In Canada (si US) - scoala publica sau privata?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

quote:
Originally posted by simi

Ira, pe mine ma costa scoala fetei aproximativ 3800$/an. Plus 850/an service des etudes, plus 850/an cafeteria (ultimile doua le iei daca vrei, nu-s obligatorii).Cei 3800 ii poti plati in doua "rate" sau in trei, fiecare cum vrea.Restul, cei 1700 (serviciile extra) se platesc in cec-uri lunare. Asa-i la scoala fetitei mele, dar cred ca la fiecare scoala e aproximativ la fel, cu mici diferente.
Cam asta e pretul scolilor primare subventionate. La cele nesubventionate nu stiu, dar cred ca mai adaugi o mie sau chiar mai mult.




Simi, la ce scoala merge fetita ta? Ai spus ceva de o scola publica buna in Roxboro, care-i?

Cristine este inca micuta insa as vrea sa fiu informata, poate ne mutam pe langa o scoala buna, privata sau publica - conteaza mai putin. Mie imi place scoala la care merge fetita Oanei si Stanislasul, insa noi ar trebui sa mai adaugam la costul scolii si service de garde, probabil si transport la inceput, iar ptr noi 6.000/anul scolar + alte cheltuieli adiacente ar fi prea mult.



Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Nelia, Cred ca au acelasi nume dar sunt doua scoli diferite. Uita aici site-ul ( daca poti sa-l vezi)

http://www.csmb.qc.ca/fr/saint_louis_laurent_022.asp

Nu stiu inca daca o sa o mut de la gradinita. Acum ii duc pe amandoi la aceeasi gradinita si mi-e mai usor decat daca i-as duce pe fiecare in alta parte. Au si la gradinita pana la 5 ani program si au o scoala langa gradinita de care nu cred ca apartin. Dar nu stiu daca e buna scoala. o sa vad pe internet ce pot afla dar tot de la un parinte care are copilul acolo ar fi mai buna informatia. Dupa cum mi-ai spus despre dormitul de la amiaza si programul diferit, probabil ca o sa mai amanam un an.
Am cautat dupa codul postal si mi-a rezultat ca nu e un cod valid si poate apartinem de Commission Scolaire Marguerite Bourgeoys.
Va las ca Sebi are febra si plange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

quote:
Originally posted by Ica 1975

quote:
Originally posted by simi

Ira, pe mine ma costa scoala fetei aproximativ 3800$/an. Plus 850/an service des etudes, plus 850/an cafeteria (ultimile doua le iei daca vrei, nu-s obligatorii).Cei 3800 ii poti plati in doua "rate" sau in trei, fiecare cum vrea.Restul, cei 1700 (serviciile extra) se platesc in cec-uri lunare. Asa-i la scoala fetitei mele, dar cred ca la fiecare scoala e aproximativ la fel, cu mici diferente.
Cam asta e pretul scolilor primare subventionate. La cele nesubventionate nu stiu, dar cred ca mai adaugi o mie sau chiar mai mult.






Simi, la ce scoala merge fetita ta? Ai spus ceva de o scola publica buna in Roxboro, care-i?

Cristine este inca micuta insa as vrea sa fiu informata, poate ne mutam pe langa o scoala buna, privata sau publica - conteaza mai putin. Mie imi place scoala la care merge fetita Oanei si Stanislasul, insa noi ar trebui sa mai adaugam la costul scolii si service de garde, probabil si transport la inceput, iar ptr noi 6.000/anul scolar + alte cheltuieli adiacente ar fi prea mult.



Noi




Alice merge la Ecole Charles Perrault.
Saptamina trecuta, in La Presse era o brosura care se numea "Le privé, le choix logique" sau cam asa ceva, acolo era o lista cu toate scolile private din prov. Quebec, daca-s subventionate sau nu.
La aceiasi bani , in West-Island poti gasi College Charlemagne, College Saint-Marcelline, College Beaubois . Noua ne-a placut mult Charles Perrault ca are numai primaire, putini copii (in clasa sint numai 22), in toata scoala sint numai 500 de copii.Alice fusese acceptata si la Beaubois, dar am ales CP.
Scoala buna publica de care vorbeam e Lalande. E in Roxboro si am auzit numai vorbe bune despre ea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Simi, merci. Am pastrat si eu brosura, in numarul de astazi au una cam la fel, tot ptr privat.


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si eu am rasfoit brosura respectiva si am pastrat-o... cine stie!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">28+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia.... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Fetelor, v-am citit, va multumesc mult pentru raspunsuri.


Editez ca eram prea obo sa mai concep freun text. Nu ca m-as fi odihnit intre timp.

Cred ca fiecare din noi are dreptate. Sunt relevante toate raspunsurile, va spun drept ca le-am citit pe fiecare de 2 ori si mi-e greu sa le contrazic, unele dpdv al profesorilor canadieni, altele dpdv al parintilor cu experienta (trecuti prin aproape toata scoala), altii din auzite sau traite.

Sunt asa de fericita ca suntem o gasca de fete super destepte aici - stim sa dezbatem si sa ne adaptam la orice subiect. Iar copiii nostri sunt atat de norocosi cu asa mamici perfecte.



Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Foarte interesant subiectul!

Am si eu o intrebare.. banii din RESP nu se pot folosi inainte de 18 ani, pentru platirea taxelor din scoala primara / liceu?





Rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Simi, am vazut ca stam aproape, eu stau pe langa intersectia pierrefond cu st jean. Ma intereseaza si pe mine scolile si gradinitele din zona daca ai mai multe informatii. Care sunt scolile publice mai bune prin zona noastra? Ma intereseaza si scolile private ca eu dau oricum 380/luna pe gradi si nu sunt multumita, dar nu am gasit altceva. Eu vreau sa merg la st. marcelline acum miercuri au ziua portilor deschise. Scoala ta insa ar fi mai aproape plus mai putini copii cum zici tu, de colegii ei esti multumita? Timp mai am sa ma gandesc, Tudor are doar 3 ani jumate, dar cum sunt eu nehotarata vreau sa imi examinez de pe acum posibilitatile din zona asta.
Alta intrebare pentru fetele din Montreal, Tudor e inca la gradi si vreau sa-i schimb si gradinita. Apropo de profesori zic si eu ca este foarte important educatorul, Tudor de cand a schimbat educatoarea, acum in septembrie, plange tot timpul, nu mai vrea sa manance si nici nu mai vorbeste acolo asa ca as vrea sa-i gasesc altceva daca stiti vreo gradinita de care ati fost multumite in zona pierrefond, DDO sau kirkland, please spuneti-ne si noua.
Nelia, scoala din kirkland (marie claire) e buna? Au si gradinita acolo, dar nu stiu cat costa, as putea sa ma interesez, dar as vrea sa stiu mai multe despre ei.
Mercic si va pup.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

AncaMaria, din cite stiu eu... nu! Sint doar pentru studii de la 18 ani in sus, si daca nu face studii superioare nu-i poate folosi pentru altceva pina la 25 de ani. Atunci, daca nu s-a inscris la studii superioare, statul isi ia subventia acordata de-a lungul anilor, iar banii pot fi retrasi si folositi si in alte scopuri. Eu am fost sfatuita da deschid un cont comun pentru fete, pentru ca daca cea mai mare nu va face studii, toti banii (inclusiv subventia acordata ei de catre guvern trec la cealalta... s.a.m.d).
Codritu, tu locuiesti in Kirkland? Daca dam, cum e? Stii cit ar costa o casa cu patru dormitoare!?! Nu stiu de ce ma atrage pe mine acest orasel... Nu stiu multe amanunte despre aceasta scoala, am cunoscut intimplator o mamica (studenta, colega cu mine la unul din cursuri) care avea fetita in clasa I la acea scoala si era multumita, apoi am primit o brosura acasa, despre copii, in care se erau reclame la multe centre de activitate, activitati, gradinite, scoli private... si am intrat cu sotul pe adresa scolii sa vedem ce e pe acolo, asa, din curiozitate. Si ne-a placut ce scria si stiu ca ne-am zis atunci ca uite o scoala la care am da fetele daca am locui acolo si daca... am avea bani de ea, of course! E un orasel predominant anglofon, nu?

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">28+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia.... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

AncaMaria, uite mai multe detalii aici, referitoare la RESP: http://www.hrsdc.gc.ca/en/hip/lld/cesg/publicsection/faqs_resp.shtml

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris

Mergi la inceput