Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Deh, ce sa-ti fac, melc ti-a trebuit... Mai bine te orientai catre SAE sau otto, pentru a scapa de alge; eu nu mi-am luat nici melci, nici pesti mancatori de alge, ci mi-am cumparat un curatator de geam cu magnet... Bine, la mine nici nu bate lumina in geam, ca sa favorizeze aparitia algelor scarboase...
Despre mancarea vie pot sa-ti spun ca si eu, desi nu-s gravida, sunt oripilata de viermisori miscatori... Asa ca-i cumpar vii, ii bag la punga si-i congelez; apoi tai cu un cutit zimtat cat mananca pestii in 2-3 minute si le-o pun in zona de hranire, in cosulet... Se bat turcii la gura lor...
Purceii mei, ce sa faca... reamenajeaza zilnic decorul: fac santuri, gauri, muta plantele etc. Doar bettanele sunt cuminti si cory...
Am vazut ca ai deja o fetita. Cati ani are? Sa ai grija, daca tine neaparat sa hraneasca pestisorii, supravegheaz-o si spal-o imediat foarte bine pe maini; de asemenea sa nu bage mana in acvariu, sa nu inghita nici un strop de apa de acolo etc. Auzi, poate fii-ta e mica si eu vorbesc aiurea, sa ma aflu in treaba... Anyway, e bine de stiut...
Apropos, cu ce scoti apa din acvariu? Ti-ai luat aspirator simplu sau cu pompa manuala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Helllouuu gagici !
Vali - sati traiasca, sa-ti triasca pestisoriiii ! Baga poze !

Io raportez ca mi-a murit un neon (l-a papat careva de buca), si un ancistrus mare ... care nu stiu dc a murit ... de batran ?! ...
Si am poze faine cu ghibicepsul, dar le pun diseara ! E tare frumos pestele asta, sper sa nu de-a chix si asta ...


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Daria, imi pare rau pentru pestele tau. De cat timp il aveai? Si ce simptome a avut inainte sa moara? Eu am hoplo, dar mai stiu cate ceva si despre ancistrusi si poate ti-e util: acvariul trebuie sa fie foarte bine oxigenat, nitritii/nitratii tinuti sub control, mancarea variata pe cat posibil (suplimentata cu castraveti, dovlecei, spirulina)...
Am vazut si eu un gibi la pet shop, acum ceva vreme: avea vreo 30-35 cm si un colorit superb... Foarte frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Pup fetele!
Akella, fi-mea deocamdata e in burtica, alta nu mai am! Dar oricum, merci, e bine de stiut! Acvariul cred ca am acceptat sa-l luam mai mult pt. ea, sa se obisnuiasca de mica
Mie-mi zici de melci, cine m-o fi pus? Dar la cat de multe stiam eu si stiu despre acvarii, am zis ca fac bine
Oricum, nici la mine nu bate lumina direct in el, am si spalator din ala cu lama, cu bureti, am luat toate alea, sa fie!
mamagiuliei, imi pare rau de pestisorul tau, mie imi plac tare mult neonii.
Fetele, ce-i ala gibi?Mooaaamaaa, ce de lucruri stiti voi despre pestici, pai eu sunt inca la gradinita,grupa mica, si voi la facultate!



Valentina 32+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Vali, gibi sunt un soi de ancistrusi, deci tot ventuzati, numai ca pot creste mari... Uite:

http://www.scotcat.com/factsheets/g_gibbiceps.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Hai sa-mi vedeti acvariul...nu e el chiar profi, da' e al meu si e frumos
http://www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/72157602637337182/

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vali,
super, super fain acvariul !!! Mie chiar imi place tare mult!!!

Deci cu moartea pestelui: l-am vazut cum sugea o planta Am intrat la banuieli dupa doo ore ce sugea aceeasi frunza Cred ca avea vreo 4 ani si asta, era ala mai maricel ... saracu` ...

Sper sa apuc sa pun pozili cu burta lu` ghibiceps pe cxare-l cheama "Gyuszi"


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Ma bucur ca iti place, multumesc mult!
Hai sa incerc sa descarc si un filmulet, sa vedeti cum le place sa se arunce in curentul de la filtru...si cum se joaca.
Imi pare rau de pesticul tau, dar cred ca era chiar mosulica, saracutul!

Valentina 32+ Cristina Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Vali, felicitari pentru acvariu, e foarte frumos! Mi s-a parut mie sau nu are capac? Sau l-ai scos atunci cand ai pozat pestii?
Daria, habar n-am care e durata vietii unui ventuzat... O fi fost batranel... ca daca era bolnav te prindeai tu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

pestii
Deci io raportez ca mai am un singur neon, restu` au fost papati de buci N-am depista canibalu` ...


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput