Mascul sau femela?

Mascul sau femela? | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

Vreau sa imi iau caine.Suntem o famile cu un copil(deocamdata pentru ca avem in vedere sa ne inmultim cu unul sau 2 copii) si vreau sa stiu ce e mai indicat sa imi iau mascul sau femela?
Voi ce aveti si de ce ati ales asa?




Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Initial creeata de asi

Vreau sa imi iau caine.Suntem o famile cu un copil(deocamdata pentru ca avem in vedere sa ne inmultim cu unul sau 2 copii) si vreau sa stiu ce e mai indicat sa imi iau mascul sau femela?
Voi ce aveti si de ce ati ales asa?




Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.






si noi ne gandim sa ne luam un cutzu O sa cautam un ciobanesc german -femela- pentru ca sunt si f prietenosi cu copiii, dar si buni pentru paza. Femela- pentru ca am inteles ca sunt mai...blande, mai calme, s-ar putea sa ma insel...(???)



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

eu am o "fetita" de 13 ani. asa s-a nimerit. si daca ar fi sa-mi iau acum, nu cred ca ar conta. nici rasa nu ar mai conta, sunt atatia amarati pe strada.

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

sa va spun eu ce stiu despre catei....

Masculul este mai....salbatic(exagerez).Ce vreau sa spun...daca simte o femela care e in calduri,fuge dupa ea,nu mai asculta,e hipnotizat de nurii fetii
Cand aveam caine,mascul,l-am pierdut de doua ori.Odata a fugit pur si simplu din curte si s-a intors dimineata! Fusese la...femei,venise foarte fericit inapoi.

Apropos,hotii care vor sa dea o spargere intr-o casa unde e un caine mascul,ce credeti ca fac?Aduc cu ei o femela in calduri.Cainele devine(de cele mai multe ori) mielusel ocupat cu cucerirea femelei.Am vazut asta la televizor,este fapt dovedit.

Femelele sunt mai responsabile.Nu alerga dupa masculi,nu le poti duce cu zaharelul aducandu-i un mascul la usa.Au un simt al proprietatii extrem de dezvoltat sunt mai vigilente.

Insa...sunt si mai nelinistite,fac mai mult zgomot cand sesizeaza un pericol.Se ´´cearta´´ mai mult.

Masculii de regula(depinde de rasa) nu fac mult zgomot cand ceva nu e in ordine,au o atitudine mai de ...vanator.Stau nemiscati si asteapta,cu parul ridicat si coada-n vant.Se enerveaza in tacere


Cam astea ar fi avantajele si dezavantajele.Bineinteles ca nu generalizam.Depinde de fiecare caracter si de fiecare dresaj in
parte.


Edit ca sa dau un exemplu: eu,in lift cu un caine mascul.Se opreste liftul si urca un barbat.Cainele ia o pozitie de ´´soldat´´ si nu-l scapa pe individ din ochi.Se uita exact in ochii lui,extrem de serios,cu urechile ciulite.Mentionez ca individul era extrem de aproape de mine(in lift e cam stramt)

O situatie asemanatoare,la chiosc.Aveam cu mine o femela.In spatele meu apare tot un barbat,astepta la coada.Cainele s-a intors spre el si a inceput sa-l maraie zgomotos(nu latra) i se zburlise parul si devenise foarte agitat.Omul era extrem de aproape de mine,eu eram cu spatele,iar cainele a considerat asta´´periculos´´.Si a considerant necesar sa se impuna

Am descris situatiile astea pentru a arata diferenta de reactie mascul-femela.


ladyJ

O palma data la timp face mai mult decat o mangaiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

La caini nu e asa important aspectul. Nici macar subiectul agresivitate nu merita discutat. Singura problema la fetite e CM-ul si cred ca-ti imaginezi ca daca o tii in casa e destul de delicat. Cu cat e mai mare cu atat face mizerie mai multa. Apoi la fete, daca nu fac pui si nu le sterilizezi exista nesansa sa faca cancer mamar din cauza lactatiei false.

Baieteii nu au problemele astea... si sunt la fel de iubitori ca si fetitele. Acum, te-ai gandit la rasa? Iti recomand un caniche (jucausi, nu lasa atata par ca acelelalte rase, fiind singura rasa al carei par se comporta ca si cel al omului), pechinez (foarte iubareti) sau bichon (foarte jucausi cu copiii). Eu una am un caniche fetita de vreo 10 anisori, talie mica, care si acum se comporta ca atunci cand era pui...

Ioana
13+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Multumesc de raspunsuri!Astept in continuare si alte pareri.

Noe si noi tot ciobanesc german vrem( desi eu sunt tentata de cateii Mariei din alt subiect)

Lady interesante experientele tale.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

quote:
Originally posted by numeioana

La caini nu e asa important aspectul. Nici macar subiectul agresivitate nu merita discutat. Singura problema la fetite e CM-ul si cred ca-ti imaginezi ca daca o tii in casa e destul de delicat. Cu cat e mai mare cu atat face mizerie mai multa. Apoi la fete, daca nu fac pui si nu le sterilizezi exista nesansa sa faca cancer mamar din cauza lactatiei false.

Baieteii nu au problemele astea... si sunt la fel de iubitori ca si fetitele. Acum, te-ai gandit la rasa? Iti recomand un caniche (jucausi, nu lasa atata par ca acelelalte rase, fiind singura rasa al carei par se comporta ca si cel al omului), pechinez (foarte iubareti) sau bichon (foarte jucausi cu copiii). Eu una am un caniche fetita de vreo 10 anisori, talie mica, care si acum se comporta ca atunci cand era pui...

Ioana
13+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.



si eu votez pt caniche. si a mea tot caniche e. si e o scumpa si o jucausa si la 13 ani. parca tot pui e.

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

saru'mana Asi!
acum sa-ti spun si parerea mea :)
noi am mers in piata sa luam un ciobanesc german si ne-am intors cu un botz de husky siberian, fain, nu?!
apoi la 1 an am adoptat o catelusa metis si Oscar si-a schimbat total atitudinea, Husky fiind o rasa care prefera sa traiasca in haita..cu cat mai multi, cu atat mai bine :) a devenit mult mai vesel, jucaus si ziua nu mai sta 'trist' prin curte...are companie mereu.
intereseaza-te si de aspectul asta al rasei catelului pe care doresti iei.

daca ar fi sa aleg din nou, tot asta as alege, sunt caini independeti care iubesc copii, nu latra mult (fac economie de energie) insa sunt gelosi daca stapanul ales de ei (caruia i se supune) manifesta mai multa dragoste altui animal din curte.
este o rasa pe care o recomand numai celor ce stau la curte, la schimbarea blanii e destul de greu...

poate un Labrador ? nu te-ar tenta? nu sunt asa mari probleme cu blana si nici nu au defect genetic ca si ciobanestii german.
sa ne spui ce decizi :)


Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

asi noi am avut un ciobanesc german , dar puteee ... Spala husbant vara cu furtunul si mai arunca si o mana de dero si tot degeaba , puteee. Nu a durat mult cu el (8 luni) si l-am gasit spanzurat .
Dupa 2 luni am zis ca trebuie la kupila catzel si hai sa cumparam alt ... ciobanesc german.

Ajunsi la fata locului ne-am indragostit de o frumoasa puiuta de labrador Canadian de culoare neagra pe care o avem si azi.
Cainii astia , pe langa faptul ca sunt frumosi , ... se dreseaza usor , sunt iubitori de copii si nu put.
Singurele probleme la ei sunt in perioada de crestere , ca trebuie sa le dai vitamine si eventual si Artro Stop ... in rest ... o avem de 2 ani si jumatate si nu ne-a suparat niciodata.

Sunt atatea varietati de catei , acum depinde si ce vrei tu sa iei. Cam ce idei ai?

Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
Originally posted by aidaciolac

asi noi am avut un ciobanesc german , dar puteee ... Spala husbant vara cu furtunul si mai arunca si o mana de dero si tot degeaba , puteee. Nu a durat mult cu el (8 luni) si l-am gasit spanzurat .


Aida - mama de pisica mica.






s-a sinucis cainele tau?
Cum adica l-ati gasit spanzurat?

ladyJ

O palma data la timp face mai mult decat o mangaiere.

Mergi la inceput