Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Vali, intereseaza-te mai intai ce capacitate are acvariul respectiv, pentru ca, pentru a-l muta trebuie sa ai in vedere urmatoarele: acvariul trebuie golit complet, pentru ca exista un risc foarte mare de a-l crapa la mutat; substratul, apa si plantele nu se arunca, ci se "ambaleaza" corespunzator si se pun inapoi in acvariul dus la destinatie. Gandeste-te foarte bine unde-l asezi in casa, pentru ca, odata umplut, acvariul nu mai poate fi mutat din loc. De asemenea, la transportul pestilor: estimeaza cat dureaza transbordarea lor, pentru ca nu pot sta prea mult fara oxigenare si risti sa-i pierzi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Akella, deocamdata nu stiu nimic despre acvariu, nici daca il da sigur.Si oricum ma mai gandesc, pt, ca, chiar daca eu mai vreau un acvariu, mai mare decat cel pe care il am deja, prefer sa mi-l fac eu de la inceput...si asta cand o sa stiu mai multe decat acum. Dar tare imi mai doresc un acvariu...unu' maaaaaare, cu multi pestici si multe plante, si pesticii sa nu se imbolnaveasca niciodata...visez frumos, nu?
Daca nu mai vorbim pana luni, va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut!Va pup

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

quote:
Originally posted by vali_delide

tare imi mai doresc un acvariu...unu' maaaaaare, cu multi pestici si multe plante, si pesticii sa nu se imbolnaveasca niciodata...


Te-ai molipsit rau de microbul acvaristicii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

quote:
Originally posted by akella

quote:
Originally posted by vali_delide

tare imi mai doresc un acvariu...unu' maaaaaare, cu multi pestici si multe plante, si pesticii sa nu se imbolnaveasca niciodata...


Te-ai molipsit rau de microbul acvaristicii!

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea



Ake, se pare ca da...adevarul este ca ma linistesc f. tare stand si privind pestisorii.Oricum, eu sunt bolnava cu animalutzele de toate felurile, mai putin reptilele, pe care nu suport sa le vad nici la tv...daca as sta la casa, cu o curte mare, sigur ar fi plina de tot felul de vietati

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

'Neata; raportez ca am reusit sa vindec toti pestisorii, nu mai au nici macar un punct..yuuuupppiiii!
Sar'na de sfaturi, m-au ajutat f. mult!

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Vali, ma bucur pentru locatarii acvariului tau. De acum inainte (mai ales ca intram in iarna) ai grija cand faci schimbul de apa sa nu le bagi apa prea rece, sau pune in functiune incalzitorul... De obicei, grisul se face de la diferente in temperatura apei...
Astazi voi face schimbul de apa si mai pun verde (ieri efectiv n-am avut timp...) Vad eu cum mai sunt purceii dupa-amiaza... Nu prea le convine la caldura (aveau cam 32 de grade in apa) - cel putin Anduta sta pe fundul acvariului de 2 zile, vine doar la haleala... Dar n-am ce-i face, trebuie sa termin tratamentul, altfel mor toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu ma declar antitalent :(((
Ieri am schimbat apa si am scapat albastru de metil mai mult, bietii pesti ... azi dimineata apa inca era albastra :(((
Voi ramane cu acvariul gol, deja imi este frica sa cumpar alti pesti ca sigur ne vor muri.


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Daria, pentru ce le-ai pus albastru de metil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Tot pt dezinfectie.
Deci raportam ca mai avem fff putini pesti
Si am decis sa cumparam altii Vom lua carasi, daca ziceti ca sunt tari de inger
Ca ramanem cu acvariul gol.
Mai avem un ancistrus, ghibicepsul, 3 gurami, 1 tetra si 2 sanitari


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Daria, pentru dezinfectare si/sau tratament este mult mai bun verdele de malachit; albastrul de metil poate fi daunator unor specii sensibile. De asemenea, foarte bun este si General Tonic (tre' sa ma uit acasa cum se numeste exact si pentru ce e)...
Eu sper sa-ti traiasca pestii, sa nu intre in parcul rece... Carasii sunt frumusei, sunt destul de rezistenti, dar sunt purcei... Fac o mizerie de nedescris (ca sa nu mai zic ca-ti termina plantele urgent!)... (In plus, am vazut duminica la pet shop niste guramii bleu - superbi!)

Mergi la inceput