Mamici de septembrie-octombrie 2007 (49)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, revin si eu. Nu v-am uitat, nu am disparut, doar m-am facut nevazuta pt o vreme .

Totul e bine cu mine, cu noi. Insa asa cum am spus mai demult, munceam la deschiderea unui magazin de jocuri si eram in focuri. L-am deschis acum 2 saptamani, intr-o zona f faina, raspunsul a fost pozitiv, vorba va umbla si speram sa devenim in curand o destinatie favorita.

Sarcina merge bine, sunt mai bine de 75% acolo. Vizitele la medic s-au intetit, acum mergem o data la 2 saptamani, am inceput si cursurile de prenatale, am facut 2, mai avem 4. Am platit si pt nastere diferenta ce nu o acoperea asigurarea...

Bebelusa e cu capul in jos de pe la 26 de saptamani, e activa, e foarte sociala, ii place sa auda voci in jur, ii place lumina (stau cu burta la becurile de la birou cateodata seara), ii place sa tin mana pe burtica, sa simta ca nu e singura si e jooooos. Medicul a zis ca nu e problema, doar ca e cam jos.

Din capitolul "de-ale sarcinii" as avea asa:
1. ma doare spre seara incheietura piciorului stang, langa zona inghinala (si asta e de la oboseala si stat in picioare si neintinsa deloc in timpul zilei)
2. am mai avut o repriza de carcei la celalalt picior, tot in spatele genunchiului, dar mi-am dat seama ca e de la dezhidratare - am tratat cu portii extra de apa
3. nu incap in botinutele cu tocuri pe care le aveam, asa ca mi-am luat balerini comozi
4. ma ridic si aplec greeeeeu (nu sunt mare, doar imi e greu, ami ales cand ma sterg dupa dus - foarte complicat de ajuns la degetele de la picioare )
5. respir ca din foale , chair si cand doar stau

In rest, nu am ce zice. Nici astea nu sunt motive de carcoteala, doar ca daca tot e la moda ...

Nu am pregatit mare lucru pt bebelusa, in afara sa fac niste liste ca sa stiu ce si de unde iau. Efectiv nu am avut timp. Dar mai trag pana prin august si apoi pregatim cuibul cum se cuvine - macar o sa am cu ce ma tine ocupata pana la nastere, ca altfel o sa ma plictiseeeesc...

Imi e tare mila de voi, fetelor, cu caldurile de la voi. Imi ziceau ai mei ca e extrem de cald, canicula insuportabila. Chiar va compatimesc. La mine cica e iarna, am avut si temperaturi de 3 grade, adicatelea cea mai friguroasa iarna din ultimii 21 de ani . Nu radeti, ca e suficient de frig sa te taie pana la oase, mai ales noaptea, sa fie nevoie de plapuma grooosa, de pijamale serioase si incalzire centrala. Dar nu ma plang, ca nu cred ca as suporta caldura pe care o suportati voi. Desi imi va veni si mie randul in decembrie . Oricum, acum e foarte bine, sunt ok cu pulover si e caldut la soare. E un fel de primavara tarzie din RO.

Acum sunt la magazin, am internet, norocul meu, dar nu prea pot sa stau nici jos, nici in picioare... Deh, asta e, mai avem putintel.

Va pup, sper sa se racoreasca si la voi si sa va mai linistiti si voi.





"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Buna dimineata fetelor.......dar cum vad nu prea s-a trezit nimeni pe caldura asta cred ca acum se doarme binee.
Eu sunt la servici, moarta de somn dar cu AC, mananc niste fructe poate ma mai trezesc.
Nici eu nu dorm bine deloc, dar asta nu mai este o noutate, ma trezesc des noaptea cu grija bebelinei si a pozitie in care dorm si vreau sa va spun ca ma trezesc dormind pe o jumate de burta si ma apuca frica , pe urma stau sa urmaresc miscarile.......ce sa va mai spun ca stiti si voi cum este.
Roxana, fetita ta este o scumpica, are fata de copil zurbagiu ceea ce pe mine ma incanta. Tare draga imi este.

Sim, aparatul meu de AC nu este de firma (Alaska) l-am pus anul acesta si vad ca merge, inca, problema este ca l-am luat la sugestia unor "cunoscatori" de 9000 BTU si nu este suficient, parca, dar daca nu il aveam cred ca innebuneam, noi stam la etj. 4 din 4..
Bafta multa astazi la rezultat, probabil te duci si la T, asteptam vestile.........

Mishuta, iti spun si eu bun venit si multa multa sanatate tie si puiului tau.

[red]Myral[/red, ma bucur pentru vestile bune si parca ceva mai optimiste decat saptamana trecuta. Ai grija de tine pentru ca noi te iertam ca intri mai rar. Da?

