Mamici de iulie-august 2007 (80)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Valen, eu eram insarcinata (mai aveam 1 saptamana pana sa nasc) si la botezul nepotului nostru am plans de nu ma opream cand a zis nasa : mi-ai dat un pagan, iti dau un crestin! Radeau de mine ca nici mama copilului nu a fost asa de sensibila ca mine! La botez la Vlad insa eram asa de emotionata incat ma apuca plansul la fiecare 5 minute!

Noi nici nu am apucat sa vorbim de botez, chiar suntem in pom de tot si timpul e asa de scurt, intr-o luna ar cam trebui sa il facem!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Luna ce bine ca te lasa bebelina sa muncesti ca pe mine bebe nu ma lasa. Ma agit si eu 10 minute si pe urma trebuie sa ma asez ca-mi gaureste burta. Efectiv ma doare cat de tare se impinge,intinde... Imi zice dr "probabil ai observat ca acum bebe misca mai putin, sa nu te alarmezi..." no zic "al meu nu, i-o fi ramas 'vila' mica da tot se descurca sa se agite" de parca are ardei iuti in poponetz.... da-i mai bine asa
Ma duc sa mai fac curat 5 minute si pe urma sa stau 3 ore...si tot asa

Timi
38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

da, Jadi, inteleg cum e ca si eu plang in momente d-astea. Mi-amintesc cum a fost la cununia mea civila: ma simteam mica pt. un eveniment asa mare iar cand am auzit-o pe tanti aia cu "cetatene...iei in casatorie pe cetateanu...." eu, de emotie, am inceput sa plang in hohote (spre amuzamentul celorlati)si sa balbai un "da" schimonosit; ca sa nu mai spun ca in poze aveam rimel pana-n calcaie si nasu' ca o patlagica; nu ma pregatisem pt. asta dinainte si in timp ce-mi trageam nasu' faceam semne disperate dupa un servel...ce momente!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

quote:
Originally posted by danis

buna revin cu un mesaj scurt, pentru ca imi e greu sa stau in fund pe scaun si ma simt inca foarte obosita

felicitari fetelor care au nascut zilele astea, am vazut ce multe au nascut pe 13 wow!, multumesc celor care m-au felicitat, sunteti niste scumpe

am uitat sa scriu ca bebele meu s-a nascut la 15.50 si a avut 52 cm

fetelor care mi-ati scris pe pm, nu v-am uitat si va promit raspunsuri, dar am vazut ca aveti dpn in august, asa ca va rog frumos mai aveti rabdare o zi-doua, daca nu este prea tarziu pentru voi

noi suntem bine, bebele e un mancacios, dar mi-a cerut uneori si la jumatate de ora papa, asa ca inca sunt foarte foarte obosita si incep sa fiu si nervoasa din cauza ca nu ma odihnesc destul... incerc sa-mi mentin calmul si buna dispozitie cat pot, ca sa nu cad in depresia postpartum

va tin pumnii celor care urmeaza sa nasteti si voi reveni cu poze si povestea nasterii

toate cele bune!



bine ai revenit acasa cu bebe scump.

oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) +bb AARON
poze Iosua


MAI SUNT 5? ZILE(TEORETIC)


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mai fetelor eu am lacrimi in ochi ca tocmai am primit mesaj de la o alta prietena ca a nascut tot o FETITA (in ea avea sperante de baiat ca toate cunostintele au nascut fetite anul asta) azi la 1,50. M-am emotionat toata, in primul rand ca a nascut si in al doilea rad ca eram trei gravide una dupa alta, prima a nascut in mai a doua era prietena asta care a nascut azi si a treia si ultima eu. Deci acum ca a nascut si ea am mai ramas eu si parca m-a traznit asa deodata: EU CHIAR URMEAZA SA NASC! Pana acum ziceam cand o sa nasc insa mi se parea ca e o alta era, acum imi cam tataie kuru'.


Valen si noi cred ca vom face la fel, poate doar pe mama sa o aduc insa avem aici si biserica romaneasca, si restaurant romanesc, frate-miu e aici deci cred ca asa ramane. Desi o sa ma cam bazai fara ai mei de acasa.

Jadi eu cred ca sunt mai insensibila ca sincer n-am plans nici la botez la fiu-miu. Oi fi ramas pagana.Botezul asta pt mine e o chestie asa de trebuie sa fie, dar, desi am credinta in Dumnezeu totusi nu ma impresioneaza botezul.

Timi si fie-mii i-a ramas castelul mic dar ea tot scoate talpile, fundul la greu, am zis ca as putea sa-i pun sosete daca vreau. Dar cand ma misc sta si ea cuminte, mai rau face cand stau jos. Si se misca la greu.

Luna 36 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

quote:
Originally posted by crisu79

buna fetelor!in primul rand felicitari proaspetelor mamici care isi tin comorile in brate deja.m-am bucurat pt fiecare dintre voi si sper sa treceti cu bine si voi si bebeii de caldura asta groaznica.
sunt o viitoare mamica care a mai scris pe la inceputul odiseei, dar nu am putut tine pasul cu voi, asa ca am preferat sa va urmaresc din umbra.
va rog sa-mi actualizati si mie datele din lista.
o sa am un baietel -Alexandru, si suntem programati pt cezariana (deh, suntem un pic cam lenesi si nu vrem sa ne intoarcem -sarcina pelvina) pe data de 1 august, la Municipal, cu dna doctor corina grigoriu.

va pup si pe curand,


Crisu 36s+ si Alex

CRISU,BEBE SE POATE INTOARCE INCA,LA MINE S-A INTORS DESTUL DE TARZIU.

oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) +bb AARON
poze Iosua


MAI SUNT 5? ZILE(TEORETIC)


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Anya20 am citit povestea voastra si mi-au dat lacrimile. M-am regasit in ea, la nasterea lui Paul. Ma bucur atat de mult ca la voi a fost un deznodamant fericit cu Arina. La mine nasterea lui Ingrid a facut ca totul sa fie mai bine. Dumnezeu e mare!
Fetele care alapteaza: Voi tineti ceva regim alimentar?

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

M-am gandit sa pun cu rosu intrebarea.
Fetele care alapteaza: Voi tineti ceva regim alimentar???

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

yelloooooowwwwww!

suntem in pauza de somnic... adelutza doarme, mami forumeste un pic...
Anya stiu ca te stresez poate prea des, dar deocamdata nereusind nici un apel, ma gandesc ca m-ai iertat deja ... ce problema am... cocutza mea a facut deja colicuti iar ieri de la 18 pana la 2 noaptea am plans pe reprize, cand eu cand ea... norocul nostru ca s-a inventat BONISAN! in schimb am citit ca tu ai alaptat (sau inca alaptezi) si la o ora distanta... nu e nici o problema sa fie asa des? sau trebuie sa stiu ce sa ii fac si dupa ca sa digere bine lapticul? mie mi-a zis nush ce voce de curand (nu mai retin cine) ca mai devreme de 1 ora jumatate sa nu fie intre 2 reprize de alaptat pt.ca lapticul nu se digera si de aia face bebe colici si plange... sunt in dubii......... si mai ales mi-e frica de COLICII ei


cam atat pt.ca sunt excesiv de grijulie! si ma duc sa ma mai uit la cocutza mea mica

pupici (incerc si eu sa scriu povestea nasterii poate poate reusesc zilele astea...)



karligutza cea mai fericita mamica
si
Adela Patricia cea mai frumoasa fetita!

si pe deasupra si cu 'acte'-n regula din 13 iulie 2007, ora 19.00, Apgar 10, 3270g, 51 cm...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Cristina, eu alaptez dar nu tin neaparat un regim; evit fasolea, varza sau alte mancaruri care baloneaza; de asemenea, am grija cu condimentele in exces, ca ma gandesc sa nu modifice gustul laptelui. Cu toate astea, am mancat o data sarmale si voi manca probabil si la botez; mai beau din cand in cand o cafea sau un pahar de bere (nu pt. a face lapte) pt. ca mi-e pofta si, atata timp cate le consum ocazional, simt ca nu reprezinta o problema. Ines este ok si la fel este si Sarah cu care am procedat la fel.

Mergi la inceput