MAMICI DE ITALIA (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

Petronela si eu am facut la fel ca tine. Nici eu nu am nici un libretto de sarcina.Atunci cand am aflat ca sunt m-am prezentat la medicul de familie ce mi-a dat sa fac analizele de sange,apoi cu rezultatul analizelor de sange m-am prezentat la un ginecolog privat care m-a urmarit toata sarcina. Si medicul privat mi-a dat in fiecare luna sa fac analize, mi-a facut vizita si ecografia luna de luna. Eu singura am pus toate analizele facute intr-un dosar deoparte si le voi duce la spital in momentul nasterii. Poate acolo unde locuieste Roxali,lucruriile merg altfel.
Multumim ptr noul capitol


Cristina 39+ GIULIA
http://s195.photobucket.com/albums/z98/scristina85ss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

quote:
Originally posted by Ginger00



Mika- ooooooo mama. cand am vazut doar inceputul filmelor mi s-a facut rau...bine ca eu fac cezariana (nu cred ca e posibil sa nasc natural gemeni, fiind si prima sarcina).
Care vorbea de cosmare cu nasterea...m-a contagiat si pe mine...toata noaptea asta am visata....m-am trezit toata transpirata.
Pup fetele

+22 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE





Ei stiu ca si eu ca si tine,numai ca tu esti mai norocoasa.Dar ma consolez cu ideea ca dupa o sa fiu o in al ca o sa imi tin MINUNEA in brate si mult curaj.

MIRELA 27+

SARA-MARIA ingerasul nostru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Petro de la azienda USL unde ai residenta cea mai apropriata, dar oricum daca le-ai pus deoparte tot e acelasi lucru ...in dosarel ti-a fi scris doar rezultatele tuturor analizelor, adica doctorii la nastere sau cand aveai vreo problema urgenta se uitau acolo si isi dadea repede cu presupusul

Ali34si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

quote:
Originally posted by katiapam

Gagici eu am apucat sa mai scriu la capitolul tocmai incheiat,mikuta ti-am raspuns si eu si tie Petcost
ok atunci continuam de aici

mamma di giulia-20/06/07




Aici ai mare dreptate asa ca am sa incerc sa ma gindesc la faptul ca alta posibilitate decit sa nasc natural nu este si asa voi ajunge pregatita psihic in momentul nasteri

MIRELA 27+

SARA-MARIA ingerasul nostru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Ginger te la USl mi-au dat un libretto (cu toate analizele necesare pe perioade) si cu asta m-am dus la doctorul de familie sa mi-l stampileze si atat, in rest nik.Se vede treaba ca fiecare regiune se organizeaza in alt fel.

Ali34si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

hmm fetelor ce vorbarete sunteti aziiiii .Acu sa va zic ce am mai auzit si eu nu shtiu daca sunt informatii 100% corecte dar ...:
Cezariana aici se face doar daca mamica are probleme cu okii sau cu coloana sau sufera fatul.Altfel daca o faci la cerere se plateste.( nu stiu exact ce)
Epidurala intrebati daca se plateste si asta ca mie una parca asa imi zisese ca se face la ea la spital acuma nu stiu daca a mintit sau o fi zis adevarul
Petronela nici eu nu am avut carnet de gravida nu iti face probleme oricum la spital iti cere doar cateva analize si te intreaba la cat era estimat fatul la ultima ecografie.Analizele sunt RH.ECG(electrocardiograma), aia pentru epidurala daca vrei epidurala, hiv, streptococ parca si hepatita
.Dar pentru orice eventualitate tu trebuie sa ai toate analizele la tine si ecografiile.Si eu mi.am facut un dosar singura adica le tineam pe toate acolo.


p.s multumim de noul capitol

si cate un pentru toate fetele.


mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

povestea lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

Si apropo nu toate nasterile sunt la fel.Si eu ma uitam la filmulete deastea si eram ingrozita.Apoi le.am mai auzit si pe unele urland in sala de nasteri..ce mai eram pregatita sa mor acolo si uitati ca DD a facut ca totul sa fie bine.In schimb mie mi.a zis maicamea zilele astea ca a avut niste dureri de burta, cand am nascut eu ,de nu putea sa doarma( si nu o anuntasem ca nasc ca nu eram sigura ca nasc:)) )

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

povestea lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Mie mi-a facut ginecoloaga o mapa unde adaug la fiecare vizita datele si ecografiile pe care mi le da.La dr de familie am ajuns numai pt trimitere la analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

La fel si eu mi-am pus intr-un dosarel toate analizele si ecografiile,iar la dr de fam ajung numai daca am nevoie de vreo trimitere.

Raluk31 dar tu cite sapt de sarcina ai?Si nu ati aflat inca sexul bebelului?

MIRELA 27+

SARA-MARIA ingerasul nostru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Ahaaa atunci chestia asta cu carnetul de gravida se vede ca tine de regiune, de fiecare dr. in parte sau mai stiu eu de ce ...

Nu ca m-ar fi interesat prea tare ... eu oricum am totate hartoagele de pana acum adunate si organizate bine ... dar ma gandeam ca mi-a scapat mie ceva. Multumesc tuturor pt. lamuriri!!

Petronela
bb Silvia

Mergi la inceput