Si acum am si eu o intrebare daca ma aude cinevaaaaa........este posibil sa revina greturile la aceasta varsta a sarcinii sau de vina or fi caldurile astea? am si ceva ameteli si o stare de lesin........ce ziceti? ati patit si voi? ce stiti?




Madalina 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata, ma trezisem capsata ca menajera a avut bunavointa sa lase usile deschise, si cum si eu dorm cu usa deschisa sa vina AC din alta camera, mi-am incantat urechile cu tacamuri spalate, farfurii zornaite, si usi trantite. Noroc ca am deschis netul si am gasit subiectul legat de cucerirea barbatului insurat si asa m-am amuzat si eu de raspunsurile de acolo. Ia sa bag eu la cap, cine stie cate domnisoare sau ma rog, in cazul de fata era vorba de o doamna, or suspina dupa "prietenia" sotului meu.

Norocul menajerei ca m-am mai relaxat, ca eram foc si para si pentru rochia mea roz (da, cea din poze) pe care mi-a distrus-o si pentru care am bocit ieri jumatate de ora. Nu mai zic de altele...de ex acum, cand gateste cu usa deschisa si eu trebuie sa suport caldura din bucatarie si mirosul de ceapa calita chiar din birou.

Mami, felicitari si casa de piatra, sa fiti fericiti si sa aveti numai bucurii! V-am vazut pozele, sunteti asa draguti si zambitori amandoi..va doresc din suflet sa pastrati mereu zambetul asta si ai grija sa nu il mai lasi sa te supere cu ceva.

Danielle, eu simt nevoia de o ploaie. Macar una mica acolo.

Adimercedes, punctele 2,3 si 4 cred ca se potrivesc la multe din noi. Eu una umblu numai cu papuci, ma aplec foarte greu, sa ma vezi cum imi pun chilotii, te apuca si rasul. Iar cu respiratia...un chin. Pare frumos la voi...de obicei nu imi place iarna, dar acum as avea nevoie de "primavara" pe care o descrii tu.

Haideti ca ma duc la treburi. Ordine si curatenie. Sunt obsesiva, tanti habar nu are ce o asteapta cand termina mancarea, ca am o lista de nemultumiri si sugestii de curatenie. Eu care vorba mamei, lasam si un...in mijlocul casei daca nu aveam chef sa strang, am devenit obsedata de orice nimicuri si nu suport sa nu se faca treaba meticulos si sa gasesc si un fir de praf. Asa ca azi are tanti ditamai lista si vreau sa ii propun o curatenie generala sub supraveghere - cica a facut ea cand eram plecati la mare, dar am gasit ditamai paianjenul cu panza care nu fusese deranjat de acolo de luni de zile. De altele nu mai zic...

Teodora, vii azi? Vezi ca azi plec pe la 7 fara ceva ca trebuie sa duc fata la ORL. Maine insa sunt acasa disponibila si abia astept sa vii. Nu mai stiu pe ce nr te mai pot suna, cred ca il am tot pe cel al sotului tau.

Pupici.





Rox 34+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Neatza si de la noi. De data asta in formatie completa. Adica o am si pe Mirunica acasa si ne uitam la desene, ca deja e prea cald afara.

Doinidoini, cam aceeasi problema o am si eu, dar la mine e veche. Nici mie nu mi-a dat voie nici un fel de antiinflamatoare, doar Aspenter (adica aspirina), care oricum nu are nici un efect.

Rox, super pozele cu Alexandra. E o dulce!

Mami_27, ai fost o mireasa frumoasa. Casa de piatra!

Sim, al meu e Fujitzu. Tot din considerente de pret, oferte, oportunitati. Suntem multumiti de el. Ba cred ca saptamana asta mai instalam unul si sus in hol, desi eu sunt pentru contra aerului conditionat in zona dormitoarelor. Dar vara asta m-a facut sa-mi schimb parerile.

Adimercedes, ce bine de tine ca ai parte de racoare!

De rest, imi trec timpul cu Miruna, acum ca e acasa. Sunt putin ingrijorata pentru ca doctorita mea intra in concediu o saptamana, si cu norocul meu, mi-e sa nu se intample ceva taman in saptamana aceea. Oricum, azi imi refac analiza de urina (a n-a oara), tensiunea e ok, si sambata mai fac o echo, inainte de plecarea ei. Sper sa fie totul ok.

Sa aveti o zi cat mai racoroasa.

Ana 33+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

buna dimineata tuturor,

iarasi cald.
Doamne cat o mai tine?
la mine sunt iar 28 de grade in camera.
m-am trezit cu o durere tare urata de cap.
senzatie de voma dupa ce beau apa transpiratii urate si o oboseala psihica de nedescris.
sunt asa nervoasa ca nici TV nu-l mai pot suporta.

