Incalzirea globala.Planeta noastra moare? (2)

Incalzirea globala.Planeta noastra moare? (2) | Autor: brendamitran

Link direct la acest mesaj

Haideti sa continuam aici,cu capitolul 2,luandu-mi libertatea sa mai adaug o intrebare la titlul subiectului.


www.milioanedecopaci.ro/argument.php" target="_blank">CAPITOLUL 1







BRENDA
FOREVER YOUNG



Sa avem grija de viitorul copiilor nostri
COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Ce ziceti? Ne bagam la actiunea asta?


www.milioanedecopaci.ro/argument.php" target="_blank">Milioane de copaci






BRENDA
FOREVER YOUNG



Sa avem grija de viitorul copiilor nostri
COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Poti conta pe mine
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Mda....m-am dezumflat....din ce citesc eu acolo,programul s-a desfasurat in perioada octombrie 2006-aprilie 2007....plus ca am inteles ca nu puteau participa decat companii,deci persoane juridice,ceva de genul asta.....

Dar nu gasim o actiune similara pe undeva>? Are cineva cunostinta de asa ceva?

BRENDA
FOREVER YOUNG



Sa avem grija de viitorul copiilor nostri
COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Particip (nu stiu daca e bine ales cuvintul) si eu cu un (mic - foarte mic) proiect.

Anul viitor ma mut din apartamentul de bloc si m-am gindit sa las ceva "in urma mea", adica o gradina in fata blocului (dar nu una oarecare ci una din care sa dispara iarba arsa, fringhiile de rufe si straturile cu ceapa si fasole).

In acest scop vreau sa adun "adepti" dispusi sa munceasca voluntar cot la cot cu mine pentru a planta mai multi copaci pe terenul "lor" din fata blocurilor (deocamdata am gasit doar vreo 3 aliati dar si un oponent, unul cu functie grea...- seful de scara!.
Eu o sa cumpar puietii necesari si ma angajez sa "intocmesc proiectul" acestei gradini de cartier.

Ideea nu este originala ci adaptata in urma unei vizite in Finlanda, vizita in care am constatat cu placere ca, desi tara dispune de plamini verzi (paduri "nesfirsite"), cei ce locuiesc in orase, considera o datorie de onoare sa amenajeze si sa ingrijeasca voluntar spatiul dintre blocuri sau cele dintre cladiri.
Cred sincer ca, daca lumea ar fi mai deschisa catre astfel de actiuni, impreuna am putea face ca orasele sa arate si sa respire mai bine. De fapt, urmaresc ca locul asta de care va spun sa arate atit de frumos incit sa stirneasca "invidia" printre locuitorii intregului cartier si sa dea idei multora dintre cei ce ar putea gasi o ocupatie de calitate in gradinarit.
Sa va povestesc: in fata blocului meu (in dreptul "tronsonului" unde locuiesc) erau ciresi, visini si tei. Era o splendoare sa deschizi geamul dimineata (primavara, vara )si sa iti imaginezi ca nu locuiesti intr-o cutie ci intr-un loc inmiresmat, racoros iar iarna ...zapada pe ramuri iti crea macar o iluzie de contact cu natura. Asta pina s-a mutat o doamna la parter, doamna ce a dorit sa taie totul fiindca
- era prea umbra ( mentionez ca dispunerea blocului permite soarelui sa patrunda dupa ora 11, in toata puterea lui, pe canicula asta am crezut ca mor!)
-i se murdaresc rufele de la florile care se scutura primavara, frunzele care se scutura toamna, ploaia "mizerabila" prelinsa de pe frunze ii distrugea mirosului balsamului de rufe
-pasarile care se mai aciuasera prin copaci sau...erau in trecere ii bombardau aceste pretioase rufe cu "noroace" sub forma de gainat
-avea probleme cu respiratia, copacii o sufocau

De aceea, a facut nu stiu cite plingeri la primarie, in care a mintit odios ca acei copaci erau batrini si ii amenintau locuinta, a fost "norocoasa" ca in perioada respectiva au mai fost si niscaiva furtuni ce au darimat citiva copaci batrini in cartierul alaturat asa ca a primit aprobare sa taie copacii de pe parcela ce-i apartinea sau pe parcelele alaturate daca se adunau semnaturi.
Ea statea la parter, eu la etajul 1.
La etajul 2 era un apartament dat mereu cu chirie, proprietarul a fost usor de convins (il durea in cot oricum), simplu deci sa-i obtina semnatura.
La etajul 4, locuia un batrin retras si foarte bolnav, nu stiu daca l-a pus sa semneze si a semnat ...mai curind cred ca a semnat ea in locul lui.
Scuze pentru toate aste amanunte dar nu le scriu aici decit ca sa demonstrez ceva.
In concluzie, noi (eu si sotul) am fost singurii care NU am semnat dar din pacate pe parcela "noastra" nu exista decit un tei relativ "in virsta" si vreo doi braduti mici si un cires, asa ca nu am avut ce salva mare lucru.
Tin minte ca atunci ( acum vreo 6 ani s-a intimplat), m-am imbolnavit de nervi, de ciuda si de stresul situatiei.
Pe linga copacii taiati atunci ( cei din dreptul tronsonului), ca sa fie treaba si mai rea, au mai disparut multi altii de pe la scarile de alaturi fiindca multi au vrut sa profite de prezenta utilajelor de la primarie si a lucratorilor ca sa regleze "conturile personale" cu natura, care voia sa-si puna straturi cu ceapa, care voia sa monteze fringhii de rufe, care voia sa scape de umbra ca sa nu le mucegaiasca conservele in beciurile ilegale, care voia sa fie in ton cu restul...ma rog a fost un "masacru" care a "chelit " gradinile dintre cele doua blocuri.

Sa va spun finalul si concluzia:
Doamna respectiva s-a mutat, copacii au ramas taiati (si-a facut moftul, nu?)
Citiva dintre cei implicati in "masacru" au murit in rastimp.
S-a iscat o campanie de "legumicultura" de cartier, urmata de una de crestere a animalelor in "minferme" de cartier, acum gainile aveau suficient spatiu sa se lafaie la soare.

Stiti ce e "grozav", daca e s-o iei asa (si uite ca eu o iau)?
Ca oameni pe care nu-i cunosc, au hotarit pentru plaminii si sanatatea altora. Ca locuri in care ar trebui sa creasca iarba si flori sint stropite si aromate de gainat!
Ca vara poti praji oua pe pervaz de cladura, asta daca nu te injura vecinele ca le imputesti rufele.
La o privire superficiala, nu exista mare diferenta intre locul asta si locurile unde merg popoarele migratoare, cu cortul, in suburbiile Parisului.

Doar teiul si citiva copacei tineri si razleti mai amintesc de ce-a fost.

Culmea, in perioada caniculei, citeva dintre persoanele in virsta ce semnasera pentru taierile de acum 6 ani si care nu mai suportau caldura si nici nu mai puteau ajunge in parc, s-au adunat (fiecare cu scaun de acasa) sub teiul salvat, la umbra (putina, dar decit nimic...) intrebindu-ma daca e ok sa stea acolo.
Mi-e rusine sa recunosc dar am fost un pic rautacioasa si le-am spus ca e super ok sa se bucure de tei dar ca "nu-i asa ca ar fi fost grozav ca si ceapa si fasolea sa faca atita umbra?".



www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Daniela,din pacate,se intampla in foaaaarte multe locuri treaba asta.
Eu stau si ma intreb:cum poti sa vii sa tai un copac,fara sa aduci un specilaist care sa constate daca copacul e batran,bolnav,sau daca pur si simplu trebuie taiat...
Pe urma....treaba cu pasarile domestice,sau cu ceapa si fasolea....hmmmm.....unii inca se mai cred in locurile de bastina,din pacate nu ai ce le face,asa au fost crescuti,atata stiu,atata fac.Imi amintesc ca am vazut la tv pe unul care-si sacrificase porcul de Craciun in spatele blocului si tot aolo il si parlea.....
Ca sa se instaureze oarece civilizatie,cred ca ar trebui date niste amenzi usturatoare,impuse niste reguli stricte pentru cei de la blocuri....
Am avut si eu o experienta trista,aveam un plop in fata geamului de la balcon,ajunsese pana la etajul meu (eu stau la 4 din 4) si imi tinea un pic de umbra cateva ore din zi,plus ca era o placere sa asculti pasarelele cand se asezau pe crengile lui.Un nemernic,i-a turnat motorina sau nush ce la radacina si s-a uscat mandrete de plop,au fost obligati sa-l taie.....

Initiativa ta,in schimb,e laudabila.Eu n-am de gand sa ma mut,dar,impreuna cu vecinii,chiar am facut niste colturi de rai in gradinile de la bloc,iesim in fiecare primavara si curatam,improspatam gazonul,punem rasaduri de floi,ne-am amenajat chiar o masuta si niste scaune din butucii de la bietul plop si mai iesim si stam acolo la umbra....
Evident,mai sunt unii care uita ca galeata de gunoi nu e afara si mai arunca mucuri de tigari,oase,sosuri de la salata,etc,dar.....incercam sa trecem peste impedimente....

Succes! Eu astept sa vin la gradina de la curte







BRENDA
FOREVER YOUNG



Sa avem grija de viitorul copiilor nostri
COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biuta spune:

Dragilor..
Ziua buna..
Pt cine stie engleza..unul din site-urile cele mai informate privind schimbare climei e :
http://envir...onment.newscientist.com/home.ns
Luati voi punctele..sper ca e voie..nu prea am idee de am voie sa postam site-uri..da..cum e legat de subiect..poate ca ne lasa
Numai bine..pt noi..si copii nostrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:



www.adevarul.ro/articole/mor-coralii-din-oceane/322144" target="_blank">Mor coralii din oceane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Si iata ca cineva vine sa-l combata pe vehementul Al Gore:

www.adevarul.ro/articole/nu-oamenii-sunt-vinovati-de-schimbarea-climei/322138" target="_blank">Nu oamenii sunt vinovati de schimbarea climei


Aveti rabdare si cititi pana la sfarsit articolul!Cateva citate:




Motivul pentru care planeta se încalzeste pare sa fie mereu altul: azi e Soarele, mâine e poluarea produsa de om, apoi dam vina pe stele, pe Luna si, în ultima instanta, ne amintim ca suntem plini de pacate ai, de aceea, ne pedepseste Dumnezeu.




Cuvinte folosite frecvent de savanti, precum „estimare", „teorie", „model matematic", „experienta", cuprind în ele un grad destul de mare de incertitudine, dar toti evita sa precizeze acest „amanunt". Mass-media le preia, le citeaza, dar destinatarul informatiei este adesea pacalit, pentru ca nicaieri nu se mentioneaza unde s-au facut „rotunjirile". La a câta zecimala? Fenomenul încalzirii globale sufera azi de acest sindrom mediatic.




Desigur, si teoria conspiratiei e doar o simpla teorie. Totusi, dincolo de orice incertitudine, daca aceasta spaima de poluare, chiar artificial întretinuta, ne va determina sa facem curatenie generala în industrie sau ne va convinge sa taiem mai putine paduri, în final vom câstiga o viata mai buna. si nu e rau.













Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

quote:
Originally posted by brendamitran
Si iata ca cineva vine sa-l combata pe vehementul Al Gore:
www.adevarul.ro/articole/nu-oamenii-sunt-vinovati-de-schimbarea-climei/322138" target="_blank">Nu oamenii sunt vinovati de schimbarea climei


Acel cineva este Zichichi, un frustrat pentru ca nu a fost ales director la CERN, fapt care l-a cam dereglat bine pentru ca de-atunci se arunca in atacuri critice la adresa comunitatii stiintifice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Le vom putea povesti nepotilor ca am fost contemporani cu inca o specie de animale fantastice: Delfinul de apa dulce de pe fluviul Yangtze a fost declarat oficial specie extincta. Este nu doar primul mare mamifer care dispare in ultimii 50 de ani ci probabil una dintre cele mai inteligente specii exterminate vreodata de om.

Desigur, evenimentul nefiind de magnitudinea disparitiei Balenei de California - Anna Nicole Smith, a trecut neobservat de agentiile noastre de stiri.

Alin

Mergi la inceput