Scoli generale - Ploiesti

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui CatXO

Doamna Brejan parca nu e asa de iesit la pensie... . Am vrut eu sa-mi inscriu fata la dansa anul asta, pana mi-am schimbat optiunea cu scoala. Am discutat si era ok, cel putin asa mi s-a parut.
gaga.com/t/bunbunard20060517_12_Daria+are.png"]



N-o stiu prea bine, am vazut-o o singura data inainte de inceperea anului scolar cand noua, parintilor, ni s-au prezentat invatatoarele si mi s-a parut la vreo 50 de ani si ceva atunci (acum 8 ani). Ca invatatoare banuiesc ca-i buna , altfel nu se duceau la ea toti smecherii din oras. Tin minte ca au plecat intr-o dimineata in excursie si se adunasera masini in fata scolii cum vedeai numai la tv pe la expozitii.

Inca un lucru care am auzit ca se practica in scoala 14 sunt meditatiile, meditatii din clasele primare, cu invatatoarea. Povestea cineva ca la invatatoare acasa erau banci ca la scoala (povestea un copil care se transferase la fii-mea cea mica in clasa acum 2 ani, nu stiu la care din invatatoare fusese). Nu zic ca asa fac toate, dar am auzit de la mai multi copii din mai multe clase .Problema este ca poate nu toti au bani, iar copilul nu este vazut prea bine in cazul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.

Citat:
citat din mesajul lui CatXO

Doamna Brejan parca nu e asa de iesit la pensie... . Am vrut eu sa-mi inscriu fata la dansa anul asta, pana mi-am schimbat optiunea cu scoala. Am discutat si era ok, cel putin asa mi s-a parut.
gaga.com/t/bunbunard20060517_12_Daria+are.png"]



N-o stiu prea bine, am vazut-o o singura data inainte de inceperea anului scolar cand noua, parintilor, ni s-au prezentat invatatoarele si mi s-a parut la vreo 50 de ani si ceva atunci (acum 8 ani). Ca invatatoare banuiesc ca-i buna , altfel nu se duceau la ea toti smecherii din oras. Tin minte ca au plecat intr-o dimineata in excursie si se adunasera masini in fata scolii cum vedeai numai la tv pe la expozitii.

Inca un lucru care am auzit ca se practica in scoala 14 sunt meditatiile, meditatii din clasele primare, cu invatatoarea. Povestea cineva ca la invatatoare acasa erau banci ca la scoala (povestea un copil care se transferase la fii-mea cea mica in clasa acum 2 ani, nu stiu la care din invatatoare fusese). Nu zic ca asa fac toate, dar am auzit de la mai multi copii din mai multe clase .Problema este ca poate nu toti au bani, iar copilul nu este vazut prea bine in cazul asta.Roxana




...si va duceti copiii la o astfel de invatatoare??? Pai cum e ea o invatatoare buna daca la clasa nu reuseste sa se faca inteleasa si eficienta dar acasa poate??? si sunteti dispusi sa platiti o asa invatatoare "buna"??? bravo ei ca si-a dechis bisnis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

N-am auzit inca de astfel de practici, dar cine stie, e posibil sa existe la invatatoarele mai competitive. Eu m-am interesat inainte sa nu fie spagara si sa nu-i cocoseze cu munca si e asa cum am vorbit, deocamdata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Nici eu nu am auzit de astfel de practici. Nu stiu de unde a scos miriama asta... Pe mine altceva m-a dezamagit la scoala asta, nu invatatoarea, care apropo este foarte blanda si foarte ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns made_in_ro spune:

Multumesc, Roxana C! Am auzit si eu de scoala nr. 25, numai ca este in celalat capat al Ploiestiului, ar fi naveta prea grea. Din cauza asta nu sunt foarte sigura nici de scoala 14, este totusi departe. As vrea sa-l inscriu la o scoala buna in Sud sau in centru, chiar daca este de cartier, important e sa aiba profesorii ok. Aici unde e acum, de exemplu, la ora de romana e atata galagie, profesoara nu poate sa-i stapaneasca si trebuie sa-i explic eu ca sa poata sa-si faca temele. Of, ce greu este sa ma hotarasc! Mai aveti idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

In centru ai aproape toate liceele de varf ( Cuza, LMV, Caragiale ), mai spre sud e Pedagogicul. In rest de alte scoli in zona nu prea am auzit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

catXO, daca citeai cu atentie, vedeai ca nu eu am scos asta, ci am citat alt user. Dar daca citesti pe diagonala si te grabesti sa raspunzi...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Deci eu nu citesc pe diagonala... Roxana a spus ca la scoala 14 se practica meditatiile...nu neaparat la invatatoarea respectiva...ea nu a nominalizat pe nimeni. De fapt nu cred ca e scoala in Ploiesti cu invatatori care nu isi cara copiii acasa la meditatii. E un fel de after-school. Numai ca anumite lucruri nu se discuta in mod deschis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Citat:
citat din mesajul lui CatXO

Deci eu nu citesc pe diagonala... Roxana a spus ca la scoala 14 se practica meditatiile...nu neaparat la invatatoarea respectiva...ea nu a nominalizat pe nimeni. De fapt nu cred ca e scoala in Ploiesti cu invatatori care nu isi cara copiii acasa la meditatii. E un fel de after-school. Numai ca anumite lucruri nu se discuta in mod deschis.

Oana , Alexia si Daria


Varsta Alexiei


Varsta Dariei



pai si tu spui acelasi lucru ca si Roxana, deci e o practica acolo. Si te mai si contrazici cu postul tau anterior in care spui ca "n-ai auzit de astfel de practici". Sunt cuvintele tale, da? In consecinta, cine scoate ceva din burta, eu? Eu eram doar intrigata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

in fine...ceea ce vroiam sa spun e ca de d-na B. nu am auzit sa faca meditatii...dar asta nu inseamna ca nu face...ceea ce stiu sigur e ca o gramada de invatatori pleaca cu 4-5 copii acasa pe care ii 'mediteaza'. De fapt le asigura un program after-school cu tot ce inseamna el: mancare, odihna si lectii bineinteles. Ceea ce nu mi se pare aiurea, pentru ca nu toti parintii isi permit sa ia copii la 11.40 de la scoala si sa le asigure asistenta pana la 17-18 cand se intorc de la servici.

O zi buna!

Mergi la inceput