Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hrisanta spune:

a fost cineva la hotelu IMPERIAL din SUNNY BEACH?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinaa spune:

ramoncutza...drumul e ok nu sunt gropi ...deci e okpolitisti nu am intalnit deloc pe drum.de la vama (am iesit prin vama veche)am tinut drumul inainte ...intri in varna...pe acolo te cam invarti un pic dar cauti iesirea spre burgas...si cam asta e.drum drept,oricum suny beach e la 2 km de noi

arinaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

quote:
Originally posted by arinaa

ramoncutza...drumul e ok nu sunt gropi ...deci e okpolitisti nu am intalnit deloc pe drum.de la vama (am iesit prin vama veche)am tinut drumul inainte ...intri in varna...pe acolo te cam invarti un pic dar cauti iesirea spre burgas...si cam asta e.drum drept,oricum suny beach e la 2 km de noi

arinaa



multumesc!!! concediu placut in continuare!!!..cate ore ati facut??

...vine barza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Am venit ieri de la RIU EVRIKA (Sunny Beach), a fost un concediu reusit, nici nu ma asteptam sa fie perfect (intr-adevar, sucurile, chimicale curate!), insa a fost placut si ... odihnitor, conditiile de cazare au fost bune (camera mare, curatenie zilnic...), mancarea a fost variata si buna, puteai opta pentru restaurantul traditional seara, cu rezervare cu o zi inainte. Copilul meu a mancat foarte bine, noi la fel :)). Aveam sezlongurile rezervate pentru hotelul nostru. Erau multe servicii platite la care puteai apela (coafor, masaj pe plaja etc. insa eu, insarcinata fiind, m-am abtinut :)). Copiii aveau animatori pe categorii de varsta, insa nu vorbea nimeni romana si oricu noi aveam programul nostru de plaja si somn... aerosoli... si nu am apelat la serviciile acestea. Piscina si ea foarte ok... Recomand hotelul, insa exprienta mea in domeniu este limitata, asa ca recomandarea este cu aceasta rezerva.
A, era plin de nemti, austrieci, belgieni, englezi. Romani, am vazut doar vreo 2-3 familii, in acest hotel.
Concediu placut.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casie spune:

buna fetelor
m-am intors de la Nesebar hotel ifa bay, dar din pacate am stat doar o zi acasa si am plecat din nou pana sambata
regret dar nu am avut timpul necesar pentru a mai scrie cate ceva, si sincer nici nu voiam sa ofer motiv de ingrijorare nimanui

deci sunt intru totul de acord cu l_carmen2003 si niordane si poate altii. dar daca ar fi sa fac o descriere a felului in care a fost ar fi o copie fidela a ceea ce a scris carmen. si de incheiat as incheia exact ca niordane.

in plus ar mai fi faptul ca in shop-ul din incinta ifa bay (mai este si unul la IFA Mare)atentie ca te inseala fara pic de jena
nu ca ar fi vorba de cei 4 leva dar sa nu ii laudam chiar asa pentru ca pana la urma mai au si ei mult de lucru la toate nivelele.

intradeva in ceea ce priveste dotarile din hotel ,curatenia, nu am nimic de comentat dar in partea exterioara a gardului jnepenii erau ca la noi de 1 m,
iar in ceea ce priveste mancarea din nou o copiez pe carmen (sper sa nu se supere)

am trait o mica dezamagire


cu siguranta anul viitor imi voi schimba destinatia, mai spre ....VEST (pana la urma conteaza)

va pup si toate cele bune,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Oana, ai dreptate, la cat te poti astepta de la un hotel de 4 stele din Bulgaria? Ce care au plecat intr-acolo nu stiau sigur, insa banuiam ca trebuie sa fie si mici imperfectiuni, nu?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns macami spune:

A fost cineva la Hotel Sirius Beach, in statiunea Konstantin si Elena ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Parerea mea, intamplator avizata, este ca unele hoteluri bulgaresti s-au grabit sa-si ia stelele in plus, fara a se ridica la nivelul respectiv... Va pot relata din experienta mea la un hotel de 4 stele: receptionerii nu au uniforme, nu te intreaba ce camera preferi (fumatori/nefumatori, mai sus/mai jos - mai ales ca veneam cu un copil in scaun rulant); camerele sunt mici, baia nu este igienizata corespunzator - fire lungi de par pe jos, bateriile si robinetii albite de calcar, faianta nespalata de multisor; unele obiecte de mobilier si/sau decoratiuni interioare sunt deteriorate/stricate si nimeni nu se grabeste sa le inlocuiasca; in restaurant ospatarii (extrem de tineri si neexperimentati) glumeau si se hlizeau intre ei, scuturau fetele de masa pe jos, in restaurant, mancau din farfuriile debarasate de pe mese... La piscina, aveam asigurate 2 sezlonguri si o umbrela, insa saltelele trebuiau platite (3 leva bucata)... Barmanul nu se interesa de varsta clientului solicitant de bauturi alcoolice (daca tot era AI)... In plus, bulgarii inteleg prin "limbi straine" germana, rusa si cateva cuvinte din romana. Atat.
Bun. Si cu toate neajunsurile astea, bulgarii au reusit sa ne-o ia inainte la capitolul turism...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casie spune:

da, si ca tot am uitat sa mai spun ceva din experienta mea la nesebar, ifa bay
desi am platit camera cu vedere la mare, receptionerii dadeau din umeri ca nu au ce face. desi le-am cerut explicatii deoarece am facut rezervare cu 2 luni in urma cum e posibil raspunsul a fost ca daca doresc peste 2 zile mi se va schimba camera. erau si ei convinsi ca dupa ce despachetez odata nu o sa-mi sacrific timpul transferand "calabalacul".

oricum sunt putintel inaintea noastra, dar numai putintel.clar este faptul ca stiu sa-si faca reclama. si asta este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Pai ce sa zic, unde am fost noi receptionerii au uniforme, insa nu ne-au intrebat ce camera preferam (in camera era interzis fumatul, dar puteai fuma pe balcon).
Camera era mare, cam 20 de mp fara hol, baia era igienizata ok, faianta si robinetele erau nou-noute si curate; mobila era noua, nimic nu mirosea in vreun fel si nici nu era stricat, peretii erau foarte curati, la fel si usile, se inchideau.... in restaurant totul era ok, aveau uniforme, fetele de masa erau schimbate dupa fiecare client ...
La piscina, ca si pe plaja, nu plateai nimic pentru sezlong, hotelul avea plaja privata, iti dadeau gratis prosoape pentru sezlonguri si le puteai schimba cat de des vroiai si pe care le puteai lua pe plaja... Cat despre limbile pe care le vorbeau barmanii... nu prea am avut conversatii cu ei :).

De aceea bulgarii au reusit sa ne-o ia inainte la capitolul turism.

De unde am stiut sa ne ducem la hotelul asta? Am intrat pe forumuri si am citit ce scriau strainii despre hoteluri in general, cele de la RIU. Despre asta, numai de bine.

In plus, in acest hotel am intalnit numai vreo 3 familii de romani, iar o romanca manca seminte pe plaja si scuipau cojile pe jos...

Mi s-a facut sila...

In rest, nemti, austrieci, belgieni si englezi, bulgari cativa...

Nu stiu daca merita 4 stele, insa comparativ cu un AI de la noi de 3 stele unde am fost acum 2 ani... unde copiii peste 2 ani platesc jumatate de pret... unde platesti pentru un pat suplimentar... si unde culmea, era plin de nemti... aici, in Bulgaria, a meritat toti banii (care nu au fost foarte multi).

Nicoleta

Mergi la inceput