Mamici de septembrie-octombrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Myral, stai cumintica in patuc si sa vezi ca o sa vina bebe la termen. O prietena de-a mea a avut colul deschis+uter nu stiu de care parca fibromatos de pe la 16-17 saptamani si a stat majoritatea sarcinii la pat, mai iesea la plimbari dar rar, si a nascut la 39 saptamani cu cezariana.

Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Multumesc, Gema. Si eu sper sa fie bine. Ma infiintez devreme la spital si sper sa rezolv cat mai repede.
Eu inca nu ma bag la somn pt ca am reusit sa dorm putin dupa-amiaza si sigur nu as reusi sa adorm acum. Mai bantui pe aici si sper sa se mai racoreasca putin afara. Iar ma doare jos de tot, nu stiu ce tot face bb acolo, dar sper sa nu ma tortureze la noapte.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Dumnezeule, ce calduri azi! Si eu am avut programare la dr homeopat exact la 13.00, am prins o calduraaaa! Am fost sa vad ce sa fac cu limba asta a mea ca tot ca o harta geografica este! Zice tanti dr ca nu e ciupercuta, ci ca ar avea legatura cu ficatul! Iau ceva tratament naturist, sper sa treaca, deja ma dispera!

Vai, ce de-ati scris...

Danuta, te-ai mai linistit cu bebe? Stii ca mai au si zile din astea in care sint mai lenesi!
Sabina, imi pare rau ca ai experimentat contractii! Sa speram ca nu mai revin pana la momentul X!Fii cuminte si relaxeaza-te acolo!

Sim, asa voi face, calc noaptea ca somn si asa nu am! Sim, chiar e mare bebe Stefan, te inteleg ca ai fi dezamgita daca nu e natural, dar pana la urma, mai bine pe mana dr. Hai ca pana atunci mai e! Succes la analize maine! Sint convinsa ca totul e ok si e bebelusul vostru mai grasut!Ti-am zis ca sotul meu a avut 5.200 kg la nastere? Dar nu cred ca s-a luat, ca bebelina mea a fost tot in grafic! Hai ca va fi bine totul, sint convinsa!


Tomasa, sa stii ca si eu m-am gandit ca ar fi fost mai usor pt noi daca prindeam trim 3 in alt anotimp! Asa e tare greu! Dar trecem noi cu bine si peste asta!Nu putem programa cum sa vina copiii...Important e sa fie sanatosi! Bine k nu vine norul ala incoace!Tomasa draga, cat mai mergi la serviciu? Vai, vai ce calduri anunta astia!

Tomitza, felicitari pt beblina!

Vai, Andries, imi pare rau ca tot suferi cu greturile astea!

Roxanel1978, bine ai venit printre noi!

Pinacolada, felicitari pt Luca!

Valentina, bine ar fi sa fie adevarat cu indemnizatia aia! Tot e ceva! Ma ingrozeste perioada in care nu voi mai avea salariu!

Roxana, ce energica e Alex! Dar cred ca e obositor pt tine! Sincer, ma si gandeam la voi, fetele cu al 2-lea bb cum faceti fata si la sarcina si la alt copilas! Oau! Aaa, si eu beau la apa ca disperata!

Roxali, success la analize!

Maruntika draga, chiar ma intrebam cum mai esti! Nu sint bune vestile, dar ajuta DD si mai sta bebelina ta acolo si o sa fie bine !! Pupici!

Nana, de vreo 2 sapt nici eu nu mai am cine stie ce pofta de mancare! Dar probabil e de la caldura!

Of, Myral, chiar ma gandeam pe unde umbli! Hai nu te demoraliza ca mai sta bebele tau in burtica! Multi pupici pt tine!

Mandarinutza, felicitari pt bebelina dolofana si pletoasa!


Gabriela 31+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Sabina, si mie mi-a placut Scarile Levantului, am citit-o acum cateva saptamani. Acum citesc "Primul secol dupa Beatrice" tot de Malouf.

Pinacolada, felicitari pentru Luca care e baiat mare acum.

Roxanel, bine ai venit, sarcina usoara!

Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Gata, am ajuns, am facut dus. Erau 34 de grade la mama acasa si 29 la mine. Afara adica. Nu va zic ca pe drum spre doctor arata termometrul la masina numai 41 de grade. Am ajuns si tarziu. In fine, Alex pare sa nu aiba nimic special, insa sunt niste secretii in gat si nas de la care tuseste. Mergem luni la un ORL. Oricum nu par probleme, dar sa vedem. M-a trimis la un medic nou, sper sa nu inceapa si asta cu polipii lui ca anul trecut, cand copilul avea de fapt un streptococ. Imi pare rau ca nu am cerut la medicul vechi al Alexandrei.

Sim, tin pumnii maine si abia astept sa vii cu vesti bune.

Mandarinutza, si eu am DPN dupa eco 27 august. Vedem noi. Nu stiu cum va fi BB cu pletele, fie-mea era bruneta bruneta si cu mult mult par. Acum e roscatica spre blond, parul tot mult este, dar e foarte foarte subtire.

Gabi, fac fata ca nu am de ales. Si ceva mai nervoasa decat de obicei.

Myral, o sa ajungi sigur la 36-37 de saptamani, dar stai linistita de tot. Ma mir ca nu ti-a facut injectii, nu ma refer la cele de maturare plamani, ci ceva pentru col si contractii. Am o prietena careia i-au facut si niste perfuzii ceva ca sa nu nasca inainte.

Nana, dupa cum se vad suncile la mine, de regula stau foarte bine sau prea bine la capitolul mancare. Azi insa am baut la greu, ca e prea cald. Si deh, nu mai e ca la restaurant sa fiu servita si imi e lene sa fac eu ceva. Nu ca harnicutele noastre de pe forum.

Gema, sunt tare haiosi, si iti umplu viata copiii. Uneori am momente in care ma topesc, alteori ma mai supar, dar nu ma tine mult.

Maruntzika, stai linistita si tu, si o sa mai astepte BB putin. Da-le incolo de cumparaturi, se fac ele. Cauta pe net si indica familiei modelele respective, si pana la urma daca nu iti place poti sa dai o ora doua o fuga si dupa ce nasti, ca nu o fi foc.

Despre pediatru ce sa zic, eu am avut unul de familie si m-a calcat pe nervi. Acum il inscriu pe BB la altcineva, si o mut si pe Alex tot la doamna respectiva. Am avut insa o pediatra buna la Medicover, la care am mers pana acum cand s-a mutat de acolo. Conteaza sa fie la curent cu ce e nou, insa sa fie foarte practic. Ma enerveaza fixismul unora, chiar si pediatra noastra era fixista si aplica scheme neindividualizate. Degeaba ii ziceam ca nu merge la copilul meu, era jignita si devenea irascibila. La inceput nu ma suporta, noroc ca se intelegea cu mama. Acum s-a obisnuit cu mine asa si se comporta ca atare. Nu stiu ce sa zic legat de nevoia pana la 2 ani, pana la 1 an a fost vitala, insa la noi de cand cu gradi de la 1 an jumate a fost absolut necesar pediatrul. Chiar si acum dupa cum se vede.












Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by sim_stoian

Carpatina, pai daca beau laptele simplu imi afecteaza nivelul zaharului? Ca nu mi-l indulcesc, il beau asa cum e el.


Da, asa simplu.. de la lactoza... Si mie imi placea tare.. da' acum l-am lasat...
Apropos.. mie ginecologul mi-a zis ca diabetul gestational nu e o indicatie de cezariana... cate capete atatea pareri...



28+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Sabina... si sper sa nu mai apara contractiile inainte sa le vina vremea.

28+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Cecilia, ramasesem datoare cu VSH ala, insa nu gasisem hartia si eram pe fuga. La 32 de sapt aveam VSH doar usor marit, adica 23 fata de maximul de 20. La tine e putin mai mare, poate fi si o usoara infectie. Fa un sumar de urina, parca tu mai avusesei probleme cu infectia urinara, sau fac eu confuzie. Dar sper sa nu fie probleme.

Inca o chestiune, am verificat analizele cu Alex si facusem la 34 de sapt si niste analize de sange si am repetat si urina. Posibil sa fi fost pentru edemele infernale de atunci, dupa ce am vazut pe lista asta pareau sa urmareasca. Poate de aceea nu am mai primit acum atatea. Cele de coagulare le-am facut tot pe la 33-34, acum nu mi-a mai dat nimic.

Gata, ma duc la fata, ca face prostiute singurica. Pupici, noapte buna si linistita. Sa nu uit Maalox...



Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Carpatina, nu stiu ce sa mai spun despre cezariana... Eu vroiam sa nasc natural si fara epidurala, dar sa vedem ce sa mai intampla. Maine o sa discut iar cu dr dupa ce fac analiza si vedem.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Roxana, bafta cu Alex la dr.
Andries, tie ce ti-a zis doctorul?

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput