Mamici de septembrie-octombrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

quote:
Originally posted by isabeluta

Valentina poti afla mai multe despre idemnizatie cic "mai mare"
aici
Iti pot face insa un rezumat... se pare ca a picat proiectul de lege respectiv la comisia buget si la guvern...
Poate ca multe dintre voi sunt in tema cu subiectul.
Eu una sunt foarte dezamagita
O sa-mi revin "repede" cand o sa ma intorc la job mult mai repede spre fericirea sefilor.
Ma topesc de la caldura asta! Incerc sa nu fac prea mult efort. Bine ca am terminat cu bucatareala.
Ieri l-am monitorizat pe bebe si am descoperit ca are ore fixe de "bumbaceala": 1.5 - 2 h. Am facut si experimentul cu lanterna si era cat pe-aci sa renunt dupa vreo trei ture de plimbat lanterna. Haiducul meu statea bine merci cu fetisoara pe laterala (asta ar fi concluzia mea).



isabeluta29+
bebita



Chiar aseara, mi-a spus si sotul ca ar fi auzit si eu de proiectul asta de lege, legat de indemnizatia marita, dar cica,in cazul in care va fi adoptat, ar intra in vigoare din vara anului viitor.


27 s +
si Alexandra-Nicloleta (27.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Roxana, LA MULTI ANI !!!!!!! fericire si tot ce va doriti.
Mai lasa treaba si ai grija de tine

Teodora, multumesc mult pentru informatii.

Tomasa, da vreau sa aflu cat mai multe despre dr. pediatra, o sa incerc sa aflu cat mai multe cand merg la dr mea de familie, desi dr mea de fam. pare de treaba dar este cam dusa.

Eu acum am venit de la cosmetica, e foarte cald afara, noroc ca este aproape ca altfel muream.

Mami, esti in pregatiri intense, nu ai mai intrat, sau ne privesti din umbra. Oricum voiam sa-ti urez casa de piatra , fericire si numai bucurii, stiu ca mai este pana sambata dar maine nu stiu daca o sa am timp sa intru.

toate

cecilia,32+Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Multumesc de pupici. Parca ma mai linistesc, numai cu Alex nu am rabdare. Biata s-a plictisit in casa, insa nici la piscina nu o pot scoate, ca sunt 42 de grada afara. Am strans cat de cat prin casa si in bucatarie, acum strang si prin birou, si l-am rugat pe sotul meu sa il cheme pe nea soferul din concediu sa faca cumparaturile. Eu nu pot iesi pe asa caldura si tocmai am realizat, facand lista, ca sunt multe de luat si grele. Nu imi dau seama de ce, am avut cateva contractii pe bune, din cele ca de nastere, dar din cele ca de nasterea pe final. Asa ca acum mai asez cateva carti si dosare si ma uit si eu cu Alex la Pisicile aristocrate.

Sper ca nu v-am deprimat si pe voi. Imi pare rau, simteam ca explodez de suparare. De fapt am si plans.

Si ca sa va mai zic una, ieri am implinit 14 ani de cand suntem impreuna eu si sotul meu (pe 31 facem si 8 ani de casatorie) si am uitat pur si simplu. Este prima data in 14 ani cand uit. Mi-am amintit azi intamplator cand am vazut data pe telefon.

Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)





Buna Roxana! Inainte de toate, iti urez un calduros LA MULTI ANI, ptr fericita aniversare! Eu sunt mic copil pe langa tine - noi doi avem doar 5 anisori-dar sper sa ajungem la nunta de diamant!
In privinta nervilor, nu stii de ce sunt eu in stare cand ma apuca si ma apuca din ce in ce mai des pe caldura asta! Nu suport nimic. Tare imi este teama ca si dupa nastere sa nu am acea depresie postnatala, ca la Alexandra am experimentat-o vreo 5 zile si nimeni nu se putea intelege cu mine.


27 s +
si Alexandra-Nicloleta (27.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Salutare si de la noi!

Si aici efectiv se moare de caaaald....pur si simplu curg apele de mine...uffa...si au anuntat ca si-n August va fi la fel
Marunzika si myral imi pare rau ca aveti probleme ...Doamne ajuta sa ajungeti cit mai aproape de termen!
Sim tin pumnii sa iasa bine testul! ...sint sigura ca e totul ok cu bebeul tau....asa e el,mai dolofan...
Cristina85sss ma bucur ca ai revenit si ca s-au rezolvat prob pe acre le-ai avut ...daca citesti cap trecute,vei vedea ca si eu intrebam ce-i cu tine si cu Picilika...frumoase lucrurile Giuliei!
Crishtina nu esti singura ...prima camasa de noapte pe care mi-am luat-o pt spital,tot fara nasturi e...m-am bucurat asa mult ca in sfirsit gasisem ceva dragut si pe masura,ca nici nu m-am gindit la nasturi...am observat dupa o saptamina cind o calcam
Roxana ia stai tu linistita si nu te mai supara atit...ca-l faci pe bebe Andrei nervos ...si la mine e dezordine,frigiderul aproape gol si am mormane de haine de calcat...bine,la tine e mai greu c-o ai si pe Alex...

Chiar nu stiu cum fac fatza fetele care au deja un copil... intr-adevar sinteti de admirat!

Mie nici nu-mi vine sa cred ca dupa muuuult timp,am avut o saptamina cu relativ putine contractii....mi-e si frica sa ma bucur...
Luni mergem si noi la eco,si abia asteptam!

Felicitari fetelor care si-au vazut zilele astea bebelusii!

Picca 32+ cu Matteo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

quote:
Originally posted by carpatina

quote:
Originally posted by alehiam


Mad cu Robert




Alehiam, e ceva ciudat cu semnatura ta... Cica mai ai 119 zile pana la ziua z.. si cum ai deja 33w, ar insemna sa ai o sarcina de 50 de saptamani...

28+ cu Ioana



mda... ma uitam eu ciudat cateodata ca mai am prea mult, dar nu am stat niciodata cat inseamna de fapt ... hai ca de data asta cred ca e ok... multumesc ... acum pot sa ma panichez? mai am doar 49 zileee????



Mad cu Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Am ajuns si noi acasica... e ingrozitor de cald afara, simti cum iti arde aerul inspirat caile respiratorii... si cica se mai anunta ca asa va fi pana pe 27 iulie



Mad cu Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sunteti minunate . Hadeti ca mi-am mai revenit, am mai avut 2 contractii dar mai usoare. Alex tot nazbatii face. Uite imi pare rau ca am atras-o si pe Sofia la zapaceala. Sabina, are dreptate Carpatina, o sa te santajeze ca ea e cuminte.

Multumim de urari, pentru noi era o zi importanta. El si-a amintit ieri, dar cica a tot uitat sa imi zica, si apoi a ramas surprins ca eu nu spun nimic nimic. Dar eu zic ca nici el nu are nici o scuza, eu macar sunt uituca de la sarcina.

Ma simt oarecum mai bine, adica am depasit depresia cu lacrimi (desi la vederea lesurilor de gandaci din garaj era cad jos - am ales calea cea mai simpla, am incuiat usa si sa stranga maine mejanera), dar tot am starea aia de lesin si ameteala, cu tot aerul conditionat. Trag de Alex sa ne bagam in pat, o sa ii pun dvd cu Scooby si poate stau putin.

Carmen, menajera nu vine zilnic, desi as fi vrut eu macar in perioada asta. Se vaicareste de drum si de caldura, ca altfel ii propuneam eu sa vina zilnic macar 3-4 ore acolo

Carpatina, piscile erau pe dvd, insa nu merge limba romana, sunt numai in engleza, eventual subtitrate. Ma rog, la tine nu e problema, la noi este cu Alex, ca prefera desene pe care sa le inteleaga. Dar am rezolvat-o acum cu Heidi in romana si s-a mai potolit.

Gema, nu mai am contractii acum, evit sa ma mai foiesc prin casa.

Valentina, multumesc frumos. Sa stii ca e posbil sa fie de la caldura, azi am lasat-o mai moale cu AC ca e Alex plina de muci. Cred ca a avut dreptate pediatra, avea nasucul infundat, asta era problema. Dupa picaturi s-a eliberat. Depresie postnatala am avut si eu, a tinut chiar mai mult. Sigur cat m-am stresat cu alaptarea si pana sa trec pe lapte praf eram varza cu nervii. De pe la 2-3 saptamani m-am mai linistit, dar ma mai apuca una alta, dar ma rog, cam ca de obicei. Cat despre ani, multi inainte si voua, sa fiti fericiti si sa va intelegeti, ca asta conteaza.

Hai ca sunt mai bine, gata cu grija mea. Acum ma duc sa o conving pe Alex poate dormim putin si imi revin si eu.

Haideti gata cu








Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by alehiam
acum pot sa ma panichez?


Da, poti!

quote:
Originally posted by alehiam
mai am doar 49 zileee????



La cumparaturi cu tine!

28+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by alehiam

mda... ma uitam eu ciudat cateodata ca mai am prea mult, dar nu am stat niciodata cat inseamna de fapt ... hai ca de data asta cred ca e ok... multumesc ... acum pot sa ma panichez? mai am doar 49 zileee????



Mad cu Robert




Hihihihi, poti sa te panichezi, si eu m-am panicat cand mi-am accesat linkul din semnatura si am vazut 48. Mai avem putin .
Nu pot sa dorm de caldura, m-am tot foit, m-am invartit dar nimic. Si nici televizor nu am ca m-as fi uitat la Untold stories of the E.R., pasiunea mea. Mare lucru de nu se face doctor bb Stefan . Am constatat ca si la Tutu ii place cand mergem, e ceva de groaza

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Mad, are dreptate Carpatina, la cumparaturi cu tine.
Ziceai ca te duci luni la Tutu? Nu il intrebi si ce ne trebuie in bagajul de spital? El are o lista pe site-ul lui, dar sunt curioasa daca mai e valabila...

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput