Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

N-am spus ca este litera de lege in toate cazurile. Depinde de medic ce decide, in functie de fiecare caz. Nu a zis Madanic ca a fost in travaliu 36 de ore, ci a pus un link. Dupa cum ziceam, cineva f. apropiat mie jura cu mina pe inima ca s-a nascut la 11 luni. Asta nu inseamna ca este si adevarat. Si da, se poate si sa fie travaliu fals si sa plece iarasi acasa gravida pina se instaleaza travaliu "real" cu tot ce presupune.









Ba sa avem pardon...XIO insista ca e litera de lege. Medici sinteti amindoua.

si da Madanic si-a impartasit experienta PERSONALA:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Cezariana in caz de urgenta, facuta sa ajute fatul sa se nasca atunci cand nasterea naturala este imposibila nu poate fii condamnata.
Prima mea cezariana a fost dupa 36 de ore de travaliu cu un copil de 4.1kg si care era peste termen cu aproape 2 saptamani. Dupa 3 ore de impins, doctorita a zis ca nu o sa iasa ca are capul prea mare.
A doua cezariana la 40 de saptamani si 1 zi, am vrut VBAC si medicul a fost de acord sa incercam. In mod surprinzator nu a fost ruperea uterului ce a provocat dezastru ci faptul ca placenta s-a desprins. A urmat hemoragia si cezariana de urgenta cu anestezie totala ca nu mai era timp de fineturi.
A treia incercare? Cand si daca mai reusesc sa-mi fac curaj sunt condamnata la C-section, tot ce pot sa sper e ca ma lasa sa astept cat mai aproape de 40 de saptamani.




Vreau sa ma gindesc ca un medic a admis-o la spital in "labor". M-a deranjat tonul si maniera.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ocebine, te.ai incurcat in noduri
Eu am sustinut si sustin ca travaliu dpdv medical inseamna altceva decat dpdv general.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nu m-am incurcat in nimic, doar ca nu ai rabdare sa citesti (nu ma mai mir).

Madanic vine si spune ca a avut travaliu de 36 de ore.
Tu vii si ii spui ca a visat urit.
Eu spun ca se poate (inclusiv latent labor).
Simina vine si spune ca ai dreptate si sustine ca nici macar nu esti admisa la spital daca MEDICUL nu constata ca ESTI IN LABOR apoi o da la intors ca depinde de medic.

Concluzia?

Multe femei halucinam de fapt cind sintem admise la spital (sau sintem de o prostie rara sa sustinem ca ne nastem la 11 luni). Toate sintem niste masini timpite care nastem EXACT conform unui tabel si ar fi mai bine sa tacem ca si asa habar n-avem pe ce lume sintem, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

ocebine, deja nu mai e amuzant. eu nu i-am spus lui madanic, ca a visat, am vrut doar sa clarific ceva, ca m-am gandit in prostia mea de om habarnist ca probabil conteaza pt unele persoane sa stie ce este de travaliul.

In continuare iti spun ca definita travaliului nu sta in ce medic cand a internat gravida, exista in cartile de specialitate explicat tot.

si eu inchei discutia asta absurda aici, cine e interesat a inteles, cine nu, ramane cu parerea sa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

N-am intors nimic. Evident ca depinde de fiecare caz in parte, de aia nu putem noi aici sa zicem cine cind va interna pe ce gravida. Nu e logic sa interneze daca nu e in travaliu si nici nu are complicatii, dar se face asta, nu? Mai ales daca e cunostinta cuiva, insista, da ceva etc, se poate interna si sta aiurea in spital. Nu stiu cine ar vrea asa ceva dar se poate. Iar daca e travaliu fals chiar se poate interna degeaba fara ca sa fie vina cuiva.
Dar definitia travaliului este exact aia de o scrisei mai sus. In carti de specialitate, si asa se considera si in practica.

Nu am zis nici ca nustiucine sint proaste. Dar hai sa nu cerem acum si detalii detaliate pe exemple personale, nume, adresa etc. Si culmea ca nici nu e vb. de prostie, deloc, doar de o persoana care crede ce ii spuse mama si probabil vrea sa creada ca este un caz special, unic.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Daca are timp Xio si vrea, poate scrie ea pe scurt ce implica travaliul asupra fatului si de ce trebuie intervenit cind se prelungeste.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Nu, nu este travaliu. Nici in US daca te duci la spital in "early stage" nu te interneaza pt. ca nu este travaliu. Nu contractii regulate, nu dilatatie, nu travaliu.

"Labor is a clinical diagnosis. The onset of labor is defined as regular, painful uterine contractions resulting in progressive cervical effacement and dilatation. Cervical dilatation in the absence of uterine contraction suggests cervical insufficiency, whereas uterine contraction without cervical change does not meet the definition of labor."
Autori:
Yvonne Cheng, MD, MPH Adjunct Assistance Professor, Division of Maternal-Fetal Medicine, Departments of Obstetrics, Gynecology and Reproductive Science, University of California at San Francisco School of Medicine;
Aaron B Caughey, MD, PhD, MPH Professor, Department of Public Health and Preventative Medicine, Oregon Health and Science University.



