Mamici de noiembrie- decembrie ( 45 )

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Victo ce bine de tine ca ai plecat din Bucuresti, esti o fericita. Adevarul e ca acuma si cu 3-5 grade mai putin si tot e o diferenta uriasa. E cumplit afara.


Anca 24+ Elena

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

quote:
Originally posted by alfa_anca

roxx (ca eu deja am observat ca ma incurcasem in roxane) fiecare isi ia concediu pre/postnatal cum vrea, pt ca in afara de obligativitatea de a lasa 42 de zile dupa nastere pt lauzie, legea e permisiva in rest. Adica dc ai nevoie inainte de prenatal mai mult lasi decat cele 42 de zile dupa plus o marja de eroare ca poate vine bebe mai tarziu. Eu, spre exemplu, vreau mult mai mult concediu postnatal ca sa iau 85%din sal dupa nastere cat mai mult, in loc de cele 8 mil de la stat care nu ma avantajeaza cu nimik. Asa ca eu voi incerca sa merg la birou cat mai mult. Dar voi vedea cum voi rezista. Dc voi avea nevoie voi mai lua si cate un concediu medical, sau programul acela redus la 6 ore, sau voi lucra de acasa. Sau vad eu. Oricum, fiecare isi ia cum vrea si cum poate. Acuma sa fiu sincera, cred ca dc acuma as fi avut 7-8-9 luni nici nu mai intra in discutie sa vin la servici si sa sufar pe caldurile astea si ii dadeam naiba de bani ca e mai importanta sanatatea mea si a lui bebe.


Anca 24+ Elena

asa e, fiecare cum vrea. eu am sunat la casa de pensii si am intrebat ( din cauza de stres la serviciu, sefu' o tine una si buna , nici nu vreau sa ma mai gandesc, bine ca merg rar la serv de 2 sau 3 ori pe sapt, in functie de ture) si o dna mi-a spus ca il poti lua pe tot si dupa nastere (126 zile) cum iti e mai bine.
asa ca fiecare cum vrea.


poze



vine
Roxana 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

da roxx dc esti stresata la servici mai bine intri in prenatal cat mai repede posibil ca e mai bine pt tine si pt bebe. Eu nu am probleme mari la servici adica lucrez fara sa ma streseze cineva, poate doar vreun client cu vreun bug cateodata .

Anca 24+ Elena

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Roxana, m-ai inteles gresit... eu nu am renuntat la paine, am si zis ca am mancat paine cu salata de vinete! Prefer cea integrala 100%, tocmai ptr ca are mai multa vit B, cea alba nu prea are nimic in ea, numai calorii goale, cum se spune. La supa, in care aveam niste orez, nu am mancat supa. CUm sa renunt la paine? Ai dreptate, nu e voie. Insa daca am deja orez in supa, nu mai mananc si paine la ea... oricum eu nu mananc de fapt niciodata paine la supe, m-am dezobisnuit, ptr ca in Austria nimeni nu practica asa ceva si se uitau la inceput crucis la mine cu painea mea

dar multumesc ca-ti faci griji, esti o draguta!

Adina 17+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

eu sunt multumita de controalele la ginecolog aici. Am fost la 5 saptamani, apoi la 8, apoi la spital la 13, la dr la 14, (am mai fost o data la el intre timp, nu stiu cand insa), acum ma duc din nou la el la 17 (sau sunt deja 18?) etc. Cam o data pe luna plus ce e de facut la spital, la sfarsit mai des. Dupa termen o data la doua zile la spital...

plec la piscina, ne auzim diseara!

Adina 17+



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ADINA scuza-ma ma speriasem..nu am inteles eu bine
..fetelor pei de abia acum DPN dupa UM coincide cu cea de la ecograf(cu evolutia lui bebe)..ca pana acum DPN dupa UM era 26 oct si dupa ecograf 5 noiembrie ..si acum coincid
..eu beau ceai de czoi de cirese..viata mea ..asa m-am chinuit mereu ..cu sticlele de ceai la purtator...he he ..noi sa fim sanatosi!!..
..apropo ...voi va dati cu crema antivergeturi si pe maini??...eu nu m-am dat si ma uitam cand conduceam la mana ca o tineam pe geam si se vad niste striatii..dar nu ma mai vaiet de vergeturi pentru ca momentan nu ma mai doare asa rau rinichiul...uff...cand de kwr cand de ....

ROXANA de "ursuletz" 26+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

adina, distractie faina la piscina!!
roxana, eu nu ma dau decat pe popoentz, burtica si solduri. ink nu au aparut nicaieri la mine!!dar au timp!!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

BB felicitari..poate reusesti sa scapi fara..a vazut IASMI ca am baiat grasut si "mumos"??!!

ROXANA de "ursuletz" 26+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Fetelor, eu pana acum m-am dat doar cu ulei de bebelus: pe burta, solduri, fund, picioare, sani. credeti ca ar tb sa ma mai dau si cu altceva? Pana acum am luat 7 kilograme si nu am observat inca nici o urma de vergetura. Barbate-meu e foarte haios: mereu se stramba ca sunt uleioasa. Imi spune: "iar te-ai dat cu alifie?"
Oare ar trebui sa ma dau si prin alte locuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ROXXY 80 ..pe mine la masaj ma da crema antivergeturi peste tot..asta acum de curand ca s-a gandit sa schimbe crema cu care ma dadea cu crema pt vergeturi...si mi-a spus sa ma dau si pe maini..astazi am observat niste chestii mici pe maini..

ROXANA de "ursuletz" 26+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput