Mamici de iulie-august 2007 (79)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Andra dupa cum spunea si Alina bebelusa ta s-a invatat sa suga din biberon. Aici iti spune sa nu ii dai cu biberonul primele 6 saptamani ca nu va mai accepta sanul. E cu mult mai greu pentru ei sa suga din san decat din biberon.
Eu am patit asa ceva la inceput cu Ingrid. I-am completat laptele cu siringa pt ca nu aveam suficient lapte punand-o tot la san sau i-am dat cu degetul laptic, dar se pare ca impingeam cu mult mai repede cu siringa decat tragea ea din san, ca la un momeent dat nu mai lua sanul daca nu simtea furtunasul. O data nu a vrut sanul de loc, ea vroia degetul, atunci m-am decisa ca nu e bine sa ii mai fac "finger feeding" dupa cum spun americanii, asa ca am pus-o doar la piept. I-a trebuit aproape o zi sa se obisnueasca.
Tu ai doua obtiuni:
1) te mulgi si ii dai din biberon.
2)ii dai doar din san, desi va fi greu sa o vezi asa de suparata (mulge-te in gurita la ea incetuc).

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu zic sa nu cazi in capcana cu mulsul ca poti sa o tii asa mult si bine, luni de zile- daca te tin nervii, of corz.Mai bine va chinuiti acum o zi, doua si trebuie sa se obisnuiasca cu sanul.



Ile 39+ si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 5 ZILE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Alina,Valen, Ilenutza, Cristina, va multumesc din suflet pt sfaturi! O sa incerc sa rezist cat se poate de mult la urletele santajistei de fi-mea si nu o sa ma las pana nu o fac sa manance direct de la san. Sper sa nu ma apuce si pe mine plansul odata cu ea......ca nu stiu cum se va descurca tati cu 2 urlatoare .

Multi de la mine si de la Mara!



Andra si Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BBPuck spune:

Dragele mele, intru doar sa va anunt ca ne-am intors acasa, bebe se cheama oficial Matei, neoficial Mishu:), s-a nascut in mod organizat, la program, pe 13 iulie, ora 8.37, avea 3600gr (acum are 3400) si 52cm.
Am stat la reanimare langa "matusica" Hook:), ne-am bucurat ca ne-am cunoscut, dom' inginer e un simpatic si un tatic fffffffffffffff fericit:), iar Adeluta a dat clasa bebelusilor de cum stia ea sa pape de mult si frumos:).
Va pup si cum reusesc sa citesc tot ce s-a scris pana acum (adica in vreo 200 de ani, ca nu-mi vine sa ma dezlipesc de gogoloiul meu mic), va povestesc ce si cum cu cezariana programata la Giulesti.

Va pup cu mare drag.

BBPuck
37+ si Calin
AMR 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Fetele care sunt la al doilea copil v-as ruga sa ma ajutati cu 2 intrebari la care nu am raspuns deoarece noi inca nu avem un medic pediatru care sa ne raspunda la toate intrebarile:

1. stim ca trebuie sa ii dam copilului Vigantol incepand cu saptamana a doua de viatza, insa nu stim care este doza si modul de adiministrare, iar din maternitate nu ne-a spus nimeni nimic. puteti sa imi spuneti care este modalitatea in care trebuie administrat Vigantolul?

2. as vrea sa scot copilul din casa....insa nu stiu dupa cat timp de la nastere este indicat sa o fac....unii spun 1 saptamana, altii 2-3.....asteptam opiniile voastre


va multumi si va !



Andra si Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu ca sa ma asigur ca a luat tzoanca bine, ii trag buza de jos sa fie rasfranta, adica buza sa fie pe dinafara sanului si vad ca la asa mic trebuie sa ii trag si buza de sus ca o are intoarsa in san si astfel cu buzele ca de peste sau porc simt ca se videaza sanul si suge!

Eu la Vlad i-am dat un singur biberon si ala a fost! M-am mult 4 luni jumate ca sa pot sa ii dau lapte matern. Si i-am dat si suzeta!
Nu zic ba, ca si la al doilea am facut la fel dar vad ca inca suge tzatza, azi a atins un record de 60 de minute de supt intr-o ora si un sfert dupa care am ramas si fara tzoance si fara sfarcuri deci banuiesc ca nici asa nu e bine! Toate astea pe raspunderea mea, stiam clar ca il pot intzarca si mi-am asumat consecintele, de aceea va zic si voua sa nu procedati ca mine!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Andra, doza de vigantol recomanadata este de 2 picaturi pe zi, daca uiti intr-o seara sa NU ii dai a doua zi 4 picaturi! Daca uiti asta este, a doua zi ii dai tot 2 picaturi! De preferat sa il vada un pediatru, nu de alta e posibil ca fontanela sa fie deschisa mult mai mult si atunci e posibil sa ii dea mai multe picaturi de Vigantol, sper sa nu gresesc! Din a 14 zi de viata!

Poti sa o tii afara cat vrea muschiul tau, eu il tin cate 2 transe de cate 2-3 ore, atentie insa la vant, asta mi se pare cel mai periculos! De asemenea atentie multa si la caldura si soare, daca tie nu ti-e bine, nici ei nu ii va fi! Si fara soare deloc pana la 1 an!

Si cu plansul, iti zic eu ca o sa clachezi la un moment dat, oricate sfaturi de relaxare vei primi. Plangi cat plangi dar trebuie sa iti revii repede, ca agiti copilul, simte orice modificare a mamei.

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

andra, dupa cum vezi, te sustinem si suntem alaturi de tine. asa ca nu te lasa prada stresului si nervilor.

uite, am sa-ti povestesc o intamplare care pe mine m-a marcat in sens pozitiv si care m-a facut sa cred cu adevarat ca se poate.

cat am stat in spital, am avut colega o mamica foarte draguta care nascuse la cateva zile dupa mine, tot al doilea copil. eu ma mulgeam si aruncam biberoane intregi de lapte, ca sa pastrez secretia lactata pentru momentul cand arina avea sa poata manca. dumneaei era stresata de alaptat, in sensul ca la primul copil nu avusese lapte. se mulgea si ii dadea 20 ml de la san si restul lapte praf. bineinteles ca mama si soacra, vecina si alte "binevoitoare" ii spuneau necontenit ca nu are lapte, ca sanii sunt moi, ca bebelusul urla ca nu se satura si alte "texte". bineinteles ca a crezut in cele din urma ca ea chiar nu are lapte.
acum secretia s-a instalat ceva mai greu, in cateva zile. din pacate (sau din fericire!) a trebuit sa stea in spital mai multe zile, pentru ca a avut o complicatie dupa nastere. initial a pus bebelusul la san, apoi, pentru ca i se administra un antibiotic interzis la nou nascut, baietelul a primit seringa si apoi biberon. eu o incurajam in fiecare zi sa se mulga sa pastreze laptele, desi sanii erau moi. ca sa nu se streseze ca scoate 5 ml sau 100ml, se mulgea pur si simplu cu mana, pe un prosop. dupa cateva zile, cand bb a avut voie sa suga, l-a pus din nou la san si a constatat ca a avut nevoie doar de putin lapte in completare. cand a ajuns acasa i-a dat doar san si bb doarme si este foarte multumit. ea este increzatoare si foarte fericita. nu l-a cantarit inca, asteapta sa faca o luna.
ma bucur din suflet pentru reusita ei. si asta munai pentru ca a fost foarte sigura pe ea si increzatoare. si mai ales pentru ca nu le-a avut alaturi pe doamnele pricepute care o incurajau sa renunte.

a fost o lectie si pentru mine...iata ca daca doresti cu adevarat ceva si daca ai curaj, rabdare si incredere...chiar se poate.

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Revin si eu cu o mica problema, am o masea imbracata care ma cam doare, nu am idee daca e doar o nevralgie sau e ceva mai mult. Pana ajung la dentist, am voie sa iau ceva si daca da, cam ce? Eu am ketonal in casa dar nu mai am prospectul sa vad daca e voie in alaptare!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

deni, poti lua ketonal. dar, si mai bine, o fiola de ketorol pe care o bei poate face minuni. ajunge putin la bb si chiar nu reprezinta o problema.

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput