MAMICI DE ITALIA (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by Roxali

PETRO, sa o luam cu inceputul.Cand ai aflat ca ai ramas gravi te-ai dus la doctorul privat si el nu te-a trimis sa-ti ridici Libretto cu indaginile de laborator(ala care trebuie stampilat de doctorul de familie si pe rand facute analizele)+ dosarelul(diario) delle visite ostretriche ,in el se tin toaterezultatele + eco si cand te duci la cate o vizita la doctorul gine el iti va completa la fiecare rubrica toate rezultatele si plus ca te va cantari si iti va lua tensiunea de fiecare data.acesta iti va trebui sa-l iei cu tine cand nasti.
Analiza de sange care specifica ingrosarea sangelui se numeste HCT.

Slim am pus-o pe mama aseara si mia facut placinta cu ricotta+iaurt superrrrrr buna ...baietoiului nu-i plac stafidele , ca alfel puneam si de alea.Ma bate gandul la una cu dovleac, dar trebuie pus mult zahar si ma duc luni sa-mi refac glicemia.



Ali34si Enrico 7ani
poze

ps scrisesem la capitolul trecut

Ali34si Enrico 7ani
poze



sincer nici eu nu am habar de nici un libretto....

iar la partea dedicata mie...ai vrut sa-ti iei revansa...chit ca eu am facut acum ce-am facut nu mai vreau sa fac pofte la fete...dar sa stii ca nu-mi tb multa minte sa ma apuc sa fac...dar poate in alta zi..caci acum sunt pre obosita..defapt sunt franta...nu ma asteptam sa ma epuizeze asa.... ma bag la somn ...sper sa reusesc macar sa ma relaxez macar s-o amagesc pe asta mica...ca dim .nu mai termina cu suturile....si doar am mancat... ce sa-i mai fac....nu-mi da in alta parte in vezica...dar din ce in ce mai tare....se vede ca capata forta...oare cum o fi daca la 23 sapt era deja cu capul in jos...s-o fi intors din nou ca nu prea seamana a capuri..e clar ca astea-s suturi de fotbalista...mancauar mama...da las' ca iese ea afara....

Stefania cu Stefania la purtator
stefy & tot foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Mamici care au nascut sau cele cu sarcina mai mare: voua v-au facut injectie de dezvoltare a plamanilor bebelusului?stiu ca niciuna din voi nu sunteti cu risc de nastere prematura dar vreau sa stiu daca stiti ceva de asa ceva in Italia (e ceva cortizonic)

+22 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

ginger - uite ca am gasit pe un alt forum italian tip DC (CUB - poate il stii deja), lista pt. Mangiagalli de la o proaspata mamica

"In Mangiagalli consigliano di portare in ospedale...

Per la MAMMA

1) camice da notte (circa 3) comode per allattare
2) Mutande monouso (una decina)
3) Ciabatte di gomma per la doccia e cuffia
4) Asciugamani/ accappatoio (se vai al Santa Caterina te li danno loro, anche le ciabatte di spugna per la camera)
5) Necessario igene personale (al corso hanno consigliato sapone neutro e deodorante inodore per non confondere il bimbo in allattamento)
6) Calzine di cotone per il travaglio (viene freddo alle estremità)

Fascia addominale e assorbenti non sono necessari
Non portare oggetti di valore (RUBANO), consigliato un marsupio dove riporre le cose da portarsi dietro sempre
Consiglio dal corso preparto: se prendi le coppette assorbilatte cercale che siano in cotone al 100%, altrimenti meglio dei fazzoletti di cotone

PER IL NEONATO

facoltativo (li vestono loro, se vuoi)
1) 3 tutine
2) 3 body a mezza manica in cotone
3) 3 paia di calzini di cotone
Obbligatorio
1) abiti per la dimissione

ESAMI- CARTELLA CLINICA

1) gruppo sanguigno
2) eventuale Test di Coombs
3) ecografie effettuate
4) tutti gli esami del sangue + urine effettuati con esami immunologici (rubeo test, toxo, screen epatite etc)
5) tampone vaginale
6) Tessera sanitaria
7) codice fiscale
8) documento identità

Ti segnalo che devi chiamare L'ambulatorio gravidanze a termine al numero
02-57992607 (dalle 14 alle 15.30) circa 10 giorni prima la tua dpp. Serve per segnalare che vorresti partorire ĺ. Questo ambulatorio è quello da contattare qualora la tua dpp giungesse senza che arrivi il parto. Sono loro che ti fissano tutti i monitoraggi successivi etc.
Tieni conto che se alla 41+3 non hai partorito (10 giorni oltre la dpp) inducono il parto."





Petronela
bb Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Sar'na Petro...da ,l-am vazut da' stii..cand citesti "li vestono loro" m-am gandit ca poate ii imbraca ei dar cu hainutele mele...hmmm, eu cam vad in toate 2 intelesuri.Pai ma bucur ca atunci nu v-a trebui sa merg cu ditamai valizoiul (deja ma gandeam cat timp imi va lua sa spal,calc si pun separat in pungulite toate schimburile)

+22 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

aaa ... uite la sensul asta nu m-am gandit ... ca-i imbraca ei cu ce aduci tu. Da, la tine e mai "complicat" ca e totul la dublu ...

Petronela
bb Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Na, ca am mai dat peste ceva interesant ...www.madamedeloynes.com/preparazioneparto.html" target="_blank">corso pre-parto online .. pt. cine e interesat !!!!

Petronela
bb Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Mikuto,inchei a 14-a saptamana..inca nu stim sexul,poate il aflam la urmatoarea ecografie..dr a zis c-ar fi vazut ceva deja,dar ca nu e decat vreo 70 % sigura..sa vedem
Voi cand l-ati aflat sexul copilului? Si ati crezut toate? Am mai auzit cazuri in care dr au gresit si parintii au avut o surpriza la nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Noi l-am aflat prin saptamana 15+...au si vazut ca-s putzici

+22 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Ce-ti mai fac bebeii,Ginger?Sper ca nu te mai rupi in figuri cu curatenia si ai grija de tine si de burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Raluk-eu am aflat ca e fetita la saptamina 20 cind am facut morfologica si mi-a dat 99% percentual
am mai auzit si eu de cazuri surpriza dar acum s-au specializat cu ecografiile


mamma di giulia-20/06/07

Mergi la inceput