Scoli generale - Ploiesti

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Stii cumva si numele celor care vor lua clasa 0 in toamna? (care au acum clasa a 4-a).
Imi aduc aminte ca o colega de gradinita de-a celei mari a inceput scoala cu 1 an dupa fii-mea si cand m-am intalnit cu mama ei mi-a spus ca se interesase la sc 14 de invatatoare si nu-i convenea niciuna din seria aceea. Asta ar fi aceiasi serie care termina acum in vara clasa a 4-a. Dar de atunci sunt 8 ani aproape, probabil ca s-a mai schimbat una-alta.

Am vorbit si cu invatatoarea fetelor si mi-a spus ca sigur se va face clasa 0 la scoala in continuare, doar ca la sc 25 vor veni si invatatoare noi ptr ca 2 vor iesi la pensie. Deci....oscilez intre sc 25 si sc 14 (locuim chiar peste drum de sc 14 dar tot nu ma incanta), iar balanta atarna mai mult spre sc 25 ....acum...sa vedem ce mai aflu pana in martie cand incep inscrierile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Roxana, nu stiu numele celor care au acum clasa a 4-a... si in mod cert se schimba multe in 8 ani.

Si cu recomandarile stii tu, trebuie sa fii atenta, ca multa lume vrea altceva decat ce vrei tu. De exemplu anul asta pomul laudat era Cristina Marin, de care eu am fugit mancand norii, nefiind deloc genul meu. Eu am intrebat despre ele foarte punctual, avand o lista cu ce ma interesa. Apoi am vorbit si cu invatatoarea. Si pana acum totul e ok (de fapt mai mult decat OK, nesperat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

si pe mine ma intereseaza subiectul, oscilez intre scoala 14 si scoala Simache.
prin telefonul fara fir am aflat ca dintre cele 4 invatatoare de la scoala 14 care vor prelua clasa 0 in toamna, 2 sunt recomandate, 2 nu prea. iar dintre cele 2 recomandate, una e mai exigenta, cu nu's ce rezultate la clasa, iar cealalta e mai blanda, dar are si ea rezultate bune cu copilasii pe care ii are in clasa.

despre scoala Simache cine poate da referinte ? am inteles ca au si after-school. ceva informatii, noutati, de la cineva din Ploiesti, care are copilasul la scoala Simache si/sau la afterul lor ? dar cealalta scoala din Malu Rosu, de langa piata/bisericuta de lemn, cum este ? nu-i stiu numarul sau numele, cei care stau in zona stiu la ce scoala ma refer.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Made_in_ro, nu stiu exact prin ce zona vrei sa fie scoala. Este adevarat, s-au schimbat multe intre timp, eu am avut fetele amandoua (cea mare e acum la liceu) la sc 25 si am fost si sunt foarte multumita. Se face carte, acum cea mare e in LMV si profesoarele de fizica si de chimie au spus ca sc 25 e printre putinele unde se da importanta si la celelalte materii la care nu se da examen , ca de aici vin copii bine pregatiti la astea 2 materii.
Dar peste tot sunt profi si profi, adica am vrut sa ma cert cu profa de istorie de exemplu cand era cea mare clasa a 5-a, si cu cea de muzica ( asta i-a pus 9 desi a stiut teoria, dar n-avea voce, frate....), cu greu m-am abtinut sa spun ceva ptr ca stiam ca venea aia mica din urma, apoi si fii-miu.
Nu exista scoala unde sa fie toti profesorii ok, peste tot exista cate unul macar mai sarit de pe fix. Dar vorbind la modul general am fost si sunt multumita. Daca vrei , intreaba-ma ce te intereseaza in mod special si-ti raspund.

Corina, ai numele invatatoarelor? Trimite-mi-le si mie pe PM, te rog, am unde sa ma interesez de ele dar am nevoie de nume. Din ce am mai auzit, scoala Simache nu e prea ok, au rezultate slabe la admitere , la fel scoala Basarabescu, ca spunea cineva si de ea. Daca am fost cu admiterea in liceu in vara am studiat toata lista aia de pe edu si notele cele mai mici daca veti cauta sunt la elevii din Basarabescu.
Stiu ca exista si posibilitatea de a trece in clasa a 5-a la liceu, dar eu vorbesc de situatia in care vor ramane in scoala.

Scoala 14 are after school?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

din cate stiu eu, sc 14 nu are after-school.
pe mine ma mai ingrijoreaza alt aspect, sa nu radeti va rog : scoala 14 e intr-o cladire veche, nu stiu/nu cred sa fi fost consolidata, stiu/se vede ca a fost renovata/zugravita. daca vine marele curemur, tare mi-e ca se face praf cladirea acestei scoli. stiu, e ca in povestea cu drobul de sare, dar...e si asta un mic motiv de ingrijorare, printre altele...bine ca s-a desfiintat chioscul acela de langa scoala, unde se vindeau etnobotanice...

roxana, nu am numele invatatoarelor, mama mea s-a interesat prin intermediul unei rude, o sun s-o intreb cum le cheama si iti trimit PM daca aflu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Acum 8 ani era la moda doamna Brejan (parca) , sau ceva cu B, probabil ca a iesit la pensie ca era mai in varsta. D-na Marin era pe locul 2. Eu una n-as fi dat copilul in clasa ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Si da, Corina, e un dezavantaj si faptul ca e cam veche, nu-i deloc de ras.
Cand era fii-mea clasa I au inceput lucrarile de consolidare. Un tatic din clasa lucra in constructii si nu stiu cum dar aflase metodele de ...consolidare ...nu stiu exact ce si cum ca nu-s in domeniu, dar ceea ce stiu e ca era foarte revoltat de faptul ca alesesera metoda cea mai ieftina, probabil si fondurile erau o problema, spunea ca era consolidare doar de fatada. Stiu ca alergau copiii pe holurile acelea si se zguduia scoala, simteai efectiv cum trepideaza. Asta pana in consolidare, nu stiu cum e acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

De unde, Brejan a luat clasa 1 anul asta, am auzit ca e foarte OK.

Si eu sunt preocupata de starea in care e scoala 14, pentru ca pe vremea mea avea o aripa in ruina efectiv. Cica a fost consolidata (am intrebat directorul cand am fost la inscriere). Cum s-a facut asta nu mai stiu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Acum 8 ani in clasa d-nei Brejan erau numai copii cu parinti "grei", chiar foarte grei....cei mai grei..., normal ca nu-i convine sa iasa la pensie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Doamna Brejan parca nu e asa de iesit la pensie... . Am vrut eu sa-mi inscriu fata la dansa anul asta, pana mi-am schimbat optiunea cu scoala. Am discutat si era ok, cel putin asa mi s-a parut.

Mergi la inceput