Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu, nu este travaliu. Nici in US daca te duci la spital in "early stage" nu te interneaza pt. ca nu este travaliu. Nu contractii regulate, nu dilatatie, nu travaliu.

"Labor is a clinical diagnosis. The onset of labor is defined as regular, painful uterine contractions resulting in progressive cervical effacement and dilatation. Cervical dilatation in the absence of uterine contraction suggests cervical insufficiency, whereas uterine contraction without cervical change does not meet the definition of labor."
Autori:
Yvonne Cheng, MD, MPH Adjunct Assistance Professor, Division of Maternal-Fetal Medicine, Departments of Obstetrics, Gynecology and Reproductive Science, University of California at San Francisco School of Medicine;
Aaron B Caughey, MD, PhD, MPH Professor, Department of Public Health and Preventative Medicine, Oregon Health and Science University.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ocebine, da, imi spune, am invatat despre asta inainte sa o descoperi tu pe net.
Cred ca tu esti ginecologul si eu un biet economist, altfel nu imi pot explica discutia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Nu, nu este travaliu. Nici in US daca te duci la spital in "early stage" nu te interneaza pt. ca nu este travaliu. Nu contractii regulate, nu dilatatie, nu travaliu.

"Labor is a clinical diagnosis. The onset of labor is defined as regular, painful uterine contractions resulting in progressive cervical effacement and dilatation. Cervical dilatation in the absence of uterine contraction suggests cervical insufficiency, whereas uterine contraction without cervical change does not meet the definition of labor."
Autori:
Yvonne Cheng, MD, MPH Adjunct Assistance Professor, Division of Maternal-Fetal Medicine, Departments of Obstetrics, Gynecology and Reproductive Science, University of California at San Francisco School of Medicine;
Aaron B Caughey, MD, PhD, MPH Professor, Department of Public Health and Preventative Medicine, Oregon Health and Science University.









Deci, decizia de a interna o gravida poate fi luata ca pe o "recunoastere" a medicului ca este in "labor"?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Daca nu este in travaliu si nu are complicatii de ce ar interna-o? Ca sa tina un pat ocupat si sa o stresseze ca sta in spital in loc sa fie acasa cu familia? Nu din acest motiv se face control cind o gravida se duce la spital/cabinet cu contractii?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Ocebine, da, imi spune, am invatat despre asta inainte sa o descoperi tu pe net.
Cred ca tu esti ginecologul si eu un biet economist, altfel nu imi pot explica discutia....

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Fix atitudinea asta de "eu stiu cel mai bine, tu taci" este extrem de nociva breslei (si prin extensie multora).

Edit sa adaug ca nu sint de meserie un "biet economist"...zau daca am habar de unde ai dedus asa o minunatie...mi-ai mai spus-o si in trecut...ma rog Rog "bietii economisti" sa nu se supere daca ma dezic de profesia lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Daca nu este in travaliu si nu are complicatii de ce ar interna-o? Ca sa tina un pat ocupat si sa o stresseze ca sta in spital in loc sa fie acasa cu familia? Nu din acest motiv se face control cind o gravida se duce la spital/cabinet cu contractii?








Deci, daca gravida se prezinta la spital cu contractii si este internata in urma examenului, este considerata oficial in labor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Ocebine, da, imi spune, am invatat despre asta inainte sa o descoperi tu pe net.
Cred ca tu esti ginecologul si eu un biet economist, altfel nu imi pot explica discutia....




Fix atitudinea asta de "eu stiu cel mai bine, tu taci" este extrem de nociva breslei (si prin extensie multora).



"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes




Ocebine, deci tu imi explici mie care sunt medic, ca nu am dreptate dandu-mi niste linkuri gasite de tine, ne-medic, pe net,.
Eu iti explic frumos ca dpdv medical este altceva, tu in continuare imi spui ca nu am dreptate si apoi imi tii morala tot tu ca eu iti spun ca stiu mai bine decat tine?
Eu sunt medic, am lucrat in ginecologie, si tu imi atragi atentia ca nu e bine sa te contrazic?????????
Da, ocebine, eu stiu muuult mai bine decat tine din simplul motiv ca lucrez in domeniu, si ca 1 an jumate am stat in garzi si in spital la ginecologie.
#Jeez!



Si nu, nu este considerata 'oficial', poate fi fals travaliu, adica sa vina gravida azi cu travaliu, peste 5 ore sa inceteze, sa plece maine acasa si sa vina maine seara sa nasca. Nu a fost in travaliu 100 de zile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Ocebine, da, imi spune, am invatat despre asta inainte sa o descoperi tu pe net.
Cred ca tu esti ginecologul si eu un biet economist, altfel nu imi pot explica discutia....

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Fix atitudinea asta de "eu stiu cel mai bine, tu taci" este extrem de nociva breslei (si prin extensie multora).







Ocebine, deci tu imi explici mie care sunt medic, ca nu am dreptate dandu-mi niste linkuri gasite de tine, ne-medic, pe net,.
Eu iti explic frumos ca dpdv medical este altceva, tu in continuare imi spui ca nu am dreptate si apoi imi tii morala tot tu ca eu iti spun ca stiu mai bine decat tine?
Eu sunt medic, am lucrat in ginecologie, si tu imi atragi atentia ca nu e bine sa te contrazic?????????
Da, ocebine, eu stiu muuult mai bine decat tine din simplul motiv ca lucrez in domeniu, si ca 1 an jumate am stat in garzi si in spital la ginecologie.
#Jeez!



Si nu, nu este considerata 'oficial', poate fi fals travaliu, adica sa vina gravida azi cu travaliu, peste 5 ore sa inceteze, sa plece maine acasa si sa vina maine seara sa nasca. Nu a fost in travaliu 100 de zile.



**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Ca medic, ar trebui sa nu faci afirmatii de genul asta:

Citat:
citat din mesajul lui XIO


nu exista travaliu de 36 de ore.





Atita tot.


Eu nu sint super mega experta in nimic (poate in cautat nod in papura) - nu am asa pretentii grandomane.

Simina a spus ca nu esti admisa la spital daca nu esti in travaliu (clar si concis). Madanic a fost admisa la spital si a durat 36 de ore ...nu a plecat acasa cu false labor. Iar tu vii si spui ca nu exista asa ceva.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pt numele lui Dumnezeu!

Ai citit chestia aia cu durata travaliului? Scria 12-14 ore la primipara.
36 de ore travaliu nu exista, travaliu inseamna ce a scris si Siminaf.
Ca stai in spital si ai dureri e una, sa ai travaliu activ e alta.
Si folosesc acest cuvant 'activ' doar ca sa intelegi ca poti sta linistita cu dureri sporadice fara sa ai travaliu, si nu te da nimeni afara din spital.

Nu ti se pare putin ciudat ca argumentul tau este ca Madanic a fost internata si a nascut dupa 36 de ore, prin urmare travaliul e de 36 de ore?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

N-am spus ca este litera de lege in toate cazurile. Depinde de medic ce decide, in functie de fiecare caz. Nu a zis Madanic ca a fost in travaliu 36 de ore, ci a pus un link. Dupa cum ziceam, cineva f. apropiat mie jura cu mina pe inima ca s-a nascut la 11 luni. Asta nu inseamna ca este si adevarat. Si da, se poate si sa fie travaliu fals si sa plece iarasi acasa gravida pina se instaleaza travaliu "real" cu tot ce presupune.






Mergi la inceput