Mamici de iulie-august 2007 (80)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Carmena condoleante! Trebuie sa incerci sa fii tare pentru bebe.

Olgutza am vazut din nou pozele si zau daca nu imi vine sa o mananc pe micutza! Este asa de dulce cum doarme!

Eu dupa plimbarea prin canicula am dormit pana acum un sfert de ora. Ma doare burta foooarte tare, dar nu sunt contractii, e mai degraba greutatea care apasa pe oasele mele. Ma doare jos in zona vaginului de imi vine sa urlu. As lua no=spa dar stiu ca e pt contractii nu pt dureri din astea. Trebuie sa rezist pana maine sa vad ce imi zice dr. Parca o aud ca e normal si ca nu am ce sa iau!

Burta mea e tot mai jos! De bine ce ma plangeam ca nu coboara. Ma gandesc ca asta inseamna ca si capul este mai bine angajat pt nastere.

Denisa Maria 39+


poze cu noi si cu burtik crescand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciaZ spune:

Carmena,condoleante. Gandeste-te ca te vegheaza de sus.

35+
Viata e prea frumoasa ca sa pierdem macar o zi fara a ne bucura de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Carmen ai dreptate dar nu ma pot abtine cu curatenia.

Cristina eu zic ca bebe al tau ti-a dat teapa. Data viitoare sa nu-l mai crezi.

Eu am terminat de aspirat si ma duc sa arunc tot ce am prin sertare, hartii, hartiute, toate prostiile.

Va pup.


Luna 36 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
oana, bine ai revenit cu victor in brate. din postarea ta am inteles ca suge la san, ceea ce, ma intelegi, m-a bucurat peste masura, avand in vedere temerile tale. felicitari!


victor papa lapte de-al meu, dar la biberon. desi eram pregatita pt asta - asa l-am hranit si pe Stefan - in sinea mea credeam ca va fi altfel. n-a fost sa fie. am plans o noapte intreaga in spital, apoi, dimineata m-am imbarbatat. tr sa fiu puternica, sa am lapte, sa ma pot ocupa de bb. asa ca "am coborat pompa din pod" si...de atunci e bine. greu, uneori f. greu. dar bine. nu stiu daca pot spune ca "alaptez" - mi-ar placea sa da - dar stiu ca bble meu primeste ce e mai bun: lapte de mama. si sunt hotarata sa procedez asa cat mai mult cu putinta. Eventual, cand va fi mai mare sa adaug si completare formula, daca e nevoie. Dar atata timp cat am lapte, el va bea lapte de-al meu.




Oana, Stefan si Victor




"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Luna, si eu tin foarte mult la curatenie. Si cum fac eu nu face nimeni. Dar, in ultimul timp, nu mai prea pot sa fac nimic, si cand ma chinui, ma iau durerire de burta. Dar, na. Nesting instinct ! Pana la urma am luat o femeie, care vine cam la 10 zile si face curatenie generala. Normal ca nu face cum fac eu, dar e bine.

36+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_s spune:

Felicitari proaspetelor si viitoarelor mamici, sa aveti bebelushi mancacioshi si sanatoshi! In special pentru Anya si Arina, a caror poveste este extraordinara, va urez multa sanatate!

Noi suntem bine, in saptamana 36+, nu am avut contractii, colul e "beton", asa s-a exprimat doctorul. M-am hotarat si eu sa merg la Medlife dupa mesajele postate de Paticut si am avut deja un consult acolo, mi se pare foarte bine. Il regret pe Tutunaru dar asta e, avand in vedere ca se preconizeaza o nastere normala fara evenimente sper ca va fi totul bine. Maine am control la el si nu stiu cum sa-i spun ca sa nu se supere.

In rest, va citesc toata ziua si incerc sa retin toate sfaturile legate de colici si alaptare pentru ca nu vreau sa vina nimeni sa stea la noi, nici mama nici mama-soacra, sa ma incurce cu sfaturi; intre timp fac cumparaturi de zor pentru bebe.

Va rog sa-mi spuneti si mie de unde ati luat camasi e noapte de alpatat (cu nasturi in fata) si sutiene pentru alaptat (stiu ca ati mai zis de sutiene Jolidon, dar am intrebat pe la magazine si nu am gasit)?

Va pup,
Madalina 36+ si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Olgutza eu stiu de la Alina ca nu se considera a fi constipatie la copiii alaptati nici dupa 1 saptamana! Nu e bine sa o inveti pe cea mica cu termometru sau cu supozitoare ca va capata dependenta de ele. Alina, sa ma corectezi daca gresesc!

Carmen condoleante pentru bunica!

Cristina deci asteptai sa nasti si te-a luat somnul? Vezi sa nu patesti la fel pe masa de nastere .

Luna la ambele sarcinii in ultima parte a lor am dezvoltat un simt al curateniei infiorator. Zicea sotul ca sunt obsedata si ma bufneste rasul ca nu sunt chiar asa in restul timpului. Acum in schimb incerc sa fiu ordonata si sa ordonez si sotul, nu de alta dar deja nu mai am timp sa le tin din scurt pe toate asa ca un pic de organizare nu strica!

De ce daca stai pe spate, curge laptele din tzoance? Ca sfideaza legea gravitatiei . Nu ca ar curge prea mult dar in alte pozitii vad ca nu declansez acest fenomen! Eu dupa un alaptat de 2 ore in care abia am potolit copilul (cred ca era si un pic deshidratat de stat afara), am dormit si eu 1 ora si iar am visat... doamne , m-am trezit parca eram in alta viata si dormisem o noapte intreaga!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Estecri, cit te-au costat rezervele de la Elias? Am inteles ca sunt mai multe tipuri si preturi. Si le-ai rezervat dinainte? Ca eu daca nasc normal pica asta cu rezervatul. Doar daca oi gasi atunci ceva liber!

Cristina, 37+ si bebe scump

www.flickr.com/photos/9304217@N08/?deleted=603767135" target="_blank"> POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Va spuneam ca ma doare o masea? Acum am si un ochi dureros pe aceeasi parte... sa ma fi tras curentul ala care nu exista?

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Jadi, n-o fi cumva de la aerul conditionat?

Cristina, 37+ si bebe scump

www.flickr.com/photos/9304217@N08/?deleted=603767135" target="_blank"> POZE

Mergi la inceput