Mamici de noiembrie- decembrie (46)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012

Adina, aseara cind am pus pozele pe mailul nostru comun m-am uitat si la pozele voastre: sunteti o familie foarte frumoasa si sotul tau e intr-adevar foarte inalt...iar Dany este o gravidutza superba.



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel



Neatza Jasmine ...ei nici chiar asa dar...mersi mult de compliment

21+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Mie nu mi s-a intimplat niciodata pina acum sa ma trezesc noaptea si sa maninc, desi cine stie ce-o mai fi mai incolo...Dar apropo de mincare: in ultima vreme am inceput si eu sa maninc de toate, ca in primele 3-4 luni bebe a fost tare mofturos...
Darleena, se pare ca nu numai Kara e rusinoasa: si puiutul meu se ascundea dar dupa fusta mamei, in cazul asta dupa placenta, punea fata la placenta si ma lua in brate sa nu fie vazut, dar isi ascundea fata si cu minutele si chiar baga si piciorusele la inaintare...


bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Jasmin avem doi rusinosi

BB carceii sunt de la lipsa de calciu. Tu iei vitamine? pronatale?
Eu de cand ma stiu am avut probleme cu calciul, dar de cand iau Elevit nu am mai simtit niciun carcel, nimic.

24+ si baby Kara

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

BB, eu de cite ori ma duc la medic imi spune saptamina, de exemplu cind m-am dus in saptamina 15 medicul mi-a zis: saptamina viitoare suntem in saptamina 16, deci trebuie sa facem TT, iar eu in saptamina in care zicea el saptamina 16 trebuia sa am 15 saptamini si citeva zile. Asta e doar unul din exemple, dar daca nu ma crezi mai intreaba si alte fete, de exemplu pe Darleena si pe Cami, ele sunt adevarate enciclopedii. Carutul nu a fost pozat inca, mi-a trimis Dan aseara o poza unde se vede jumatate din scoica. Am pus poza aceea (la fisierul ul.meu, deasupra pozelor de ieri de la eco) pe mailul comun. Iar despre circei, si eu am dimineata, dar eu nu-i las sa-si faca de cap, daca vad ca incepe unul il opresc inainte sa se manifeste, caci stiu ce nasol e.



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Darleena, da, dar cine stie cind vor iesi ce nazbitii vor face, sa ne surprinda? Pai daca e pe-asa cred ca am sa trec si eu la Elevit, pina acum am luat Centrum Materna. O fi bine sa schimb? Darleena, lamureste-ne si pe noi cum e cu saptaminile...


bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

neata
felicitario fetelor care au venit cu vesti bune de la eco!!!
darleena, acuma deschid pozele sa vad si eu bebelina!! hai ca le-am vazut!! sa iti traiasca bebelina!!
anacami, cum adica posibila malformatie?? nu ai intrebat??
jasmin unde sunt poze cu caruciorul?? vreau si eu sa le vad!!!
in legatura cu saptamanile, si eu stiu ca si Adina, daca ai 24 si3 zile cum ama eu, am 24+, de abia din ziua in care am implinit 25 trec in saptamana 25.

fetelor eu o iau razna, de cateva zile ma trezesc noaptea/ dimineata cu carcei groaznici la cate un picor (pe rand parca le ia ). nu mai pot!! a doua zi nici nu mai pot calca pe piciorul respectiv ce ma doare!! oare ce la ce?? de la circulatia sangelui, de la lipsa de calciu>?? voi stiti ceva??

stie cumva cum pot pune si eu filmuletele cu eco 4 D???
mie o foameee.....ma trezesc cu o foame dimineata.....fugg sa pap ca lovesteeeeeeeee.............


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik





BB, nu te speria, ca nu e vorba de malformatie la Stefania ci unii medici care fac eco isi tiparesc pe foaia aia un text de genul ala in care anunta pe pacienti ca in cazul aparitiei ulterioare a unei malformatii ei nu sunt responsabili si deci nu pot fi trasi la raspundere.



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

darleena, da iau Elevit, pana acuma o luna luam 1/zi, dar tot am azuit fetele pe aici ac iau 1 la doua zile si am zis sa fac si eu asa (desi dr a zis 1/zi!!). asta sa fie cauza. carceii sunt ff puternici, nu dinaia mici care indrepti piciorul sau cobori din pat si au trecut!.
jasmin, stii cum e cati oameni atatea calcule (pareri). eu calculez cum ti-am zis (ca si Adina).
darleena si yasmina mea statea cu manutele pe fata. imi pare rau ca nu am poze decat filmulete si nu stiu sa le pun.


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna dimineata!
am ramas singura acasa, tati si Sebastian sunt la tara (Sebi si mamaia vor sta acolo cateva zile,pana mai trece canicula- casa este f.f. racoroasa si fara aer conditionat). Maine cred ca ma voi duce si eu.
Jasmin, cred ca ar fi sinucidere curata daca am merge pe vremea asta la gym. Astazi imi propusesem sa plec la piata, dar cand am intrat in bucatarie (este in permanenta cu geamul intredeschis, fara AC) am avut un soc. Chiar daca nu as mai fi avut nimic in frigider, tot n-as fi iesit!
Asa ca, astazi voi face ordine, voi da cu aspiratorul, voi pregati ceva usor de mancare pt. diseara, voi naviga pe net (pt. intregirea listei cu preferinte pt. bebe...) si voi dormi!
Jasmin, gradul 0 de maturitate este foarte bun, o placenta extra-fresh, ca un bbelush fata de un om matur.Pe masura ce sarcina creste, placenta imbatraneste - tesutul ei se "rodeaza" si apar portiuni calcificate care nu mai ajuta cu nimic la schimbul dintre mama si fat

Dany
, la Unirea nu gasesti magazin specializat cu haine pt. gravide, doar sa gasesti ceva care sa se potriveasca si la gravide (ca se poarta rochii si bluze taiate sub sani si la fetele cu silueta "normala"). Sunt mag. cu haine pt. gravide in Cocor, mag. Rococo la Sf. Gheorghe- are haine care mi se par oribile atat ca model cat si ca materiale (langa bucla in care intorc tramvaiele), am vazut mag. cu haine pt. gravide si in Victoria...
BB, este o fraza prin care ei se absolva de orice obligatii in cazul in care exista malformatii si nu ti le-au semnalat. Ecografia este pana la urma "imagistica", nu este chiar ceva cert gen "negru pe alb"- ca atunci cand il vezi cu ochii tai, il tii in brate.
In plus, in timpul sarcinii placenta face majoritatea muncii pentru organismul lui bebe- functionarea organelui acestuia la adevarata lor capacitate se vede dupa nastere cand preiau complet toate functiile (cel mai elocvent ex. ar fi plamanii...).

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012

quote:
Originally posted by bb_yasmi

neata
felicitario fetelor care au venit cu vesti bune de la eco!!!
darleena, acuma deschid pozele sa vad si eu bebelina!! hai ca le-am vazut!! sa iti traiasca bebelina!!
anacami, cum adica posibila malformatie?? nu ai intrebat??
jasmin unde sunt poze cu caruciorul?? vreau si eu sa le vad!!!
in legatura cu saptamanile, si eu stiu ca si Adina, daca ai 24 si3 zile cum ama eu, am 24+, de abia din ziua in care am implinit 25 trec in saptamana 25.

fetelor eu o iau razna, de cateva zile ma trezesc noaptea/ dimineata cu carcei groaznici la cate un picor (pe rand parca le ia ). nu mai pot!! a doua zi nici nu mai pot calca pe piciorul respectiv ce ma doare!! oare ce la ce?? de la circulatia sangelui, de la lipsa de calciu>?? voi stiti ceva??

stie cumva cum pot pune si eu filmuletele cu eco 4 D???
mie o foameee.....ma trezesc cu o foame dimineata.....fugg sa pap ca lovesteeeeeeeee.............


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik





BB, nu te speria, ca nu e vorba de malformatie la Stefania ci unii medici care fac eco isi tiparesc pe foaia aia un text de genul ala in care anunta pe pacienti ca in cazul aparitiei ulterioare a unei malformatii ei nu sunt responsabili si deci nu pot fi trasi la raspundere.



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel



aha!! e ok atunci. mersi jasmin. tre sa ma uit si eu pe fisda sa vad dc scrie.


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012
Asta e doar unul din exemple, dar daca nu ma crezi mai intreaba si alte fete, de exemplu pe Darleena si pe Cami, ele sunt adevarate enciclopedii.


bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel



merci de compliment Jasmin, dar nu e chiar asa, nu le stiu eu pe toate.
Cu saptamanile stiu si eu la fel, ca daca ai 24 si cateva zile esti in 24+, nu in 25 deja.
Sincer nu am acordat prea mare importanta acestui aspect, eu ma ghidez dupa ticker si stiu ca in fiecare miercuri mai implinesc o saptamana.
Dar am stat acum si m-am gandit - ca tot m-a ridicat Jasmin la rangul de enciclopedie sa dau un raspuns pertinent - daca stai si analizezi asa: (caz ipotetic)la o zi dupa fecundarea ovulului, poti spune ca ai o saptamana? nu....poti spune ca fatul/embrionul are o zi. Si asa mergi pana la 40, deci mi se pare logic sa calculezi saptamanile si zilele.
E opinia mea, nu e stiinta pura si nici nu m-am obosit sa-l intreb pe ginecolog. Oricum eu cred ca tickerele sunt destul de bune pentru orientarea noastra.

Jasmin Centrum Materna este foarte bun. Mie dr. meu imi recomandase Centrum Materna, motivand ca el recomanda Materna si nu Elevit pt ca Materna are betacaroten in loc de vitamina A (cum are Elevitul), si ca betacarotenul e mult mai bun decat vit. A.
Dar eu incepusem sa iau Elevit si m-am simtit excelent cu el, asa ca m-a durut undeva de ce a zis medicul, si i-am si zis ca eu o sa continui cu Elevit. Am mers si pe principiul ca e produs de Bayern si ca n-are cum sa fie vreo porcarie.



24+ si baby Kara

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput