Mamici de noiembrie- decembrie ( 45 )

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Roxana si eu zic sa lasi DPN-ul asa cum il ai dupa UM.
Se stie ca cu cat evolueaza sarcina, DPN-ul se poate schimba de la o eco la alta, in functie de ritmul de crestere a lui bb.
Si mie mi s-au dat si alte date in afara de 7 noiembrie, insa nu le iau in seama


24+ si baby Kara

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Neata burtici!
Roxx, felicitari pentru baietel!
Roxana felicitari si tie, mai dar baiatul tau e grasunel...cred si eu ca te bate. Ai grija cu rinichii si cu ceaiurile, mai bine mananca mult pepene rosu si bea apa plata. Sigur iti fac bine. Si poate isi mai schimba si BB pozitia si lasa rinichii lu mami in pace!
Victo, bine ai venit! Ce bine de tine ca stai la racorica. Eu abia am adormit azi noapte de cald, si m-am trezit pe la 5 jumate. E din ce in ce mai greu cu caldura, sper sa scapam mai repede!
Abia astept maine la echo sa o vad pe bebelina!
Hai sa va zic ceva haios care pe mine m-a si speriat. Azi dimineata am avut un vis super erotic Dar cand m-am trezit aveam burtica tare si ma intepa scadata inclusiv in vagin...si sa visez despre mi-e frica, dar sa mai si fac... Parca BB Yasmi - ziceai ca e "mica"; eu simt ca sunt ca virgina de fiecare data

Pupici si o zi fara calduri prea mari. Sa stati in casa la racoare!
23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

eu sunt in continuare in vacanta, iar la 1 sept cd trebuia sa incep anul 2 intru in conced medical vreo 2 sapt, apoi prenatal..in speranta ca poate se adopta legea de la 1 ian cu indemnizatia mai mare.
am descoperit o noua mancare delicioasa...paine prajita cu branza de burduf de la napolact. si rosii.
pt rinichi-infectie urinara eu stiu ca sunt indicate ceaiurile de cozi de cirese si din aia de la porumb..cum ii zice..matase. uscata.

24+ piticul Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

cred ca ne incurcam in roxane

bb eu nu imi las zile mai multe dupa nastere, ci inainte pt ca pot fi descoperita. uite, ex meu: dpn meu 5.12 am lasat cateva zile dupa in cazul in care vine bb mai tarziu si am calculat incepand cu 10.12 inapoi 84 zile (126-42 obligatorii dupa nastere = 84) rezultand ca intru in prenatal din 18.09. dc bb vine mai devreme de 10.12 sau 5.12 nu-i problema, se scad din cele 84 si din ziua urmatoare nasterii se calculeaza 42 zile dupa care intru in cic.
sper ca m-am facut inteleasa



vine
Roxana 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

quote:
Originally posted by roxx

cred ca ne incurcam in roxane





vine
Roxana 20+



Nu cred! Tu esti Roxx...iar RGE este Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Hello burtici dragi!

De dim ma tot chinui sa recuperez ce ati scris si sa va scriu si eu ceva, dar voi scrieti mereu, sunteti harnicutze de dim .

lixa linkul pe care l-ai postat ieri cu masutza aia de infasat m-a dat gata. Imi place masutza la nebunie. Inca nu am inceput sa caut prin magazine lucruri de care am nevoie pt bebe, dar sigur voi cauta asa ceva, sper sa se gaseasca si la noi. Dc nu asta e, luam ce gasim.

creem si pe mine ma doare spatele rau cand stau la calc mult (mai ales ca eu stau la servici de la 9 la 18 cu pauza de o ora la pranz, dar pana seara sunt terminata de spate. Inainte si pt mine pozitia cea mai buna sa imi treaca durerea de spate era sa stau culcata in pat pe spate cu genunchii ridicati, dar acuma dc stau asa imi apasa pe un nerv de nu ma mai pot nici macar intoarce in pat si imi vine sa urlu de durere (bine ca eu am si spina bifida). SI ma doare si fundul si oasele de la bazin si etc. de nu mai imi dau seama dc sunt dureri din cauza sarcinii sau din cauza problemelor pe care le am eu cu oasele.

Roxana felicitari pt bebe grasunel si falcos, lasa ca poate intr-un fel e mai bine asa ca e sanatos copilul. Si vb fetelor pumnul in guritza deja este semn de foame si va papa cu pofta la san.

bb fff frumoasa burtica si ce m-a impresionat a fost ca ti-a disparut gaura de la buric deja. Eu credeam ca se intampla mai tarziu, sau ma rog, la mine e inca tot gaura la buric dar poate e de la stratul de grasime de pe burta mea .

bebika felicitari pt bebe Luca-Alexandru, sa fie sanatos si sa creasca mare in continuare.

Roxxy felicitari si tie pt baietel, sa creasca mare si sanatos.

Stefania lasa-le mama incolo de ganduri negre ca nu iti fac bine deloc, oricum nu faci altceva decat sa iti faci rau ca altceva nu poti rezolva. Eu v-am mai spus si iti mai spun tie din nou acuma. La inceputul sarcinii in sapt a 6-a am avut o sangerare, dar era rosu si nu maro si m-am dus de urgenta la camera de garda la spital pt ca medicul meu era pecat din tzara si aia la camera de agrda abia m-au bagat in seama si am asteptat vreo 2 ore la usa medicului si etc pana ajunsesem la disperare si incepusem sa plang de nervi si incordare. Si atunci mi-am dat seama Hopa, eu unde ajung in ritmul asta pana la 40 de saptamani?? Bebe acasa si eu poate la Spitalul 9 si de atunci mi-am bagat singura in cap ca orice am face noi tot voia lui Dumnezeu este si am zis ca dc Dumnezeu mi-a dat acest copilas tot El ma va ajuta sa il nasc sanatos si intreg si ca dc se intampla ceva tot voia Lui este si stie El ce face mai bine, ca noi suntem prea mici ca sa ne impotrivim vointei Lui. Asa ca de atunci gandesc numai pozitiv si doar imi fac planuri. Bine, ca eu nici nu am avut vreo intamplare mai nefericita dar nici nu ma las influentata de intamplarile nefericite ale altora doar in masura de a le intelege suferinta.
Hai ca m-am intins cam mult, dar eu zic ca tb sa te linistesti si sa gandesti pozitiv pt bebelasul tau.



Anca 24+ Elena

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

quote:
Originally posted by creem

quote:
Originally posted by roxx

cred ca ne incurcam in roxane





vine
Roxana 20+



Nu cred! Tu esti Roxx...iar RGE este Roxana



mai e si roxxy80 si nu stiu cui i-a raspund bb


vine
Roxana 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012

....
Iar despre kilograme: fetelor, eu am impresia ca nu depinde numai de cit mincam si de ce mincam, poate depinde si de conformatia fiecareia, poate e si ceva genetic si depinde si de fiecare sarcina si bebe in parte. ...
Jasmin21+Daniel


asa cred si eu ,de ce ma fac cat un pepene daca eu mananc numai alimente sanatoase?dar sunt sigura ca dupa cde voi naste o sa ajung inapoi ....nu la corpul de manechin caci nu am nici macar inaltimea 1.56 desi nr. erau... cat de cat...86 61 92....acum am nr. 6 la sutien..apropo nu-mi mai vine nr. 5cred ca am sa am de-a lapte...he,he,he...

Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

roxx, eu nu refeream dc bb vine mai devreme, ci mai tarziu. la mine DNP e 7.11 dar daca mai vrea sa stea in burtik o sapt-doua....atunci tre sa am destule zile dupa nastere pt a putea intra in ele....

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Ramo imi pare fff rau de ceea ce s-a intamplat rudei tale, mi se pare cumplit chestia asta. Dar eu nu am inteles dc ea este in Romania sau in alta tara. Din ce am observat in afara medicii nu prea te baga in seama prea des si le cheama pe femeile gravide o data la muuuuult timp, si asta pot confirma fetele de la odiseea noastra care traiesc in afara tzarii. Ideea e ca am mai citit un caz unde bebele ii murise in burtica la vreo 36-38 de saptamani si a stat asa vreo 2 saptamani parca si s-a dus sa nasca si a descoperit intamplator facand de capul ei o ecografie ca bebe e mort de ceva timp. Chestia e ca prin miscarile noastre bebe este si el miscat in lichidul amniotic si miscarea asta a lui o simtim ca si cand bebe ar misca el singur si uitea asa nu iti dai seama dc misca el sau l-ai miscat tu, asa ca e fff posibil ca ea saraca sa il fi "simtit" pe bebe. Oricum mi se pare cumplit. Dc pierzi o sarcina la inceput e cat de cat normal si ai sanse sa iti revii destul de repede psihic, dar la varsta mai inaintata a sarcinii sa moara bebe e cam greu sa iti mai revii.


Anca 24+ Elena

poze

Mergi la inceput