In Canada (si US) - scoala publica sau privata?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Nelia, nu locuiesc in Kirkland, stau in Pierrefond, dar e aproape, stii cum sunt aici oraselele astea lipite unul de altul nici nu stii cand treci din unul in altul. Aici sunt aproape de DDO, Kirkland si nici Pointe Claire nu e departe. Toate oraselele astea din West Island sunt anglofone, ceea ce mie imi convine ca eu la franceza sunt cam afona, inteleg, dar nu pot sa leg 2 vorbe, iar un alt avantaj e ca Tudor invata si franceza si engleza deodata la gradi, nu stiu daca e la fel si in restul Montrealului, aici gradinitele sunt bilingve plus copilasii intre ei vorbesc engleza. Marie Claire nu e departe de mine si e in drumul meu spre servici, dar nu stiu cat e de scumpa, o sa ma interesez si va spun. Casele nu stiu ce preturi sunt acum, depinde de anul de constructie si de starea in care este. Aici langa mine se construiesc case noi care incep de pe la 300 000, cred ca sunt cu 3 dormitoare sus, destul de mari. In Kirkland ce stiu eu ca taxele sunt mai mari.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

quote:
Originally posted by codritu

Simi, am vazut ca stam aproape, eu stau pe langa intersectia pierrefond cu st jean. Ma intereseaza si pe mine scolile si gradinitele din zona daca ai mai multe informatii. Care sunt scolile publice mai bune prin zona noastra? Ma intereseaza si scolile private ca eu dau oricum 380/luna pe gradi si nu sunt multumita, dar nu am gasit altceva. Eu vreau sa merg la st. marcelline acum miercuri au ziua portilor deschise. Scoala ta insa ar fi mai aproape plus mai putini copii cum zici tu, de colegii ei esti multumita? Timp mai am sa ma gandesc, Tudor are doar 3 ani jumate, dar cum sunt eu nehotarata vreau sa imi examinez de pe acum posibilitatile din zona asta.
Alta intrebare pentru fetele din Montreal, Tudor e inca la gradi si vreau sa-i schimb si gradinita. Apropo de profesori zic si eu ca este foarte important educatorul, Tudor de cand a schimbat educatoarea, acum in septembrie, plange tot timpul, nu mai vrea sa manance si nici nu mai vorbeste acolo asa ca as vrea sa-i gasesc altceva daca stiti vreo gradinita de care ati fost multumite in zona pierrefond, DDO sau kirkland, please spuneti-ne si noua.
Nelia, scoala din kirkland (marie claire) e buna? Au si gradinita acolo, dar nu stiu cat costa, as putea sa ma interesez, dar as vrea sa stiu mai multe despre ei.
Mercic si va pup.

si



Codritu, scuza-ma ca revin asa de tirziu cu un raspuns, dar cu viata asta tumultuoasa... stii cum e cu lipsa de timp. La St. Marcelline problema e ca la secundar e numai "de fete", iar eu pe Alice nu vreau s-o las intr-o scoala de fete. Prea ar sta cu gindul la baieti! (glumesc, numai ca ideea de "scoala de fete" m-i se pare cam aiurea)
Gradinite bune pe unde stai tu nu prea stiu, Alice a fost la Domino, pe Gouin, linga gara Sunnybrooke, am fost foarte multumiti, Vorbesc si acum cu educatoarele ei, mergem sa le vizitam regulat, Alice le-a iubit tare mult! Dar e departe de tine, totusi! Am o prietena foarte buna care sta pe linga tine si a avut fetita la o gradinita pe-acolo, o s-o intreb cum se numeste si iti scriu pe privat.
Te pup, Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Fetelor,mi-ati dat de gindit cu subiectul asta asa ca am cautat de nebuna scoli private in zona si merg vineri la una sa vad ce si cum.Vad ca fetele din Quebec sint mult mai active pe forum si din pacate nu ma puteti ajuta cu informatii despre o scoala din Ontario.Daca cineva stie ceva despre Scholars' Hall din Waterloo va rog impartasiti cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Pana la urma pentru fetele din Montréal care este diferenta intre o scoala publica si private?

Eu la privata trebuie sa platesc 6000 $ pe an si nu stiu de unde sa ii scot.

Moni va avea examenul la secundara peste un an si nu stiu incotro sa o iau... publica sau privata?

Gabi & Moni 9 ani

Mergi la inceput