Mamici de iulie-august 2007 (79)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:



Fetelor am nevoie de sfatul vostru!!

M-am zbatut 1 ora cu Mara sa o alaptez si nu am reusit. era moarta de foame si urla de mama focului. statea cu sanul in gura si plangea. i-am schimbat scutecul, am aerisit camera....nimic....m-am muls cu chiu cu vai am scos de o masa....nu stiu ce sa mai fac. sanul drept nu l-a vrut de la bun inceput si acum il refuza si pe stangul desi mananca din el. dupa 1 minut il arunca din gura si incepe sa urle. spuneti-mi va rog ce sa fac....sunt disperata cand ma gandesc la urmatoarea masa. sanii sunt aproape goi....iar eu tre' sa ii dau copilului sa manance ceva deseara si la noapte, nu? cum sa o conving sa suga?



Andra si Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Andra si Mara, foarte reusit "reportajul". Se vede ca faceti echipa buna impreuna!
Anya, Jadi, pe mine m-ati convins. Mai fac un bebic - ei, nu chiar maine, dar il mai fac. Deocamdata imi doresc foarte tare sa-mi recapat sprinteneala din tinerete, ca ma termina taratul asta chinuit dintr-o parte in alta. Maine mergem la control, ca ni s-a intors gine din concediu si sper sa pun la punct ultimele detalii legate de nastere. Mai precis vreau sa-mi spuna clar ca pot naste vaginal, ca nu-i nicio problema.

Si inca o chestie. Azi si maica-mea si sotul mi-au spus ca burta mea pare mai lasata. Doamne-ajuta!

witchy_witch, ! Mi-ai facut o poooftaa! Oricum, bine ca ai deschislista de propuneri. Imi iesise din minte chestia asta, ca trebuie sa ne botezam generatia de bebei la sfarsit de odisee.

LIA si domnita Miruna Demetra
Inca 2 saptamani si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by AndraZ


Fetelor am nevoie de sfatul vostru!!
M-am zbatut 1 ora cu Mara sa o alaptez si nu am reusit. era moarta de foame si urla de mama focului. statea cu sanul in gura si plangea. i-am schimbat scutecul, am aerisit camera....nimic....m-am muls cu chiu cu vai am scos de o masa....nu stiu ce sa mai fac. sanul drept nu l-a vrut de la bun inceput si acum il refuza si pe stangul desi mananca din el. dupa 1 minut il arunca din gura si incepe sa urle. spuneti-mi va rog ce sa fac....sunt disperata cand ma gandesc la urmatoarea masa. sanii sunt aproape goi....iar eu tre' sa ii dau copilului sa manance ceva deseara si la noapte, nu? cum sa o conving sa suga?



Nu-mi vine in minte decat o chestie pe care a scris-o nu de mult o mami care e acum la a doua sarcina: primul bebe nu suporta caldura de la san, se supraincalzea mititetul si nu putea sa pape cum trebuie. Incearca sa schimbi pozitia de alaptat - sa te intinzi pe pat cu Mara langa tine, fara s-o tii faorte strans in brate.

LIA si domnita Miruna Demetra
Inca 2 saptamani si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

quote:
Originally posted by shpiry

pentru proaspetele mamici de pui grasunei si dragalasi!
Mamicilor care au facut cezariana am si eu o intrebare la voi: sunt interdictii la facut dushuri dupa operatie? Cat timp...pe caldura asta nu shtiu zau cum o sa rezist fara cateva dushuri pe zi!(de fapt cum or rezista cei din casa )




Shpiry, eu am avut voie sa fac dus in a doua zi de dupa cezariana: vineri m-am operat si duminica am avut voie sa fac dus. regula a fost sa nu ating zona respectiva decat cu apa si atat. in rest, desfrau total.

Andra si Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

quote:
Originally posted by liadorian

Nu-mi vine in minte decat o chestie pe care a scris-o nu de mult o mami care e acum la a doua sarcina: primul bebe nu suporta caldura de la san, se supraincalzea mititetul si nu putea sa pape cum trebuie. Incearca sa schimbi pozitia de alaptat - sa te intinzi pe pat cu Mara langa tine, fara s-o tii faorte strans in brate.




Lia, eu nu am cum sa alaptez decat in pat pt ca am sanii foarte mari (un mare dezavantaj, cum spunea o dr pediatru din maternitate) si nu ii pot sustine si pe ei si copilul....deci faza asta nu merge...

Andra si Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

andra, nu vreau sa te descurajez, dar cred ca mara s-a invatat sa ii curga laptele in gurita din biberon. de asta nu mai vrea sanul.
ti-as fi spus asta pana acum doar din auzite si din carti, insa am patit la fel cu arina. desi in maternitate am refuzat categoric sa ii dau biberon. m-am muls si i-am dat completare cu seringa, dupa ce sugea la san. asta pt ca obosea f repede si nu putea sa suga mult. insa acasa , dupa ce lua sanul (daca il lua!), incepea sa urle ingrozitor. si atunci am zis ca nu-i mai dau seringa chit ca urla nonstop. de foame n-o sa moara, ca nu e asa fraiera. si, incet-incet, a invatat sa accepte numai sanul. cu multa rabdare insa.
deni poate sa confirme versiunea asta din experienta cu vladut.

Alina, mamica fericita a 2 "pete" - Arina Ilinca (20 iun 2007) si Anya Ioana (19 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Andraz, in primul rand trebuie sa fii relaxata; lapte este si cu putin efort o sa inveti cum trebuie sa procedezi; apoi, daca plange cu sanul in gurita este posibil sa nu-l prinda bine si asta s-o streseze; asigura-te ca nu prinde doar sfarcul si si din areola( gurita trebuie sa fie laaarg deschisa) incearca de mai multe ori si daca nu reusesti las-o putin, trage tu aer in piept (eventual mergi 2 minute pe balcon sa te destresezi )si incearca iar; sanii sunt moi pt. ca suge copilul si nu pt. ca tu nu ai lapte iar cu pompa nu vei scoate lapte atat cat ar suge ea; bea multe lichide (ceai de stimulare a lactatiei, apa, compot, eventual lapte) si incearca sa fii relaxata cand ii dai sa suga. de asemenea,ai grija sa nu tzoncane(nu stiu cum sa ma exprim)atunci cand trage din san deoarece e semn ca nu l-a prins bine, trage aer si s-ar putea s-o deranjeze. Banuiesc ccca vor adauga si fetele cate ceva care sa te ajute. Ceea ce este esntial de retinut este ca tu ai lapte, ca acesta este cel mai bun pt. puiul tau si ca vei reusi sa alaptezi, cu putin efort la inceput.Daca mai ai nelamuriri suntem aici sa te sprijinim. Bafta multa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Fetele am si eu o intrebare tot de..incepatoare...Cat dureaza o contractie? Adica tine 10 secunde sau 30 sau cat??? Inteleg ca trebuie sa le cronometrez la intervalele la care se repeta, dar nu stiu cat trebuie sa tina o contractie.

Denisa Maria 38+


poze cu noi si cu burtik crescand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Pot sa imi exprim parerea ca nu imi place sa i se spuna copilului meu gogoasha, galushca....si alte forme de copturi?

Da eu is riiiaaa, fapt cunoscut deja

Simona 37+ Matei Hisham

Crash test dummies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Hop si eu ca tzatza cu sfaturi pentru Andra Z

Sa stii ca ai lapte, nu trebuie sa te descurajezi ca nu ai sanii f. tari.Ca sa te linistesti ia niste galactogil, o pastila de nutrinatal, bea multe lichide.
-trebuie sa fii relaxata si sa te calmezi
-copilul nu plange si refuza sanul pentru ca nu ai lapte, cauzele pot fi multiple
-ca sa produci mai mult lapte, stai cu copilul in pat si tie-l langa tine
-poate ajuta sa il tii piele pe piele, burtica ei pe burtica ta
-pune comprese calde pe sani cu cateva minute inainte de alaptare
-maseaza sanii usor inainte de alaptare
-incarti scrie f. clar ca este nevoie de 4-7 zile pana se instaleaza bine secretia de lapte
-incearca sa schimbi pozitia de alaptat

Fata poate respinge sanul din varii motive, tu trebuie sa depistezi ce este:
-ii e cald
-ii curge prea mult lapte si se ineaca
-din contra, ii vine prea putin , e fomista si daca i-ai dat si din bibe face scandal .Gandeste-te ca unui bb ii e de 7 ori mai greu sa suga din san decat din bibe
-are vreo afta, ceva in gurita,ai controlat-o?ii faci igiena bucala cu glicerina zilnic?
-fii sigura ca a prins bine sanul si poate suge fara dificultate

Si eu cred ca e o prostie asta ca ai sanul prea mare si asta ar fi un impediment- sper sa iti iasa asta din cap!!!


Succes!


Ile 39+ si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 5 ZILE


Mergi la inceput