AFIBEBE34+Cristian Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

am uitat sa ma laud si eu de astazi am intrat in 35 de saptamani.Doamne nu pot sa cred.
Ce putin mai e.Abia astept gogoselul sa-l tin in brate si sa-l am aproape.

Voi va dati seama cum trece timpul?
Parca mai prind si eu curaj.

Myral ma bucur ca esti bine.Ai o bebelusa tare cumintica.Vezi ca trebuie bine bine premiata cand vine aici.

Sim asteptam vesti de la tine.
Si Cristisor al meu e cam mare pt varsta asta a sarcinii si sper ca nu e nimic.Medicul nu m-a alarmat.

Gema si eu am simptome asemanatoare cu ale tale.Sunbt de la caldura cu siguranta cel putin la mine de la caldura.

Roxana e drept ne dorim ceea ce noi nu am avut pt copiii nostri.
Va fi bine si la noi dupa ce vom termina casuta insa mai dureaza un an sigur.

Scuze pt eventualele greseli.

Va pup si o zi ft buna.

AFIBEBE34+Cristian Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Va multumesc pentru urari si gandurile bune

Nu suntem chiar asa mici, avem 28s..dar am uitat sa schimb semnatura, desara la 20:00 mergem la eco ssa vedem delfinasul scump...

Fetelor eu sunt putin ingrijorata ca nu am luat in greutate decat 6kg maxim, oscilez intre 5 si 6 kg..si asa ma mentin de peste 2 luni..nici nu stiu cum sa procedez, oare este afectat BB? burtica este destul de mare, BB vioi si miscaret...astept cu nerabdare sa vad cat a crescut...


Abia rezistam cu caldurile astea...desi cu un ventilator puternic..tot nu reusesc sa ma racoresc, iar noaptea este groaznic, dorm cu o perna intre picioare si una sub burta...si e o adevarata aventura intorsul de pe o parte pe alta...offfff... sper sa treaca caldurile astea mai reede ca ma topesc...


va pup si aveti grija de voi si vburtici..

27s+, cu codite

"Fiecare om se afla in inchisoarea sa, dar fiecare poate obtine dreptul de a se elibera. Sa nu te opresti niciodata sa te zbati" Buddha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Buna dimineata si de la noi !

M-am trezit eu mai devreme, dar am recuperat ce ati scris de ieri dimineata. Am "fentat" caldurile de ieri pentru ca am plecat de acasa de la ora 12 si ne-am mai intors pe la ora 00:00. Am fost la Ikea, de unde am luat o aplica de perete in forma de floare, pe care o vom folosi ca lampa de veghe, 2 cearceafuri de patut si un set de bavetele. M-am uitat si dupa perdea, insa nu mi-a placut nimic, cred ca o sa merg la magazinul Cocor, la ultimul etaj, cand s-o mai racori asa. Roxana, vezi ca acolo gasesti si protectie pentru salteluta de care voiai ( eu deja imi luasem de la Babycomfort ), costa 15 ron.
Dupa Ikea am mers la centrul comercial Feeria, unde mai intai am papat bine la City Grill ( din pacate nu am mai fost in stare sa mananc si papanasi ), am fost si la Mobexpert unde am pus ochii pe o biblioteca pt sufragerie, in fine, am pierdut pe acolo o gramada de timp. M-am mirat si eu ce vioaie eram si ce bine m-am simtit. Cred ca asta se datoreaza faptului ca acolo era racoareeeee... Pe la ora 19 am plecat catre Bucuresti Mall si am mers la film, de la 21.15. Asa ca am ajuns acasa la miezul noptii, obosita, dar satisfacuta de faptul ca am mai trecut peste o zi caniculara . Bine, bine, ca ajunsi in bloc am constatat ca liftul iarasi nu mergea si a trebuit sa urcam pe scari 8 etaje ... Din fericire am reusit sa le urc pe propriile picioare, ca altfel cred ca trebuia sa ma ia tati in brate ( nu ca ar mai putea sa ma ridice ). In fine, am facut un dus si m-am bagat la somn, ca nu mai puteam. Si culmea e ca am dormit asa de adanc incat nu m-am mai trezit noaptea nici sa beau apa, nici sa merg la baie, nici sa-mi schimb tricoul.
Acum iar am luat-o de la capat cu transpiratul, bleah...

Luy 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Am scormonit acum cu Miruna prin folderele cu poze veeeechi, vechi de tot, de cand era ea bebe. Mi s-a facut un dor de bebelushi! Ia uitati aici ce bebe!


http://community.webshots.com/album/559990223AEUhIw

Ana 33+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

O Doamne! Ce frumusete de fetita! Sa-ti traiasca!

Emma 30+

Mergi la inceput