Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:


quote:
Originally posted by madairina

Am tot citit parerile fetelor despre diferite hoteluri. Despre acelasi hotel am citit pareri bune si pareri foarte proaste. Pana la urma ajung la concluzia ca nu trebuie sa luati in consideratie aceste pareri fiecare sa isi aleaga ce crede de cuviinta ca i se va potrivi.
"l_carmen2003" ma mir de ceea ce scrii. Sincera sa fiu nu inteleg la un moment dat scrii ca mancarea era variata "salate, peste, carne de pui,porc, vita, curcan, paste si pizza, supe, si multe fructe si deserturi" si pe urma ca ala mic nu a avut ce sa manance.

Am fost si eu la Arabella si copilul meu (3 ani si 9luni) chiar nu a murit de foame. Si nu inteleg de ce spui ca ce nu se manca la o masa se punea la cealalta.

In piscina am facut si noi baie (si copii) si nu am luat nici-o ciuperca.

Am stat si noi la etajul 3 si nu ne-a disparut nimic.

Eu zic ca la anul sa iei la 5 stele ca dupa parerea mea astea sunt conditiile de la 4 stele.
Chiar crezi ca tot ce mananci la noi este natural (sau la alte hoteluri)?



nu vreau sa creez polemici. dar e firesc sa se spuna si ce e bun si ce nu e, asa e? atunci asta e parerea mea.

stiu ca ai fost la arabela, am citit cu atentie ce ai scris tu si alisa inainte de a pleca intr-acolo.

mancarea era variata am spus si repet, diverse feluri de mancare, dar daca toata carnea avea acelasi gust, daca salatele erau pline de maioneza si contineau componente de la micul dejun sau cina anterioara... supele fara niciun Dumnezeu... si gaseai in ele ce nu se mancase la cina din seara precedenta, iar deserturile... din plic... asta nu inseamna ca masa era de calitate, nu?
in ce priveste sucurile si cafeaua nu poti spune ca erau bune,nu? erau de a dreptul execrabile.

nu spun ca pe la noi ce mancam e natural, si am spus clar ca atunci cand hranesti atata lume asta e, te descurci cum poti, insa repet mancarea a fost proasta, carnea de proasta calitate, doar legumele si fructele au fost OK.

copilul a mancat perfect la terasele din oras. ideea de all inclusive a fost tocmai de a evita statul si asteptatul pe terase pana vine comanda si a duce copilul cat mai repede in camera la somn, insa se pare ca e mai bine asa pt noi.

ciuperci am facut eu si una din fetitele prietenilor nostri, adica cei care au avut sistemul imunitar scazut - si retin ca a mai venit cineva de acolo cu o problemaa asemanatoare, nu suntem unici.

repet, hotelul si serviciile din hotel no comment, au fost ok. masa si dr. NU.

spun ca merita hotelul de 5 stele din cauza faptului ca fiind mai scump poate nu vine si grupul de adolescenti care se imbata si alearga pe holuri la 2 a.m. cand tu vrei sa dormi si nici grupul de nemti care sta si bea pana la ora h, iar, tot cand tu vrei sa dormi. in plus mancarea mi s-a parut ok la terasele din statiune si din punctul de vedere al preturilor dar mai ales din cel al calitatii.

eu sunt pretentioasa referitor la ce mananc, pt ca am probleme cu bila si uneori cu stomacul. asa ca prefer sa platesc mai mult dar sa nu fac vreo criza de bila in concediu. si in plus am mare grija de ce mananca copilul si sotul meu, tocmai in ideea de a nu avea si ei problemele mele. fiecare cu cel doare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Sigur ca intreb.
Dar eu ma intorc doar pe 9 sept. Nu e prea tarziu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

N-am spus nimic ieri ca nu stiam exact ce...
Ideea e ca in mare ii dau dreptate lui Carmen. Eu nu am mancat si nici nu am dat copilei (2 ani si 10 luni) decat cartofi prajiti, carnea preparata acolo on the spot (si nu stiu daca avea acelasi gust mereu dar era mancabila in fiecare zi) si pizza (norocul meu e ca asta mica nu prea mananca). Atat ca o saptamana de prajeala si gratare la copil constipat e nasolica....
Salatele alea le-am testat o singura data de curiozitate si nu mi-a mai trebuit. Ciorba am luat o data incercand sa-i dau copilului dar am gustat inainte si era atat de pregnant gustul de concentrat (maggi sau delikat sau ce naiba era in ea) ca nu i-am dat. LA fel la piureul de cartofi. Asa ca din start m-am reorientat: la mic dejun fata nu serveste decat lapte, asa ca ii luam la plaja croisante pe care le infuleca (erau chiar super bune) si uneori banana de la masa de seara o tineam pt dimineata. La pranz papa fie pizza (e fan) de la piscina de dupa colt) fie cartofi cu carne de la masa principala. Noi dimineata mancam oua si mie chiar mi-au placut cu bacon, salata imi faceam eu singura din varza care era neamestecata cu nimic asa ca puneam eu ulei si otet pe ea cum vroiam. La pranz la fel ca si copilul, sotul a mancat si peste si era fff incantat (eu nu gatesc peste asa ca ii era si dor), seara cam la fel, mancam acelasi meniu. AM testat insa branzeturile ca intr-o seara chiar radeam cu al meu ca era un calup de branza mare si buuuuna ca ii ziceam ca as baga-o in sacosa (cum o vazusem pe una ca incarca piersici intr-o zi in punga ).
Repet, eu am gasit ce manca dar constienta fiind ca atata gratar si prajeala nu e ok. Dar nici n-am murit de foame si nici nu am mers la alt restaurant sa mananc.
La sucuri nu comentez, nu erau super dar nici scarba nu-mi faceau, am baut la greu. Seara cocktailurile nealcoolizate de la bar (imi recomandase un barman cocktailul roz cu rom din cele din "dozatoare" nu preparat pe loc care era super, slab si dulce). Cafea am baut numai capuccino de la dozator si cum eu nu prea mai beau cafea aia m-a multumit pe deplin.
Am avut camera la 2 si nu mi-a disparut nimic, am lasat inclusiv pasapoartele in camera fara teama (sau inconstienti) si intr-o zi cand se descarcasera acumulatorii am lasat si aparatul foto.
Da, m-au deranjat nemtii de langa mine care constant ne trezeau la ora 5 dimineata ca bateau unii la usa lor si se duceau sa ocupe locuri la piscina. Si aia care beau seara de am dormit numai cu usa balconului inchisa (eram chiar deasupra barului).
La piscina nu am avut probleme, slava domnului dar nu neg ca pot fi. Chiar ma gandeam la un moment dat ca din cate stiu e firesc sa golesti piscina saptamanal si sa o speli. Ori acolo in saptamana stata de noi nu au facut asta. Luni dimineata cand noi plecam spala unul mozaicul de pe pereti, dar cum sa zic, cu un fel de perie direct prin apa....adica si jegul dat jos era tot acolo... Dar poate nu stiu eu cum se filtreaza, purifica apa in piscine. Altfel, zilnic ii vedeam ca sterg fundul piscinei cu un fel de aspirator, perie, nu stiu exact.
Nu am termen de comparatie superior, pt mine a fost cel mai "luxos" concediu de pana acum, nu pot sa zic cum era sa vad Arabella dupa Costa Brava asa ca e clar ca nu pot fi decat subiectiva. Cu toate chestiile negative mie mi-a placut. Si as mai merge acolo. Poate nu voi mai gandi la fel dupa ce voi vedea alte meleaguri, dar acum am fost multumita. Fata de Jupiterul de anul trecut m-am simtit rasfatata si intr-adevar turist, nu o persoana parca venita la pomana (cum ne trateaza astia pe aici pe litoral)....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Aissa ai foarte mare dreptate. Si eu am gasit de mancare si pentru noi si pentru fetite si nu am mancat nimic din alta parte. Si eu am probleme cu fierea, de fapt nu mai am ca mi-am scos-o anul trecut. , dar am gasit mereu ceva de mancare. Cel mai mult imi placeau ca se organizau seri cu specific international: grecesc, italian, etc., de asemenea erau foarte multe fructe gustoase (am mancat pepene si struguri la greu...)

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yael spune:


CEL PU#354;IN 15 TURI#350;TI ROMĀNI BLOCA#354;I DE VIITUR#258; ĪN BULGARIA


UPDATE Momentan romānii au reu#351;it s#259; ias#259; din viitur#259; #351;i sunt īntr-o zon#259; un pic mai īnalt#259;, dar sunt īnc#259; bloca#355;i īn zon#259;. Poli#355;ia bulg#259;reasc#259; a īnchis telefonul. Ambasada romān#259; a trimis o echip#259; pentru a-i ajuta pe oamenii bloca#355;i lāng#259; Ruse.

Cel pu#355;in 15 turi#351;ti romāni sunt bloca#355;i de o viitur#259; īn Bulgaria, īn apropiere de Ruse. Din grup fac parte mai mul#355;i copii #351;i o femeie īns#259;rcinat#259;. Autorit#259;#355;ile pe care turi#351;tii au īncercat s#259; le contacteze nu le-au r#259;spuns īn nici un fel. Apa vine din toate p#259;r#355;ile Autoritatile nu au raspuns in nici un fel. Apa se apropie cu repeziciune de zona asfaltat#259;, iar drumul pare s#259; fie distrus. Consulatul Romāniei a contactat autorit#259;#355;ile Bulgare pentru a le veni īn ajutor turi#351;tilor romāni.

www.Antena3.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinescu spune:

Am revenit de la Albena -Hotel Boriana. Hotelul a fost super OK, cu o piscina de invidiat si cu o situare asemenea. Este situat pe plaja langa hotelul nona. Camerele sunt spatioase si curate. Au aer conditionat, minibar, feon (astea nu-s trecute pe siteurile agentiilor de turism). Ponderea romanilor este foarte mica in acest hotel majoritatea fiind nemti (90%) restul scandinavi si rusi. Romani doar vreo 4 familii am fost saptamana trecuta. Cazarea a fost in sistem demipensiune (mic dejun si cina). Bufet suedez, mancarea OK. Saptamanal sunt seri cu specific bulgaresc, sea-night, latino night, etc. Parcarea e in regula in albena loc destul cel putin la aceste hoteluri. Parcarea a fost gratuita nu am platit nimic nici la hotel nici la punctul de acces in statiune.
Preturile peste cele de la noi. Berea era incepand cu 2,5 LV 0,5L pana la 4 LV becks-ul la aceeasi cantitate.
O zi am fost la Nisipuri. Dupa ce ne-am invartit 3 sferturi de ora ca sa gasim loc de parcare am gasit o plaja super aglomerata tip eforie. Nu mi-a placut atmosfera de acolo. Hoteluri noi, statiune moderna insa foarte aglomerata.
Albena mi-a parut mai OK cu lume linistita. Multi romanasi in zonele cu hoteluri all inclusiv. Am auzit la vreo cativa cu accent cum se laudau ca au spart norma la mancat. Am fost dezgustat insa nu trebuie sa-ti strici vacanta din cauza acestora. Vreamea a fost extraordinara a plouat doar intr-o seara dupa ora 22. Searas se lasa racoare chiar frig. Aerul conditionat l-am folosit putin in prima zi cand au fost 35 de grade.

Cateva preturi:
-sezlong 6lv
-umbrela 6lv
-saltea 2lv
-cola 0,5 - 2,5lv
-bicicleta 2 pers 7 leva 30min
-banana 10lv
-poze retro art 10lv format mic.
-vederi 1-2 leva
-bere zagorka, kamenitza, tuborg incepand cu 2,30lv (sticla 0,5)


revin cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Buna
am revenit si eu de ceva vreme din concediu, dar n-am avut dispozitie de scris.
dupa cum stiti, am fost in nisipuri la Berlin Green Park. am ajuns aproape de ora 2 si camera era deja pregatita, cu tot cu patut pt cel mic. camera mare, curata, la et 1. mancarea mi s-a parut acceptabila.
hotelul nu era departe de plaja, dar ti se cam lua de la cate trepte aveai de urcat/coborat. faceam plaja in fata la Iberostar. fiind in capatul statiunii nu era tare aglomerat...
din pacate am ramas cu un gust tare amar din acest sejur care s-a terminat dupa 4 zile. cel mic mi-a facut enterocolita si cand ne-am intors in bucuresti ne-am internat direct la matei bals pt 4 zile. si asa s-a terminat concediul care urma sa se continue in ardeal si budapesta... asta e...poate la anul vom avea mai mult noroc
dar referitor la hotel si conditii n-am nimic de comentat. la pranz cat dormea cel mic faceam plaja si baie la piscina, dimineata si seara la mare... a fost ok, dar cand ti se imbolnaveste copilul uiti repede ce-a fost bine
va pup si sa aveti concedii placute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cin imi pare tare rau ca s-a imbolnavit cel mic! Sigur la anul va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

Buna dimineata, fetelor!

Ce ziceti de vremea asta? Parca nici nu mai imi vine sa plec cu tot ce se anunta la televizor. Am vazut ca sunt singura care pleaca in jur 10 august . Probabil o sa mergem pe la Vama Veche, vroiam sa incercam drumul pe la Giurgiu dar am inteles ca e soseau afectata rau din cauza inundatiilor.Plec cu 2 copilasi si suntem singuri , nu mai merg alti prieteni cu noi si de accea am emotii si mai mari.
Daca stit ceva referitor la prognoza meteo pentru saptamana viitoare, va rog sa-mi spuneti si mie.

Pentru fata care pleca la Sunny Beach, noi am fost anul trecut si a fost OK, ne-a placut si cazarea si masa dar mai ales faptul ca avea plaja privata si aveam sezlong pentru fiecare membru din familie.Plaja mare si curata, iar apa nu era adinca de la intrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinaa spune:

Si pe mine ma strange un pic in spate ...chestia cu vremea.Noi pelecam pe 16 noaptea in Nessebar,IFA BEACH BAY,si cand vad ce vreme e....si au mai dat si la televizor despre viiturile astea.In fine sper ca vremea sa isi revina dar poate stiti prognoza meteo pe urmatoarele saptamani(adica pt saptamana viitoare).Astept vesti si vad ca nu sunt singura

arinaa

Mergi la inceput