Mamici de iulie-august 2007 (79)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Mersic de sfat, o sa trimit sotul dupa ketorol. Sper sa fie doar o nevralgie!


Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Eu cand o alaptez pe Ingrid ii pun pieptul la coltul guritei ei (poti sa pui si degetul) daca ii e foame va deschide gurita mare. Cand are gurita mare deschisa imi prind pieptul cu degetul mare in partea de sus si cu degetul aratator in partea de jos si il strang apoi ii bag tata in gurita (asa ne-a invatat pe noi sa facem la ora de lactatie).
Aici sunt mai multe informatii: http: // www.webmd.com/ parenting/ How-to-breast-feed am pus spatiu intre cuvinte, trebuie sa stergi spatiile goale sa poti citi informatiile.

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by ilenutza

Eu zic sa nu cazi in capcana cu mulsul ca poti sa o tii asa mult si bine, luni de zile- daca te tin nervii, of corz.Mai bine va chinuiti acum o zi, doua si trebuie sa se obisnuiasca cu sanul.



Ile 39+ si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 5 ZILE






subscriu si accentuez ideea, fiind valabila nu numai pentru andra, dar si pentru celelalte mamici care au aceeasi problema.

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Andra, hai ca iti scriu aici ca vad ca la tel nu ne sincronizam. Acum m-am mai eliberat si pot sa stau si la calculator.
incarc sa-ti explic pozitia pe pat:intinsa pe o parte si fetita la fel, stati fata in fata, deci nu mai ai de ce sa o tii pe ea in brate, decat cel mult sa-i sustii spaticul sa nu cada pe spate. Sanul daca zici ca este asa de mare, poti sa il sustii cu mana, dar in felul asta cel putin Dragos mie mi-a supt de la o luna si jumatate la 9 luni. Tot asa, problema a aparut in perioada de canicula, atunci nici nu aveam AC. Si pana la urma dorinta de a nu fi tinut, constrans in nimic s-a dovedit a-l caracteriza pe piticul meu, deoarece asa cum nu a stat sa suga in brate, nici mai tarziu nu i-a placut sa fie tinut in brate cu fata spre cineva, in marsupiu sau la ora actuala sa-l ghidezi sa faca ceva din ce vrem noi si nu ar vrea el!
Sper sa-ti fie de folos explicatia mea!
Itrebai de asemenea de Vigantol. Asa cum a zis si Deni, 2 picaturi sunt suficiente, dar fiind f uleioase ar trebui sa i le dai direct in gurita, ca daca i le dai de pe linguritza sa pui 3, o parte din ulei nu ajunge in guritza.
Cat despre cand sa iesi afara, traditia din popor este sa nu scoti copilul pana la 8 luni cand vine preotul "sa-ti citeasca apa". Noua neonatologul ne-a zis ca putem sa-l scoatem dupa o saptamana dupa ce l-am adus acasa(10zile de la nastere), cu conditia sa nu fie vant sau umezeala. Prima oara l-am scos pe balcon 10 minute, a doua zi 15-20 si cred ca a 3-a sau a 4-a zi de cand am inceput acomodarea am scos caruciorul cu copilul pentru vreo 30 minute. Am crescut treptat perioada si asa cum zicea si Deni, aveam grija sa nu fie mai gros sau mai subtire imbracat decat mine si sa nu-l scot atunci cand era prea cald.
Sper ca ti-am fost de folos, oricand daca crezi ca te pot ajuta cu o parere acum ai nr meu, nu ma deranjezi, daca doarme piticul ii opresc soneria si atunci nu raspund.
Trimit asta si revin cu ce am facut azi la doct!


AndraSapt38 cu Horia Andrei siDragos Alexandru

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Azi mi-am facut si eu analizele de trim 3. Am pierdut vreo 3 ore nemancata prin spitalul ala de rahat si nici nu am rezolvat tot ce trebuia. M-am certat cu o doctorita la eco unde isi tot baga pilele in fata si pana la urma mi-am vazut si eu piticul la eco. A pastrat avansul de o saptamana ca dimensiuni, placenta e grad 2 spre 3, colul cu orif. intern inchis. Lichid este suficient. Haios este ca de fiecare data cand fac eco la astia(de mentionat ca au un eco din epoca de piatra, zici ca merge la manivela) imi zic ca pare a fi fetita, desi mie Iosup mi-a zis clar la toate 3 ecografiile ca e baiat. Cred ca sotul meu ar suferi un soc sa afle ca pana la urma e fetita si eu nu mai vorbesc, la cate rufe bleu am calcat si spalat in ultima vreme( sa nu il manii totusi pe D-zeu, ca mereu eu mi-am dorit fetita)
La doctorul cariua m-a lasat al meu in grija tot nu am reusit sa intru, asadar maine voi merge din nou sa incerc sa socializez cu dumnealui. oricat imi doresc sa nasc, acum parca mi-e teama de zilele caniculare care urmeaza si de faptul ca as putea sa fiu in spital tocmai atunci.
Anya, ma bucur nespus ca esti din nou activa pe forum, printre noi !
Va pupizez!


AndraSapt38 cu Horia Andrei siDragos Alexandru

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

people!

O cu mult mult lapte?

Simona 37+ Matei Hisham

Crash test dummies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineata! O cafea de oricare, Simo, ca nu se mai poate fara. si-un mic dejun copios - cea mai sanatoasa masa a zilei!

LIA si domnita Miruna Demetra
Inca 2 saptamani si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciaZ spune:

Buna dimineata! o cana de cafea , te rog, dar fara lapte
ca nu am prea dormit cum trebuie. M-am trezit ca imi era cald, ba ca latra un caine, ba ca faceam pe mine... Si de dimineata cand era somnul mai dulce m-au trezit cu picamerul (repara o strada).

35+
Viata e prea frumoasa ca sa pierdem macar o zi fara a ne bucura de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciaZ spune:

Am o cunostinta care a nascut la Giulesti, natural,
si care mi-a facut o lista cu ce i-au cerut sa aduca de acasa. Daca va intereseaza o postez.

35+
Viata e prea frumoasa ca sa pierdem macar o zi fara a ne bucura de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

neatza popor!'
Stiti vorba aia? Si .... si cu banii luati? Cam asa ma simt eu! Am mers azi si am cunoscut noul doctor(inlocuitorul), super dragut omul, m-a consultat, mana usoara, dar....SURPRIZE(fara Andreea Marin) pleaca si el in concediu pe 22! deci, in alta ordine de idei daca ma apuca nasterea intre 22 si 26, raman pe mana unei rezidente pa care am vazut-o pe acolo, dar care nu imi inspira nici o incredere, deci puii mei, daca ma apuca atunci, cred ca ma auto-operez in oglinda, cum mi-am facut a 2-a gaura in ureche in liceu, ca la fata aia nu ma duc. Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu rezidentii, dar de fiecare data cand am vorbit cu ea mi s-a parut cam repezita si fara sa stie de capul ei. Asta e impresia pe care mi-a creat-o, asta zic de ea!


AndraSapt38 cu Horia Andrei siDragos Alexandru

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput