (ne)buni! - 28

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

felicitari flavia ramona!!!sarcina usoara si un bb sanatos sa aveti!!

fetele eu in iasi merg acum la dr dumitrascu irina de la cuza voda ...de fapt eu merg la cabinetul particular la billa unde are si onofriescu!!!este o dragutza si cu ea sigur voi reusi...pana acum am mers la dr popovici in pacurari dar dupa mine cred ca era cam depasita de situatie...m-a tratat pana intr-un punct si pe urma n-a mai stiut ce sa-mi faca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

moremi Da de ginecolog te-am intrebat pt. ca m-am hotarat sa vin si eu in Iasi in evidenta la ginecolog. Mi-a fost recomandata dr. Toma Gabriela de la Cuza Voda dar am mers la ECO EXPLORA unde are de doua ori pe sapt. programari. Am dat ceva bani, dar, totul pentru bebe. A iesit totul bine la mine si vrea sa imi faca monitorizarea ovulatiei. A inceput sa rada cand a vazut ce teanc de analize am .
Pe sot l-a pus a-si repete spermograma spunand ca este sigura ca va iesi mai buna. Ne-a recomandat sa o facem la laborator (nu acasa) si sa asteptam rezultatul dupa o ora, ca sa fim siguri ca cei de la laborator o lucreaza imsdiat, nu isi beau cafeaua mai intai.
Ne-a spus ca sigur voi ramane insarcinata si am sa spun ca este meritul ei ... .
Multumesc mult moremi pt. recomandare si daca nu as fi mers astazi la ea, poate veneam la dr. ta.

Fetelor, sper ca spermograma sotului este mai buna de asta data mai ales ca a luat si BU.

tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

flavia ramona te felicit din toata inima si sper sa iti calc pe urme. Dr. ne-a zis ca mobilitatea si morfologia sunt foarte importante si este sigura ca vom ramane "gravizi" si vom spune ca a fost meritul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Multumesc fetelor pt urari. Vreau doar sa va spun ca prima data am ramas exact cand nu m-am asteptat, in luna premergatoare inseminarii, asta poate si pt ca eram mai linistita ca stiam ca oricum luna ce urma ajungeam la inseminare. Acum am ramas din prima luna de incercari. Dr ne-a dat unda verde la 1 an si o luna de la cezariana si atat eu, cat si sotul, am fost socati ca am ramas atat de usor.

Increderea in dr vostru conteaza foarte mult, asa ca daca nu aveti un dr pe care sa il simtit alaturi de voi schimbati-l, pt ca nu merita.

Princess, va doresc succes la bb 2. Stiam de tine ca si voi ata ramas mai greu si te-am vazut la inceput pe la Bucurii de sept-oct 2006, dar chiar nu mai stiam de voi nimic.


de Bogdan cel nazdravan (05.09.2006) si 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

flavia ramona scuza-ma te rog, ce probleme ati avut voi si ce tratament ati luat?
Sunt uimita de rezultatele spectaculoase ale celor care au trait suferinta asteptarii indelungate a unui copil. Poate da DD si ajung si eu printre voi, iar intr-o zi va dau vestea cea mare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Anes, in urma unei spermograme am descoperit ca sotul avea oligoastenozoospermie. Dupa ce am fost la cativa medici de aici de la noi am ajuns la Szeged la cel care imi este si acum medic ginecolog. El ne-a dat la amandoi de facut analize, pe rand. La mine totul a fost ok, la sot s-a descoperit intr-un final varicocelul. Analizele facute de el au fost asa: spermograma cu spermocultura, analize hormonale si ecografia testiculara unde s-a vazut varicocelul. S-a operat aici in Arad, iar la 5 luni dupa operatie am ajuns de la 12,5 mil cu motilitate A+B parca 28%, la 29,8 milioane cu motilitate undeva putin peste 50%, dar era normospermie, dupa rezultatele celor de la Szeged si am ramas la o luna dupa spermograma.
Alt tratament in perioada in care am ramas nu a facut. Incercasem intr-o vreme Vit E, Laptisor de matca, Branca ursului, dar la noi fara rezultate. Mentionez ca dupa prima spermograma facuta aici restul le-am facut la Szeged si am fost convinsa ca rezultatul e real.

de Bogdan cel nazdravan (05.09.2006) si 4+
Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

oauuuu Ramonicooooooo
Felicitariiiiiiiiiii!!!!]ma bucur din tot sufletul..sper sa am onoarea sa'l mosesc prin sms si pe bebe2

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...

"Nimic nu-i imposibil!"

Nasica

iote'i ca nu mai vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Multumim, Flavia Ramona! Ei, eu te stiu si de aici, de la oligospermisti si de la Bucurii. La oligospermie eram mai multi atunci, in frunte cu Titelu, care a spart gheata!
Din ce-mi amintesc ai urmat tu cu vestile despre burtica, apoi eu. Si la noi s-a intamplat minunea cu o luna inainte de inseminare, deci nu a mai fost nevoie.

La noi a fost vorba si despre o infectie la sotz, am facut tratament cu antibiotic, apoi hormonal: sotul cu PROVIRON si PREGNYL, iar eu cu CLOSTYLBEGYT. Pe langa astea am luat multe capsule naturiste, le-am vazut si pe listutza voastra de pe prima pagina. As mai adauga CARTILAJUL DE RECHIN si COENZIMA Q10 IN ULEI DE CATINA.

Mult succes, fetelor!


Alina mami de RARES NCHOLAS - 20 septembrie 2006

VARSTA RARES







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

flavia ramona urmeaza sa facem o alta spermograma, care, sper sa fie reala, nu eronata. Dr. ne-a spus ca valorile pot sa difere si din cauza stresului, oboselii, etc. si sa nu fie intotdeauna relevanta, mai ales ca la noi mobilitatea si morfologia sunt bune. Spermocultura a fost buna. I-am dat sotului BU, vit. E, C, Se, Zn, coenzima Q10, dar nu mai vrea sa le ia. Sa facem spermograma si mai vedem.

nushulica la fel am simtit si eu pentru doctorita mea, de aceea am hotarat sa vin in Iasi.

toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

Princess alinuca, matza mea l-a nascut pe Dragos la 1 an 4 luni,dupa nasterea lui Bogdan si amandoi prin cezariana.Pot spune ca cea de-a doua sarcina si urmarile ei au fost mai usoare.Nu va fie frica, RAMONA inca odata felicitarile noastre,cu Dragos vom rezolva in primavara.

Mergi la inceput