Incalzirea globala.Planeta noastra moare? (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by capcaunul
comunitatii stiintifice


Comunitatea stiintifica reprezentata de dl Gore?
Nu stiu cum se face dar politica si incalzirea globala merg mana in mana

A, si nu trebuie sa ne facem probleme, balena californiana o fi ea disparuta, dar girafa damboviteana creste si se inmulteste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

quote:
Originally posted by Llaura
Comunitatea stiintifica reprezentata de dl Gore?
Nu stiu cum se face dar politica si incalzirea globala merg mana in mana


Nu este vina comunitatii stiintifice ca un senator american ii impartaseste opiniile. Incalzirea globala a fost sesizata si studiata de oamenii de stiinta inainte (si fara) ca Gore sa-si prinda la rever insigna de aparator al planetei.
Repet, italianul acela, cu tot respectul pentru activitatea sa stiintifica din tinerete, a dat-o rau pe politica crestin-democrata de cand i-au zis pas candidaturii sale la postul, foarte ravnit prin prestigiul pe care-l aduce, de director al CERN. De cand este membru in PCD a schimbat argumentele fizice pe argumente politice, economice si religioase.
In ce priveste hora politicienilor te inseli, Laura. Politicienii sunt cumparati tocmai de cei care critica teoriile incalzirii globale: marii magnati ai petrolului, ai carbunelui, ai industriei auto, ai bancilor (care prospera tocmai pe seama consumului populatiei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Ideea era ca parerile sunt impartite.....
Oricum,cred ca deja am depasit momentul cand ar trebui sa ne punem intrebari cu privire la motivul incalzirii,mai degraba suntem la momentul cand trebuie facut ceva,chiar daca ajuta intr-o masura mai mare sau mai mica...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexxa spune:

Sa nu uitam ca vulcanii sunt cea mai mare sursa de poluare. Fenomenul de incalzire globala nu se datoreaza atat de mult pe cat credeti oamenilor. De-a lungul timpului terra a suferit perioade de incalzire si racire. Prin ce trecem noi acum e doar un proces normal din ciclul terrei (soarele e mai puternic).

Politicienii care fac mare tam-tam de incalzirea planetei si care acuza CO2 ca fiind atat de nociv ar trebui sa pledeze pentru o stopare totala a testelor nucleare si razboaielor (care rezulta in mult mai multa poluare decat noi, oamenii de rand).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Crezi ca poate sti cineva cu adevarat care e cauza reala?
E clar oricum,ca si omul are o maaaare contributie la toate aceste dereglari.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Cateva sfaturi, usor de aplicat; pentru cei carora le pasa....

http://www.hotnews.ro/articol_80892-Top-10-pasi-pentru-a-reduce-incalzirea-globala.htm

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by capcaunul
marii magnati ai petrolului, ai carbunelui, ai industriei auto


Da, asa e, insa eu cred ca adierea de ipocrizie nu poate fi negata, atata timp cat vrem nu vrem societatea umana se bazeaza pe combustibilii fosili. Masurile de genul reciclam, plantam un pom, eu nu vreau sa le neg importanta, dar ele sunt basically frectii la piciorul de lemn.
Plus adierea discreta de anti-americanism cu care ma enervati in mod constant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Eu traiesc incalzirea globala la tarmul marii.....de o saptamana......se simte din plin,oameni buni,se simte din plin.....fac in permanenta comparatie cu ce era cand eram copii.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

http://www.newschannel.ro/stiri/39/8626/100-000-USD-de-la-Vodafone-pentru.html



Da,laudabila initiativa astora de la Vodafone,si nu numai,caci am vazut si alte cosuri de gunoi care delimitau bine hartie,plastic,metal.....
Dar ce te faci cu ignoranta romanului,ca sa nu spun altfel,care ridica un capac la intamplare si arunca coceni de porumb,gogosi cu gem,resturi de mancare si alte mizerii,desi la 2 metri de el exista si un cos de gunoi special amenajat pentru asta?
Ma indoiesc ca se mai poate separa ceva din cosurile alea de gunoi.....

Ce facem,oameni buni?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Sincer eu in Bucuresti nu am vazut cosuri separate pt hartie, sticla sau plastic.Chiar doresc sa vad asta .
edit: la inceputul saptamanii nu existau cosuri de gunoi deloc .Era scos cosul de pe stalp ...

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput