Incalzirea globala.Planeta noastra moare? (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Vagoanele CFR mai noi (fie cele facute la Arad, fie cele second-hand aduse de la nemti) au cosuri de gunoi pe categorii (ambalaje hartie, plastic, resturi alimentare). Dar degeaba, romanul, fie din ignoranta, fie din proasta-crestere, fie din nesimtire, arunca pe unde apuca si la gramada ...
Fara sa mai pun la socoteala faptul ca romanul n-a invatat in 17 ani de zile ca peturile si cutiile trebuie comprimate inainte de a le arunca la gunoi. In zadar avem cosuri de gunoi daca cu doua cutii de pizza si doua peturi la 5 litri s-a umplut (sau s-a infundat) ditamai cosul de gunoi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

brenda, ai toata admiratia mea pentru acest topic pe care te incapatanezi sa-l tii pe prima pagina; pe bune, nu sunt ironica, chiar urmaresc subiectul.

Problema este ca, din fata comp. nu prea putem face nimic.

Iar cel mai grav este ca oamenii nu-si dau seama cat de important este sa arunci nenorocita aia de hartie la cosul de gunoi, sa nu lasi pet-uri dupa tine la plaja sau mai stiu eu pe unde, sa strangi dupa tine cand iesi la picnic. Macar din ratiuni de bun simt, daca nu din alte motive.
Sincer, eu nu sunt o luptatoare in sensul asta. De cand era sa mananc bataie de la un nenorocit pe care l-am atentionat ca i-a cazut pachetul de tigari pe jos (cand de fapt el il aruncase, evident). Tot ce fac, fac la nivel mic ca sa zic asa.
Uite, am fost de curand prin Bucovina. Ne-am oprit la un moment dat langa un rau (era un peisaj absolut superb). Numai ca pe mal erau zeci de sticle de plastic. Nu aveam unde sa le aruncam, asa ca le-am dat foc. Stiu ca nu e bine, dar nici sa le lasam acolo nu puteam.

Una peste alta, e greu sa lupti impotriva nesimtirii si cred ca numai niste amenzi usturatoare ar face ceva.

Cat despre marile companii, guverne, etc...cred ca ne luptam cu morile de vant.

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @lex@ndr@ spune:

Asta credeti voi ca e problema? Educatia romanului? Cred ca nici 0.000000001% nu contribuie romanul la poluare cu faptul ca nu se gandeste la reciclare. Intradevar si pe mine ma deranjeaza aceasta ignoranta, mai ales ca eu am intotdeauna geanta plina de hartii si bilete (daca nu am trecut pe langa un cos de gunoi nu pot sa le arunc pe strada). Dar sa revin la subiect, parerea mea e ca se intampla ceva in atmosfera, gaura din stratul de ozon de deasupra Antarticii nu a mai avut asemenea amploare niciodata si refacerea stratului se asteapta abia prin 2065. Natura se apara, ea a avut milioane de cicluri de evenimente, dar acum noi nu prea o ajutam. Nu stie nimeni, cred, cat e de grav, cat mai avem (pana nu stiu la ce), dar trebuie sa ne asteptam la orice. Si nu cred ca problema se va rezolva in privinta poluarii industriale. Aici e durerea cea mai mare. Marile companii ale lumii sunt cele petroliere, daca stiinta se va revolutiona si se va descoperii o modalitate de a nu mai folosi combustibil, credeti ca va avea sorti de izbanda cu atata mafie in lumea afacerilor petroliere? Am citit un articol cum ca in zece ani vom putea produce viata artificiala (legata de aceasta multe chestii interesante: refacerea organelor vitale etc), producerea unor microorganisme prin transfer de ADN, care la randul lor vor produce energie. Sper sa o vad si pe asta. E ca si cum as folosi la masina apa in loc de motorina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

e drept ca eforturile noastre nu prea au sanse sa schimbe ceva, daca nu se iau masuri radicale la nivel inalt, dar tot ar trebui sa ne luptam sa facem ceva. macar educandu-ne copiii cum trebuie avem sansa ca peste ani sa ajunga in varf cineva caruia sa ii pese intr-adevar si sa faca ceva pt planeta asta. eu nu incetez sa ma mir cum, cu toate ca e evident ca se schimba totul in rau, lumea nu se trezeste la realitate, sa faca ceva pana nu e prea tarziu. mi se pare groaznica reclama aia la berea ciucas, in care problema incalzirii globale e tratata ca o mare gluma

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Bineinteles ca putem face ceva! Daca fiecare dintre noi si-ar aduce aportul, cit de mic, asta ar face o mare diferenta. Dar este mai usor sa dai din umeri si sa spui , sigur, eu nu pot schimba nimic,decit sa faci cu adevarat ceva.
Concret, ce facem noi:
-reciclam hirtia si plasticul
- ne limitam sa cumparam in nestire ca pe urma sa descoperim ca nu ne trebuie
- incercam sa limitam cantitatea de gunoi pe care o producem
- daca nu este absolut necesar, ne deplasam per pedes si nu cu masina...
-avem becuri economicoase acasa
-spal cu progr economy la masina
etc
Se pot face foarte multe. Ca sa nu mai spun cite organizatii gen gree peace sint. eu, de ex sint cyber-activist la green peace si cind au nevoie de campanii de scrisori sau emailuri ma contacteaza si ii ajut.
in plus, trebuie sa ne aducam copiii cu dragoste ptr planeta asta, pina nu e prea tirziu.
si cine nu a vazut filmul facut de al gore, an inconvenient truth, il recomand cu caldura.


Make love, not processed foods

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

acina,daca citeai articolul,ai fi stiut ca este vorba despre cosuri de gunoi amplasate pe litoral,unde e durere,vreau sa-ti spun,am stat 12 zile acolo si nu-mi revin nici acum in ce priveste lipsa de bun simt,sau de educatie,sau de cum vreti voi sa-i spuneti.....

despre bucuresti.....hmmmmm.....noi,in secotrul 3,avem cosuri de gunoi la greu.....e drept ca ar trebui sa se faca si aici treaba cu delimitarea pe categorii,dar cred ca ar fi acelasi lucru........
si da,cred ca conteaza si aportul infim pe care il aduce fiecare,chiar daca problema se termina undeva sus,la marii magnati ai petrolului si alte varfuri ca ei........






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Despre www.infonews.ro/article74233.html" target="_blank">ASTA ce parere aveti?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Despre www.infonews.ro/article74233.html" target="_blank">ASTA ce parere aveti?






BRENDA


FOREVER YOUNG



Sa avem grija de viitorul copiilor nostri
COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI



Brenda, nici mu stiu daca sa rid sau sa pling...auzi, Partidul Noua Generatie Ecologist Crestin Democrat



Make love, not processed foods

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Brenda, am vazut ca e vb de cosurile de gunoi de pe litoral, dar vorbeam asa la modul general ca in Bucuresti ,in sectorul 1 la inceputul saptamanii au disparut cosurile de gunoiAbia seara la stiri am vazut ca era vb de conflictul REBU-Primaria sector 1 .Cosurile le-au luat cei de la REBU ca erau in conflict cu primarul de sector...na ca sa vezi ce face o criza mice intre regii administrative...

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by Ramona2006

quote:
Originally posted by brendamitran

Despre www.infonews.ro/article74233.html" target="_blank">ASTA ce parere aveti?










Brenda, nici mu stiu daca sa rid sau sa pling...auzi, Partidul Noua Generatie Ecologist Crestin Democrat



Make love, not processed foods






Dureroasa treaba,zau.................








Mergi la inceput