Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Fetelor, noi ne-am hotarat, vrem sa mergem din nou in Bulgaria prin septembrie vreo 3-4 zile, asa, de relaxare.
Rog fetele care au fost sau vor merge la Gergana(Albena)sa posteze impresii, ca eu acolo as vrea sa merg.Aviz special pentru mamica oana si elag.
Mersi frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

da dar tot tre sa le car inapoi!

quote:
Originally posted by CatXO


Nu erau, asa ca scoate-l din bagaje. Iar cu prosoapele, nu stiu ce sa-ti spun, poti sa-ti iei si de pe-acolo...erau cam 10 leva din alea subtiri...

Drum bun fetelor!

Oana , Alexia si Daria


Varsta Alexiei


Varsta Dariei




Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

quote:
Originally posted by mirib

da dar tot tre sa le car inapoi!
quote:
Originally posted by CatXO


Nu erau, asa ca scoate-l din bagaje. Iar cu prosoapele, nu stiu ce sa-ti spun, poti sa-ti iei si de pe-acolo...erau cam 10 leva din alea subtiri...

Drum bun fetelor!

Oana , Alexia si Daria



Varsta Alexiei


Varsta Dariei




Miri si David - 23.12.2005






...sau le arunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

la cat sunt de zgarcita....

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Am fost la Nisipuri la Arabela, all inclusive, in perioada 23-31 iulie.
Sincer, a fost minunat dar nu mai merg acolo. Nu am avut de spus nimic vis-a-vis de conditiile de cazare, hotel de 4 stele corect acordate, si nici de serviciile si de prestatia personalului, insa piscina, medicii si mancarea au fost cel putin ciudate - copilul meu de 3,11 luni a mancat 3 zile doar peste si fructe asa ca de a 4-a zi am iesit in oras si am mancat la rstaurant, unde a mancat perfect normal...
Mancarea este varitata, ai multe salate, peste, carne de pui,porc, vita, curcan, paste si pizza, supe, si multe fructe si deserturi. Nimic de spus din punctul de vedere al varietatii insa multe de spus in privinta calitatii.
La capitolul carne, toata, in afara celei de peste are aceasi gust, indiferent de care mananci, asa ca renunti repede. Nici ouale - speram sa il conving pe copil sa manance oua dar nu mi-a mers si atunci am gustat si eu si au un gust nedefinit - nu sunt teribile, dar le gasesti sub forma de omleta, ochiuri si fierte...
Daca azi a fost gratar de porc, maine veti avea la masa supa de porc; ouale fierte nemancate azi se servesc apoi taiate jumatati cu maioneza; rosiile taiate proaspete nemancate se prajesc; etc. Toate deserturile sunt cu crema Ole sau altfel de creme dr. Oetker sau jeleuri, arata interesant insa au gustul puternic, aromat si sunt f colorate. Fructele sunt OK si tot asa painea. Au un gratar de file de peste onorabil insa nu il poti manca 9 zile si la pranz si seara. Servesc o cafea oribila iar sucurile sunt de la dozator sau amestecate cu sucuri de la dozator,lapte si un pic de fructe proaspat date prin blender, ca sa iti ia ochii.

La un hotel care are 7 etaje si 49 de camere pe etaj cu minim 2 persoane pe camera (dar de fapt cu 3), faceti un calcul si veti constata ca e singura solutie de a servi atata lume insa din punctul meu de vedere nu pot manca asa ceva si cu atat mai putin sa dau copilului... era o frantuzoaica acolo care se plangea de mancare si careia i-am spus ca nici copilul meu nu mananca si care mi-a explicat ca e firesc, copiii simt mai usor, mai clar decat noi ce e natural, bun pt ei si ce nu. E clar ca folosesc produse ieftine, carne de la crescatorii intensive, etc...
Aaa au o branza buna, nimic de spus, nu au branza dulce insa au ceva ce arata ca branza dulce insa are gust de telemea, dar mai cremoasa si merge super cu toast si rosii, sau eventual cu masline.

Au avut pepene galben si verde - era bataie pe ele - si piersici si mere si prune, bune. Atentie trebuie spalate inainte de a fi consumate.

Au si vin la dozator si bere, nu stiu ce gust au insa se consumau.

Se servesc la bar cate sucuri vrei - sintetice - cafeaua e mai buna decat cea de la dozator sau de la micul dejun si de asemenea cata bautura vrei - era mereu cineva la bar...

Gasiti mancare f buna si relativ ieftina la restaurantele din statiune, nu dau nume, noi insa acolo am mancat si copilul meu manca de rupea. Cafea buna se gaseste la Wiener Cafe si tot acolo deseturi de calitate.
Inghetata bulgareasca e o teapa, toata e dulce si colorata dar fara alte calitati insa gasiti marcile cunsocute la preturi OK.

In ce priveste piscina, eu am venit cu o ciuperca urata de la spa... Sotul meu nu a fost in spa si nu are nimic. Va sugerez sa folositi piscina din spate sau cea acoperita sau pur si simplu sa mergeti la mare... eu nu stiu cat imi va lua sa scap de ciuperca insa e oribila si pe o suprafata mare - cum nu am mai avut asa ceva niciodata sper sa scap usor de ea - insa trebuie sa stiti ca nu eram singura care acuza apa din piscina...

Nu va bucurati de minunatele reduceri saptamanale la tratamente si masaj, nu merita, le faceti in tara mai ieftin si mai bine, eu am luat o teapa cu masajul pt picioare obosite insa a fost ceva ... oricum a masat nenea ala nu doar talpile ci tot piciorul si e altceva decat se face la noi si nu la fel de eficient si in plus fara reflexo... adica nu meritau cei aprox 50 de leva.

Drumurile sunt in curs de asfaltare, noi am venit prin Vama Veche, sunt restrictii la greu la 40 km/h, daca nu le respectati puteti avea ghinion sa apara vreun politai sau nu. Radare sunt destule... Atentie la Balcik, cand intrati in statiune sa opriti la toate stopurile ca stau cu ochii pe voi si daca nu opriti hop amenda. La fel in intersectii si repet nu sunt sau sunt doar in bulgareste scrise indicatoarele. Atentie GPS urile sunt oarbe in Bulgaria - ma refer la Igoo...

Aaa si am avut peripetii cu asigurarea medicala acolo. Adica, desi aveam asigurare, nu au vrut sa o recunoasca si am platit pe un privit genunchi copil si pus diclofenac si o fasa elastica nu mai putin de 115 euro. Si apoi cred ca voi mai plati inca 25 de euro pe telefoane, in tara, caci timp de 6 zile au trimis/n-au trimis scrisoarea medicala pe fax. Pt ca pana la urma sa constat ca asigurarea avea nr de fax gresit inscriptionat!!!! Iar ei nu voiau sa faca nici o miscare...
S-or duce de acum...

In fine, copiii s-au simtit perfect - am fost cu niste prieteni si copiii lor - si pana la urma asta conta cel mai mult. o data rezolvata problema mesei totul a decurs normal.

Prietenei mele i-au disparut din camera niste farduri -statea loa et 3 - eu insa nu am avut a ma plange de nimic - et 6 si apoi et 1 (Am schimbat camera de la et 6 pt ca nu mergea aerul conditonat si am ajuns la et 1).

Am impresia - ma ierte Dumnezeu - ca in Bulgaria, la Nisipuri cel putin, si nu numai, ajung romanii si rusii decenti si nestiutori si eventual scandinavii, englezii, nemtii si francezii someri ori cu venituri modeste si sub, sau fermieri pensionari sau adolescentii... mai mult nu comentez dar ma refer nu doar la bune moravuri/purtari... in ce-i priveste pe romanii de acolo nu mi s-au parut mai prost crescuti decat cei citati mai sus, ba dimpotriva...

Asa ca data viitoare am sa aleg o alta destinatie pt concediu - mi-a ramas in inima Costa Brava - cu preturi asemanatoare dar cu alte pretentii. Pana la anul face si pustiul meu aproape 5 ani si va fi altceva.

Nu scriu toate astea pt a va strica concediul. As fi vrut sa stiu de inainte toate astea. E mai luxos la ei decat la noi si hotelurile sunt toate noi, toata lumea vorbeste engeleza sau se straduie, au alta mentalitate in ce priveste seviciile... insa daca e adevarat ca nemtii cumpara masiv litoralul romanesc atunci poate se va schimba ceva si la noi si va fi altceva...
Acolo nu erau muste, alge, tigani, caini vagabonzi... Dar au si ei destule ale lor.

Sincer sper sa nu va speriati ci doar sa luati aminte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheptinelena spune:

l_carmen2003...e placut sa mai auzi si chestii negative despre Nisipuri...Eu plec noaptea asta inspre acolo si chiar ma gandeam ...sa fie totul asa roz? E f bine ca am citit ce ai scris tu ca m-a mai adus cu picioarele pe pamant.In general despre Nisipurile de Aur am citit pe diverse forumuri romanesti si straine numai lucruri la superlativ abs...Vreau sa-ti spun ca s-au intors de la Neptun de la un hotel cu pretentii niste cunostinte d'ale noastre carora le-au patruns hotii in camera in timpul noptii si s-au luptat corp la corp cu bate si cutite...copiii s-a speriat iar ei s-au socat rau de tot...buimaci in timpul noptii...Asa ca prietena ta a scapat ieftin (clar, nu aprob gestul e penibil sa ti se fure ceva asa intim)...Eu plec la Shipka si nu stiu aproape nimik despre acest hotel, nimeni nu a postat nimic despre el desi am cersit si eu info pe aici...dar se pare ca nimeni nu a fost cazat aici...asa ca nu luam copiii cu noi (avantajul e ca au bunici tineri si dornici sa-i aiba in preajma) pt. ca nu vreau sa risc nimic.Am sa postez si eu la retur impresii...Noi am optat pt mic dejun doar..pt a diversifica atmosfera in care vom lua masa. Daca am fi mers cu copilasii, clar luam all incl. si poate cadeam in aceeasi plasa. Concediu placut celor care nu l-au inceput inca sau e in desfasurare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

La hotel Kempinski (Nisipuri) este cu adevarat bine. Mancare foarte buna, personal extrem de amabil, discret...piscinele curate (apa cam recisoara 24-25 grade dar lumea era fericita...eu mi-s insarcinata si ma gandeam ca mi-ar fi prins bine un 30 de grade ca in Poiana la Piatra Mare...). Merita demipensiune la acest hotel (suplimentul pt cina este de 18E pt 2 adulti si un copil pana in 12 ani- asta de la agentie, ca la hotel e 22E de persoana). Noi am mancat pe la terase insa sotul a facut indigestie cu febra 39 (de unde cred ca a fost si o toxiinfectie) de la o mancare de miel servita la un local mai pretentios, asa ca vom manca doar la hotel.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madairina spune:

Am tot citit parerile fetelor despre diferite hoteluri. Despre acelasi hotel am citit pareri bune si pareri foarte proaste. Pana la urma ajung la concluzia ca nu trebuie sa luati in consideratie aceste pareri fiecare sa isi aleaga ce crede de cuviinta ca i se va potrivi.
"l_carmen2003" ma mir de ceea ce scrii. Sincera sa fiu nu inteleg la un moment dat scrii ca mancarea era variata "salate, peste, carne de pui,porc, vita, curcan, paste si pizza, supe, si multe fructe si deserturi" si pe urma ca ala mic nu a avut ce sa manance.

Am fost si eu la Arabella si copilul meu (3 ani si 9luni) chiar nu a murit de foame. Si nu inteleg de ce spui ca ce nu se manca la o masa se punea la cealalta.

In piscina am facut si noi baie (si copii) si nu am luat nici-o ciuperca.

Am stat si noi la etajul 3 si nu ne-a disparut nimic.

Eu zic ca la anul sa iei la 5 stele ca dupa parerea mea astea sunt conditiile de la 4 stele.
Chiar crezi ca tot ce mananci la noi este natural (sau la alte hoteluri)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Draga Caramel,
Acum pot sa-ti povestesc mai mult ce s-a intamplat anul trecut la Gergana...anul asta abia pe 1 sept ajung acolo.
Principala diferenta va fi faptul ca anul acesta Gergana este all inclusive. Pentru asta si eu o astept pe mamica oana cu multa nerabdare!!!
Mie mi-a placut foarte mult anul trecut. Gergana e chiar pe plaja! si asta face totul sa fie foarte comod!. Piscina e la 2 metri de plaja, din restaurant iti vezi lucrurile pe care le-ai lasat pe plaja, copilul poate merge si singur in camera, etc...Dupa parerea mea singurul dezavantaj al acestui hotel este departarea de centrul statiunii...dar cand esti, ca mine, ahtiata dupa liniste si cu copii mici acest dezavantaj se transforma intr-un avantaj. Adica acolo nu se mai auzea NIMIC dupa ora 11 (doar marea, daca ai camera catre mare - ceea ce iti indic sa ceri!).
Un alt plus era echipa de "distractie"! Aveai tot timpul sa faci ceva, sa te joci ceva, iar copiii aveau partea lor de joaca, minidiscoteca, spectacole etc.
Sper din inima ca si anul asta sa fie cel putin tot asa te frumos ca anul trecut!
Daca mai ai intrebari...astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Buna Elag,
de fapt partea cu mancarea ma intereseaza cel mai mult!
Noi am fost vara asta la Albena Beach Club,care este chiar langa Gergana.Aveam piscina si animatie comune, deci cam stiu cum e.Vroiam informatii despre camera si despre mancare.Poti sa intrebi pentru mine la receptie daca aerul conditionat din camera face si caldura?

Mergi la inceput