Yup si sa inteleg ca se ajunge la dilatatie 4 (ca atunci te interneaza, asta daca nu ti s-a rupt apa ca atunci te interneaza si fara dilatatie) asa ca prin miracol, partea aia nu e travaliu/labour.
Deci sa recapitulam, a luat 12 ore de contractii la 5 minute de durata 3-5 minute ca sa ajung la dilatatie 4, aia a fost relaxarea acasa. Si apoi am fost internata inca 24 ore pana sa ma bage la cezariana. M-am blocat -nu mai stiu dilatatia- ceva timp, s-a rezolvat cu ruperea apei. (Partea asta e travaliu sau aici intrasem in vacanta?) M-am mai blocat odata si a bagat oxitoxcina (aici tot in vacanta eram?).

Daca esti la term sau overdue nu ai cum sa nu fii in travaliu daca ai contractii si dilatatie ok? E posibil ca contactiile sa nu fie eficiente, dar sa vii sa spui ca nu e travalui e prea de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:

Ocebine, deci tu imi explici mie care sunt medic, ca nu am dreptate dandu-mi niste linkuri gasite de tine, ne-medic, pe net,.
Eu iti explic frumos ca dpdv medical este altceva, tu in continuare imi spui ca nu am dreptate si apoi imi tii morala tot tu ca eu iti spun ca stiu mai bine decat tine?
Eu sunt medic, am lucrat in ginecologie, si tu imi atragi atentia ca nu e bine sa te contrazic?????????
Da, ocebine, eu stiu muuult mai bine decat tine din simplul motiv ca lucrez in domeniu, si ca 1 an jumate am stat in garzi si in spital la ginecologie.
#Jeez!



Si nu, nu este considerata 'oficial', poate fi fals travaliu, adica sa vina gravida azi cu travaliu, peste 5 ore sa inceteze, sa plece maine acasa si sa vina maine seara sa nasca. Nu a fost in travaliu 100 de zile.



**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Dar cine vorbeste de 100 de zile, eu iti vorbesc de un travaliu cu contractii regulate care nu s-au oprit in nici un moment si cu platouri de dilatatie, adica fiecare dilataie atinsa a durat ceva timp. Nu pot pricepe de ce trebuie sa fie totul dupa standardele tale. Daca nu se potriveste cu standardul tau ce faci?
Nu mai mentionez ca pentru standardele dupa care te ghidezi exista multe alte standarde care sunt exact opusul. Adica alti medici privesc lucrurile diferit. Medicina nu este o chestie in alb si negru, exista tot timpul alte pareri, alternative.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Pt numele lui Dumnezeu!

Ai citit chestia aia cu durata travaliului? Scria 12-14 ore la primipara.


Scria media ok, alea erau valori medii evaluate statistic, care prin comparatie cu asteptarile multor mamici care au scris pe aici sunt mai mari. Era un articol citat pentru informare.

Citat:

36 de ore travaliu nu exista, travaliu inseamna ce a scris si Siminaf.
Ca stai in spital si ai dureri e una, sa ai travaliu activ e alta.
Si folosesc acest cuvant 'activ' doar ca sa intelegi ca poti sta linistita cu dureri sporadice fara sa ai travaliu, si nu te da nimeni afara din spital.

Nu ti se pare putin ciudat ca argumentul tau este ca Madanic a fost internata si a nascut dupa 36 de ore, prin urmare travaliul e de 36 de ore?
**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916


Ba am spus ca travaliul meu a durat atat. Mai spun si ca data estimata pentru nastere a fost 5 februarie si s-a nascut de fapt pe 14 Februarie. Doctorul deja programa data inducerii, si nu am avut umbra de contractie toata sarcina (fara celebrele Braxton-Hicks). Asa ca atunci cand am trecut de la no-contractions la contractii la 5 minute a zis ca e clar travaliu (el a zis nu eu, go figure). Eu nu sunt genul sa plang ca ma doare putin, in general strang din dinti si incerc sa fac fata, aici au o scala de la 1-10 si te pune sa le zici unde esti. Eram la 7 lejer de la inceput. Si aici este exact cum a descris Siminaf, nu te admite in spital pana nu ai dilatatia 4 si contractii regulate. Din momentul in care m-au admis pana la C-section au mai fost 24 de ore.

Deci conform definitiei tale, contractii active regulate care fac dilatatia sa progreseze si care nu se opresc, am avut travaliu si in alea 12 ore de acasa. Odata ce m-au admis in spital automat au confirmat ca ma considera in travaliu, nu m-au admis sa dorm acolo. 12+24 = 36 ultima oara cand am verificat . Si ca sa fiu clara, asta pentru mine a fost o nastere super, chiar daca n-am reusit sa o imping afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Madanic, eu nu am standarde, pur si simplu am facut o facultate, am lucrat ca ginecolog si itiimpartaseam si eu din umila mea experienta.
Acum daca tu si ocebine aveti alte pareri e treaba voastra, sincer mi se pare o discutie inutila dar imi place ca imi explicati ce inseamna travaliu si imi oefriti linkuri de tot felul.
Madanic, ai ajuns la cezariana dintr-un motiv, s-a pus oxiton dintr-un motiv, nu pt ca travaliul tau era demential si mergea asa bine.
Ruperea membranelor stimuleaza travaliul, oxitonul la fel.


Nu va intreb cate travalii ati urmarit si cate carti de specialitate ati citit, ca vad ca asta nu conteaza

Mergi la inceput