Mamici de noiembrie- decembrie ( 45 )

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

stefania, sincer ganduri negre a am avut doar la inceput pana in sapt 12!! de cand am trecut in trimII de sarcina si ami ales de cand misca sunt cea mai fericita si vesela graviduta!!!
adina, multumim!! si vou la fel!!
roxxi80, eu am avut concediu de odihna, luat tot 21 de zile, apoi am venit acuma 2 sapt la lucru, din 27 intru in medical vreo 5 saptamani si apoi de la 1 septembrie intru in prenatal. am rezolvat-o eu cumva



_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Neata fetelor!
Eu nu mai pot de draci. Desi sunt in concediu, am ajuns iar la birou, pentru ca am de facut niste porcarii
Sper macar sa nu stau mult, sa ma apuce caldurile alea mari. Si mi-e un somn de mor, simt ca vreau sa bat pe cineva.

Ramonella imi pare rau pentru cele intamplate, e foarte trist. E foarte ciudat sa il simti ca misca si totusi sa fie mort de atata timp. Cum o fi posibil????

Stefania] prea multe ganduri negre strica. Tu esti o invingatoare, nu te lasa daramata de niste amarate de ganduri negre.

Anca ce bine de tine ca esti acasa.


24+ si baby Kara

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Stefania, tu esti la prima sarcina si nu-i nimic neobisnuit daca inca nu simti bb. In afara de asta, tu nu prea faci nici o miscare, si sa stii ca la bb ii place. Cel mai mult simti bb daca faci miscare, si dupa aia o perioada de liniste... atunci sa vezi ce-i place lui! Cand tu mergi sau dansezi, el se misca mereu in lichidul amniotic, parca ar fi o barcuta, si asta-i place la nebunie. Cand tu te odihnesti dupa aia, incepe el sa se miste!
Poate iti miroasa chiloteii si pentru ca se transpira mai mult in perioada sarcinii, ne ingrasam, temperatura corpului e mai ridicata, iar de temperaturile afara nu mai vorbim!
Fiecare mai are din cand in cand ganduri negre, dar pentru bb e important sa fim optimiste, crezi ca bb vrea o mama prapastioasa? Vrea o mami vesela, care rade mult si-i pune muzica si danseaza cu el. Incearca sa-ti gasesti o ocupatie, prea stai inchisa in casa toata ziua - sau mi se pare mie? Si foarte bine, du-te azi si fa eco, sa-ti treaca grijile, da?

Roxana, felicitari pentru bb mare si grasun! Abia astept sa-l vad si eu maine pe-al meu!

Cami, si la mine poftele-s mai mici, dulciuri mananc putin, dar cu toate astea ma ingras... M-am saturat! Ma enerveaza stratul de grasime de pe burta, bratele grase, picioarele nu mai zic cum, colacelul de deasupra fundului!

Adina 17+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

sa ma corectez i-am auzit inimioara lui bb,cu aparatul de la dr. i-am zis ca vreau sa-mi cumpar si eu si cica nu are rost ca si asa mai este oleaca si se termina totul cu bine...ca aparatul ala a ei e performant si acum cativa ani a dat pe el 600€, da gata nu ma mai gandesc ..totul o sa fie bine...
adina eu nu ma mai candesc la kg...pot sa pun si 30 de kg., basta ca bb e bine...
Felicitari roxana...

Stefania18 Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine
nu am fost niciodata un manechin& foto cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by Roxxy80

Ref la prenatal+postanatal, stiu ca este obligatoriu sa iti lasi dupa 42 de zile (pt lauzie), insa sunt obligata sa-mi iau un anumit nr de zile si inainte? In total sunt 126 de zile? Eu probabil ca voi avea inainte de nastere vreo 30 si ceva (in functie de cum vine bebe). Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.



roxx, nu esti obligata sa iti iei nici o zi inainte de naste daca poti!! trebuie obligatoriu sa ai 42 de zile din cele 126 dupa nastere! eu imi las mai multe in cazca intarzie bebele sa vina!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 24+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ROXX ..pentru hidronefroza...trebuei sa luam no-spa cel putin unul pe zi si ceai de cozi de cirese..foarteeeeee multtttt...atat mi-a spus dr meu a zis ca nu-mi da tratament si sa fac un sumar de urina si urocultura ..

ROXANA de "ursuletz" 26+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

neata fetele!
am ajuns si noi la cj, unde noaptea e raiul pe pamant..cel putin la mine in casa- ma si acopar cu o paturica...:)
mi/am gasit niste hainute dragute...
am fost dimineata la dr de fam. mi/a dat doar vreo 3 analize de sange ( vdrl, hemo nu stiu cum..glicemie)si urina...pai ma intep de geaba...si mi/a zis ca e cam mica burtica..:(
sa vad ce zice maine dr. ginec.
aaaaaa si raportam primele kg in plus..adica 1,7..:)

24+ piticul Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Cami, stiu ca bebe trebuie sa fie mai mare...ma refeream la alt gen de diferente: Iosup mi-a facut 3D, aici e 4D. Iar doctorita la care merg poate nu-mi va gasi nod in papura sa-mi spuna si ea ca m-am ingrasat prea mult . Da, astept sa ma anunti, sper sa poti. Pleaca azi Sebi in voiaj cu bunica?

Iar despre kilograme: fetelor, eu am impresia ca nu depinde numai de cit mincam si de ce mincam, poate depinde si de conformatia fiecareia, poate e si ceva genetic si depinde si de fiecare sarcina si bebe in parte.




bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Roxx, poti pleca sa nasti la spital direct de la serviciu . In plus, nimeni nu stie exact cand se naste copilul, poate veni mai devreme decat data data de UM, cat si cea data de ecograf!
Roxana, eu zic sa lasi DPNul dat de UM, nu stii cum evolueaza in saptamanile viitoare (isi mareste/micsoreaza avansul). In plus, dupa cum am scris mai sus, nici DPNul dat de ecograf nu este exact, nu poate spune nici cu cateva zile inainte cand se hotaraste bb sa iasa! UMul meu era 10 iunie, in primele luni de sarcina bb avea avans de 1-2 saptamani, spre sfarsit ar fi trebuit sa mai intarzie fata de 10 iunie. S-a nascut pe 26 mai, absolut natural, mai micut (sub 3 kg)-asta probabil din cauza imbatranirii premature a plecentei. Ecografii mi-am facut f. des spre sfarsitul sarcinii, chiar si cu cateva zile inainte...In plus, am fost si la un consult ginecologic chiar cu o seara inainte (ma durea rau spatele, am fost chemata de urgenta la cabinet), iar doctorul mi-a spus ca mai am muuult pana sa nasc! Dupa asta totul s-a desfasurat ultra-rapid (de fapt cu viteza "sagetii albastre" nu a trenului rapid!)
Adina, si eu am niste brate grasimoase care ma enerveaza rau, la fel si piciorele butocanoase (nu mai vorbesc de fund..). Hai ca tu esti mai slabuta si din poze arati f. bine! Burtica mi s-a mairit f. mult in ultimele 2-3 saptamani, diseara intentionez sa-mi fac poze (seara, mai ales, "creste" deja cu 2 luni fata de dimineata)

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Victo, bine ai revenit? Cum a fost in vacanta?


bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin21+Daniel

Mergi la inceput