Caine de paza dar bland cu copii

Caine de paza dar bland cu copii | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

Ne-a murit catelul pe care il aveam la tara si am hotarat sa luam de data asta un caine de rasa.Ne-am gandit la un Lup ceh sau la un ciobanesc belgian Malinois.
Voi ce catei aveti si cum se comporta cu copii?Dar cu strainii?



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Uite aici cite ceva: http://www.ciobanescgerman.net/articole-cg.php/6/Cainele-si-puiul-de-om/ De altfel, tot forumul este interesant.

Trebuie sa recunosc ca nu stiu diferenta dintre un ciobanesc german, un lup ceh sau un belgian, dar cred ca rasele astea n-au forumuri dedicate.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Eu am un ciobanesc german, mult sarit din standarde...(80 cm greaban, 55 kg)..e topit cand il vede pe bb, daca i l-as da la lins, ar fi cel mai fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

parintii mei au avut un schanutzer urias si nepoata de 2 ani ii baga mina in gura si-l tragea de limba, iar ala nu zicea nici pis. schnautzerii sint si foarte atasati si inteligenti.
am mai citit de foarte bine despre labradori, dar nu ma pot pronunta, n-am avut, n-am vazut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Ale interesant forumul despre ciobanesti.Asta e ciobanescul begian http://www.malinois.ro/despre.htm si asta lupul ceh http://www.konigs-terry.ro/lupi.htm.

Buli labradorul iese din discutie ca nu sunt caini de paza.Un labrador mai degraba se bucura cand vine un strain decat sa isi apere curtea.Schnautzerii sunt simpatici si tare blanzi cu copii.




Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Asi,am eu niste prieteni,un cuplu cu bebe mic,care au un pit bull.
Da,stiu ce renume au acesti caini insa se exagereaza gratuit de multe ori.Practic,cum il cresti asa il ai,mai pe scurt spus.

Eu iti zic acum ce stiu si ce-am vazut.Cainele,e super dragastos cu toti ai familiei,dar mai ales cu ala micu.Sta langa el,il ´´pazeste´´ se joaca cu el,copilul il trage de urechi,il musca(copilul pe caine) si cainele saracu nu pare deranjat.Are atata grija sa nu-l rastoarne,sa-l vezi cum umbla prin curte cand e si bebe pe acolo.
il linge,il gadila,daca poti sa crezi.

Insa trebuie sa ai grija cand iti intra un strain in curte.Maaama!Mai ales cand e copilul prin preajma.Daca intra vreun nepoftit,pe care cainele nu-l cunoaste,e de rau.Pentru ca(,) cainele este atat de dedicat familiei,vrea atat de mult sa protejeze,incat nu ezita sa atace pe orice strain care intra in curte.(culmea e ca avertizeaza inainte de atac)


Eu as dori sa am un astfel de caine de paza,care mai si iubeste copii.
Pentru ca multi blameaza acesti caini,din cauza unor nenorociti care ii pun sa se omoare intre ei,ii cresc cu sange crud si-i bat pentru a fi mai agresivi.Luai-ar naiba,ca profita de fidelitatea nemarginita a acestor animale
Si astfel,aceasta rasa a ajuns sa fie bau ba-ul,criminalul cu sange rece.
Aceasta concluzie e gresita si pripita.

ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

Stanca tu-l stii pe Ares, asa ca recomand cu caldura dogul de Bordeaux.

poate fi un f bun caine de paza, noi il dam luna asta la dresaj ca acuma e cam ca o pisica de paza

da e f atasat de Thea!

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora


www.helpsonia.com" target="_blank">ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Lupul chehoslovac nu-l recomand in calitate de companion pentru copil. Din cauza apropierii genetice foarte mari intre acesta cu lupul, cred ca mai trebuie lucrat in acest sens, adica mai trebuie sa treaca cativa ani buni ca sa fie mai apropiat de caine, decat de lup. Este prea imprevizibil ca si temperament, mult prea imprevizibil decat un caine, asa ca acest caine ar fi de preferat sa aiba un stapan bun cunoscator si experimentat in chestii de dresaj, kinologie.
Eu am Ciobanesc German, care este atasat de copil, il lasa sa faca ce vrea el din caine,si este si un caine extrem de bland cu oamenii si copiii, dar totusi nu ma incumet sa-i las doar pe ei doi singuri, deocamdata, ii tin mereu sub observatie. Pentru ca oricat dresaj n-am baga on ei, totusi ei actioneaza din instinct, iar daca se simt amenintati, vor actiona ca atare.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Off topic - Ale ti l-am vazut pe Brutus! E tare fain! Felicitari pentru achizitie! N-am mai intrat demultisor pe forumul ala, desi imi este foarte drag, pentru ca sunt membru de cand a fost creat.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Eu am doi rottweileri, o fetita de sase luni Tara si un baietel de aproape noua luni ,Bullet. Si mai am doua fetite, de data asta cu cate doua picioare. Iasmina Timeea de aproape cinci ani si Georgia Helia, de opt luni si un pic.
Cainii sunt extrem de vigilenti cu strainii, raspund la comenzi prompt,nimeni nu indrazneste sa se apropie de porti.
Cu fetele, sunt atat de tandri. Vin aproape si se uita la ele, sau se joaca alaturi de Iasmina, dar niciodata nu s-a pus problema sa sara la copii. Mai mult, daca fetitele plang in gradina, ei se apuca sa latre, si ne atentioneaza ca ceva nu e in regula.
Sunt extrem de multumita de ei.
Si dogul de Bordeaux este un caine extrem de bun, ca si guard dog, insa e linistit cu copiii. In Romania, la parintii mei am un labrador, care e topit dupa copii, dar n-are nici o legatura cu paza.

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Noi avem un labrador canadian (talia mare), Liza o cheama , are peste 50 kg , 2 ani si jumatate si este de culoare neagra.
Cum spunea cineva mai sus , asa cum il cresti , asa il ai.
La noi nu indrazneste nimeni sa intre in curte. Eu personal am dresat-o , acesti caini fiind foarte inteligenti , raspund imediat la comenzi.
Cat despre comportamentul ei fata de Emma (fetita mea de 5 ani) , nu am nici un cuvant de repros.
Emma nu o suporta pe Liza pentru ca este neagra si din cauza asta tipa cand se apropie de ea , o loveste daca are ceva in mana ...
Cu toate astea Liza nu o scapa din ochi niciodata.
Acum Emma nu mai are voie sa se apropie de animale , iar Liza a inteles imediat si sta la distanta ,dar nu o scapa pe Emma din ochi.

Este greu sa alegi un prieten canin. Noi personal am plecat sa cumparam un ciobanesc german , dar cand am vazut-o pe Liza ne-am indragostit de ea pe loc.
Asa ca ... alege daca poti.

(este o poza si cu Liza in album)

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput