Mamici de iulie-august 2007 (79)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Samurai Lady, daca bb Keita vrea sa vina azi pe lume, sa fie intr-un ceas bun ! Nastere usoara si refacere rapida !

36+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

valen, ai explicat f bine...si eu am aceeasi parere.

alinutza, te sun, ca e mai simplu asa. sunt multe de spus.

imi pare rau ca nu va pot raspunde tuturor, dar sunt singura cu fetele acum.

andicu, nu am inteles de ce te mulgi si nu suge bb numai de la san...de ce trebuie sa stii cat mananca? important e sa stii cat creste si asta se vede cantarind copilul periodic.

nu cadeti in plasa colicilor abdominale...nu orice maraiala sau plans inseamna colica. daca apar, ele se manifesta prin plans inconsolabil aparut imediat dupa masa, cu preponderenta seara si noaptea. cauzele nu sunt bine cunoscute, dar se presupune ca sunt mai frecvente la copiii alimentati artificial, la cei manevrati cu nesiguranta, ale caror mamici sunt f stresate sau care tolereaza mai prost distensia abdominala (sunt si printre noi adulti care se baloneaza si au dureri atunci cand mananca acelasi lucru cu ceilalti care nu au nimic).

se rezolva cu multa dragoste si afectiune din partea mamei, cu picaturi anticolici (nu ceai! ceaiul trebuie baut de mama care alapteaza), caldura si masaj pe burtica, tehnica corecta de alimentatie.

nu stiu cat de coerent am scris, dar am facut-o in mare viteza si nu mai recitesc.
revin mai tarziu.

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Multumim anya pt sfaturi! Sa stii ca eu o sa imi salvez in calc toate astea ca sunt muuuuulte lucruri pe care trebuie sa le tina minte neuronu!

Denisa Maria 38+


poze cu noi si cu burtik crescand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

lary, iti tinem pumnii! sa nasti asa cum ti-ai dorit, pe 17. nastere usoara si un baietel reusit si frumusel ca si ken.

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Lary

Daca tot ai pile la al de sus si nasti exact cand vrei tu, nu pui o vorba buna si pt mine sa nasc si eu pe 8 august, te rog? Ca e zi semnificativa pt noi si ar fi superb.

Pup fetele, vis-a-vis de colici sunt de acord cu Valen si binenteles Anya, aici nu prea se recunosc colicii, adica plansul e de obicei semnal ca exista o problemuta, caca in pampers, prea cald, foame sau pur si simplu vor atentie, luati in brate. In plus in cartea mea mai scrie ca sunt unii copii care pur si simplu asa se adapteaza la viata, sunt mai plangaciosi. La Cosmin nu am avut nicio problema de genul asta, desi alaptat artificial era ca ceasul, la trei ore manca, schimbat si dormit. Ii puneam sab simplex in biberon sa anuleze spuma acea ce o facea laptele si aveam grija sa dea aerul afara mereu chiar de durasi 10-15 min, preferam sa ma plimb cu el prin casa pe umar pana scoate aerul decat sa se chinuie el mai tarziu.

Maine plec in deplasare la o prietena la vreo 100 km de mine, wish me luck, poate nasc pe acolo.

Va pup

Luna 35 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Fetelor am si eu o intrebare: aveti aer conditionat in camera la bebe? Oare poate afecta in vreun fel?
Vin niste temperaturi groaznice si in camera de bloc cred ca o sa ne fierbem. As vrea sa iau si eu aer conditionat dar mi-au sarit toti in cap ca imbolnavesc copilul!!!

Denisa Maria 38+


poze cu noi si cu burtik crescand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

mamica samurai, iti tinem pumnii sa nasti repede si...atunci cand doresti.Luna, drum bun si lasa nascarea in deplasare ca vreau sa-ti fac galerie. In alta ordine de idei, cum stati cu gardu'? Mai aveti de treaba la el?Brazuca, noi avem aer conditionat in camera in care sta Ines. Nu merge toata ziua ci doar atunci cand e nevoie si, nu bate spre ea. Deci eu consider ca e ok (atat ca trebuie spalate des filtrele alea, eventual cu solutie antibacteriana)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by valen
Luna, drum bun si lasa nascarea in deplasare ca vreau sa-ti fac galerie. In alta ordine de idei, cum stati cu gardu'? Mai aveti de treaba la el?





Credeam ca l-a terminat dar ieri cica "tu odihneste-te, ca eu stau in gradina cu Cosmin." Cand m-am trezit vopsea din nou ca nu-i placea culoarea. Dar deja rad cand il vad si rade si el. I-am zis ca daca ma supara plec la agatat la 10 noaptea.

Brazuca poti sa il pui si sa il tii deschis doar cand esti in alta camera sau cu copilul afara sa racoreasca camera si cand vii acasa il opresti.


Luna 35 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Asa ma gandeam si eu. Doar nu oi fi nebuna sa bag 20 de grade cu copilul in camera. Dar macar sa imi faca aerul respirabil cat de cat.

Denisa Maria 38+


poze cu noi si cu burtik crescand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Luna si parca nu era mai frumoasa prima culoare???

Dana S40 cu Daria Stefania

AMR 3 zile pana la DPN

Mergi la inceput