Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

quote:
Originally posted by akella

Vali, felicitari pentru acvariu, e foarte frumos! Mi s-a parut mie sau nu are capac? Sau l-ai scos atunci cand ai pozat pestii?
Daria, habar n-am care e durata vietii unui ventuzat... O fi fost batranel... ca daca era bolnav te prindeai tu...

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea





Sar'na, ma bucur ca-ti place! Are capac, e complet, ca l-am luat asa, dar omu' meu a facut pozele sub capac, ca nu-i placea cum se vede

Daria, ancistrusul tau zici ca e Piggy al meu...ce seamana, parca ar fi frati!
Ma oftic eu rau ca ti-au omorat neonii, dar tu...imi pare rau de ei
fetele

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Fetele, cred ca am doua guppy-tze care au bebei in burtica...au burtile mari si le-a aparut un punct negru in spate, la burtici.Si inoata disperate de sus in jos...se pare ca le e cald, sunt cam agitati si sunt din nou plini de punctulete albe.Nu stiu ce sa le mai fac, sper sa nu moara

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vali
imi pare rau ca nu-ti pot da un sfat bun ...
Sper sa nu-ti moara pestisorii !


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

quote:
Originally posted by vali_delide

Fetele, cred ca am doua guppy-tze care au bebei in burtica...au burtile mari si le-a aparut un punct negru in spate, la burtici.Si inoata disperate de sus in jos...se pare ca le e cald, sunt cam agitati si sunt din nou plini de punctulete albe.Nu stiu ce sa le mai fac, sper sa nu moara

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici




De unde stii ca le este cald? Cate grade are apa? Grisul se declanseaza cand temperatura apei scade simtitor... Ai urmat intocmai tratamentul pentru gris? Parca iti pusesem un link catre un articol de specialitate, mai acu' ceva vreme (nu mai stiu pagina)...
Ai grija, de asemenea, sa nu supra-alimentezi pestii: ori mananca pana crapa, ori resturile de mancare murdaresc bazinul si-l imput...
Mai tarziu, cam am oleak de timp liber iti mai caut ceva de citit despre guppi si despre reproducerea lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Da, Akella, l-am urmat...si cu sarea, si cu verdele de malachit, si cu temperatura la 30 de grade. Am devorat tot ce scrie si pe acvarist si pe acvariu...ideea este ca guppy n-au nici pe dracu, cred ca n-am vazut niciun punctulet,doar xipho sunt plini, si cu Piggy (da' nici la asta nu-mi dau seama prea bine daca sunt punctele de gris sau ale lui).
Se pare ca una dintre simptomele grisului ar fi ca se freaca de pietre, de substrat...ei, astia, in afara de punctele albe, nu au nimic.
Ma duc sa ma mai documentez...ca trebuie sa ma conving si daca ia o pauzarile astea de guppy ma fac bunica inainte de a fi mama!!!
Pupici si va multumesc

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Deci eu sunt ffffffffff suparata, mi-au mai murit 2 pesti, i-am gasit cu burtile in sus,. erau 2 din categoria botsmani(?), deci clar nu i-am papat nimeni ...
La draqu`, atata am de spus


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Daria, ai testat apa? De multe ori, depasirea nivelului de nitrati/nitriti, amoniac, fluctuatiile ph-ului poate omora anumite specii.
Vali, ai putea incerca si altceva: sa separi pestii bolnavi de ceilalti si sa-i tratezi separat. Pentru asta iti trebuie un acvariu-spital (eu am improvizat unul intr-un borcan de muraturi cu gura larga), o piatra/burete bolborositor si un pic de rabdare, pentru ca tratamentul poate dura cateva zile. Daca nu vrei sa le faci baie cu sare (se creste treptat salinitatea apei), poti cumpara bactopur si urma tratamentul cu el. Bactopurul nu este indicat a fi folosit in acvariul mare (decat in cazuri speciale), deoarece provoaca deciclarea acvariului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Daria, imi pare rau! Ce dracu a dat in pestii astia, de mor pe capete?
akella, de asta o sa ma ocup azi, cred...ca asta imi zice si sotul meu de vreo 3 zile, sa ii separam!

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Intrucat am observat si eu aseara ca hoplo au puncte ce par a fi de gris, am pus in acvariu sare (1 lingura la 10 litri) si verde de malachit (6 picaturi la 10 litri); de asemenea am pus in functiune incalzitorul, iar azi dimineata apa avea 30 de grade, pestii erau vioi si fomisti... Duminica, dupa ce termin tratamentul si fac curat in acvariu, le mai fac niste poze sa-i vedeti pe purcei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

quote:
Originally posted by akella

Intrucat am observat si eu aseara ca hoplo au puncte ce par a fi de gris, am pus in acvariu sare (1 lingura la 10 litri) si verde de malachit (6 picaturi la 10 litri); de asemenea am pus in functiune incalzitorul, iar azi dimineata apa avea 30 de grade, pestii erau vioi si fomisti... Duminica, dupa ce termin tratamentul si fac curat in acvariu, le mai fac niste poze sa-i vedeti pe purcei.

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea




"Neata...pestisorii mei cred ca sunt spre bine, doar 2 fete au puncte mai multe,ceilalti s-au curatat, inclusiv Piggy-ventuza.
Azi se fac trei zile de tratament (facut intocmai cum zici tu,Akella), asa ca pe seara le facem curatenie.
Daria, ai tai ce fac?
Fetele, am pe cineva care are un acvariu la care vrea sa renunte...mai are doar 2 carasi (nu stiu de care) si 2 sanitari, zice ca sunt ca al meu.Astept sa vb. direct cu el...ca mi-a zis varul lui ca vrea sa-l dea.Cred ca-l iau, daca e mai mare!

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput