Mamici de noiembrie- decembrie (46)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

pussi si creem felicitari pt bebelinele maricele. Este asa bine cand mai ai vesti despre bebe.....si eu abia astept mereu urmatorul control sa imi vad papusica.

Despre testul de sarcina, hmmmm, era prima luna cand facusem monitorizare la dr (dupa alte 8 luni de incercari zadarnice) si eu nu aveam mari sperante pt ca doar asteptam sa vina uratii sa merg sa imi fac analizele hormonale. Dar dupa ce am terminat utrogestanul si dupa vreo 4-5 zile nu au venit, am zis ca hai sa fac un test, era ziua de 1 Martie, cea mai frumoasa zi din viata mea (bine, aproape, ca cea mai frumoasa cred ca a fost ziua nuntii). A aparut liniutza a 2-a f pala si nu stiam ce sa cred. Imi era frica sa nu vada doar imaginatia mea ceea ce imi doaream ffff mult. Asa ca m-am dus cu testul in bucatarie la sotul si l-am intrebat : Tu cate liniutze vezi??? si el a zis ca 2 si uite asa am descoperit noi mandretea din burtica. Si eram in al noualea cer. Dar mie parca tot nu imi venea sa cred, asa ca am ajuns la servici si am mai luat un test clear blue, la care a 2-a linie era tot pala, iar a 2-a zi de dim am mai facut inca unul clear blue si apoi BHCG-ul care mi-a confirmat clar.(acuma ii dau dreptate sotului ca nu prea am fost intreaga la cap cu 3 teste si BHCG....dar eram disperata sa stiu sigur, sa nu ma amagesc).
Si imi mai amintesc de luna dinaintea acestei luni cand ciclul meu a venit la 42 de zile (ca de altfel in ultimele 4 luni) si eram disperata, faceam teste intr-una parca. Si cu o zi inainte de 26.01 cand mi-a venit, eram in elvetia si ma rodea un gand ca poate poate si m-am dus si am luat un test de acolo pe care am dat o suma uriasa 30CHF (cam 65RON la vremea respectiva) si cand am vazut doar semnul "-" am inceput sa plang si mai rau am plans a 2-a zi cand au navalit uratii. Dar atunci m-am ambitionat si mai mult sa merg la dr.
Cam lunga povestea, dar cred ca nu am spus nici pe sfert trairile din acea perioada.


Anca 25+ Elena

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

pufulet felicitari,ma bucur ca BB e bine.

de luni sunt in concediu,abia astepta sa ma apuc de varuit camera lui matei.

25+ Anya si Matei

bebe2

oana si matei(12 NOV.2003)+BB2
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

pussi si creem felicitari pt vestile bune de la eco!!!!

Pufuletz felicitari pt rezultatul negativ la amnio!!DD te-a ajutat deci o sa fie bine pana la sfarsit (sapt 40)

Ancadragoman....mi-au dat lacrimile la citirea povestii tale

21+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, burticutzelor, am venit acum de la eco, nu stau mult, ca trebuie sa ma pregatesc pt scoala de soferi si sa mai citesc, dupa ce fac un dus, sa ma racoresc. N-am citit tot ce ati scris, vad ca ati fost harnicute, promit ca citesc tot, dar am vazut doar pe ultima pagina cite ceva:

Pussi, ma bucur ca e totul bine cu bebelinele, nu ma indoiam ca e asa.

Pufu, felicitari pt negativ, eram sigura ca va fi asa, bine ca ai scapat de grija.

Gianina, cum a fost in concediu? Ne-ai lipsit...

Acum e rindul meu sa va povestesc: raportez una bucata baietel sanatos, maricel si dupa cite se pare seamana cu mami, chiar dr. a zis ca are barbia mea, si am vazut ca si nasul e tot ca al meu, dupa forma... isi ascundea fata cu miinile si cu picioarele, sau ma lua in brate, punea capul pe placenta, ca sa nu fie deranjat, totusi doctorita i-a facut citeva poze superbe. Am 5 poze cu fetisoara lui. La un moment a inceput sa rida, doctorita m-a facut atenta, imi spunea si mie si asistentei: "uite-l ce ride!". A fost fain, nu se compara cu eco la Iosup, aveam ecranul in fata mea, nu trebuia sa-mi sucesc gitul sa vad...si doctorita a vorbit tot timpul. Nu mi-a masurat IR-urile, nici macar n-a pomenit de ele, si am colul de 55 mm ( acum o saptamina la Iosup era de 41 mm ). Bebe era agitat, cred ca dupa faza de ieri, dar pina la urma s-a inteles bine cu d-na doctor. Are 374 g si dr mi-a zis ca e un lungan: i-am raspuns ca taica-sau are 1,82 m si atunci mi-a zis ca de-acolo i se trage. E foarte curios faptul ca a facut calculul si mi-a zis ca are cu tot cu picioruse 25 cm!!! Nu pot sa-mi explic: saptamina trecuta mi-a zis nenea Iosup ca are 15 cm, si ca e foarte bine pt 19 saptamini, ca e chiar maricel...iar acum doctorita imi zice ca are 25 cm! Cum e posibila o diferenta atit de mare? Aveti voi idee? Ca o fi el fiu-meu si oi crede si eu ca toate mamele ca bebelusul meu e cel mai frumos si cel mai cel dintre toti, dar povestea cu acest bebelus care creste intr-o zi cit altii in zece eu nu o cred...Asa ca explicati-mi si mie...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Buna fetele! Super frumoase si emotionante povestile voastre! Felicitari si pentru bebei si vestile bune cu care ati venit si nu in ultimul rand tuturor sarbatoritelor de azi!
Eu una mor de cald ma bucur ca macar pot dormi noaptea. Sper ca pana duminica viitoare sa-mi plece si muncitorii ( in ideea ca v-om termina constructia pana atunci) si sa ma pot relaxa in fine....


copilul meu



alte poze


Cristina 24+
Briana Maria

"Nici o alta bogatie nu e mai scumpa decat copilul, fiindca copilul e rupt din suflet si legat de el."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Felicitari fetelor care si-au vazut bbii sanatosi la eco.

Jasmin, uita-te aici:
http://www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html

Este o lungime normala la aceasta varsta; 15 cm ar fi pe la 19 saptamani.
Uita-te pe datele de la eco de data trecuta, sa nu fie lungimea de la cap la fundulet- cu cat se mareste este mai greu de masurat, iar lungimea totala se calculeaza "prin adunarea pe bucati", nu prin o simpla fixare a cursorului de la cap la talpi.
Felicitari pt. bb sanatos!

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Ramonella, super aparat! Sa prinzi cu el numai ipostaze placute si exceptionale. Distractie placuta in weekend!

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Jasmin esti sigura ca a spus 25 de cm la 19 saptamani? Te intreb pentru ca fata mea are 21 cm la 24 sapt si ma bagi la ganduri negre...


copilul meu



alte poze


Cristina 24+
Briana Maria

"Nici o alta bogatie nu e mai scumpa decat copilul, fiindca copilul e rupt din suflet si legat de el."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Jasmin, de fapt uite ce scrie:

Crown to rump (de la cap la fundulet)
20 weeks 16.4 cm 300 grams

Crown to heel (de la cap la calcai)
20 weeks 25.6 cm 300 grams


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Buna din nou! HAi ca mi-am mai revenit din ameteala, de la caldura imi scazuse tensiunea!
Am reusit sa si citesc din urma!
Pufulet - felicitari! bucura-te acum linistita si fara ganduri negre de sarcina! Pupici si ai grija de tine si de burtica!
Pussi - ma bucur ca ai vesti bune; mie chiar mi se par grasune fetele tael, parca ai avea cate una nu doua de odata!. Dar de ce trebuie sa faci injectiile alea pentru plamani? Eu nu am auzit nimic de ele, se fac doar in sarcini gemelare oare?
Jasmin - felicitari pentru super bebe! Nici mie nu mi-a masurat Ir-urile. Si bebelina mi-a zambit!
Sa dea Domnul sa auzim numai vesti bune!
Si nu va mai uitati la stiri cu uratenii! EU si pe strada daca vad ceva care nu-mi place intorc capul repede, sa nu vad. Poate credeti ca sunt ciudata dar nu vreau sa vad decat lucruri frumoase!

23+

Mergi la inceput