Mamici de iulie-august 2007 (79)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Brazuca nu vad de ce sa nu le facem baie de mai multe ori pe zi, cum facem noi, asa merge si la ei.

Elena, te-am trecut doar pe lista de induceri si cand ne vei da datele dupa nastere te trecem direct la mamici!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Hai ca mi-am adus aminte ca ne intreba Carmena de a doua cezariana!
Spre deosebire de Alina, eu as zice ca a fost mai dureroasa a doua cezariana, spre seara la terapie am cerut un calmant, ceea ce la prima nastere nu a fost cazul. M-am ridicat parca un pic mai greu din pat si desi umblam fara sa am probleme pe scari, sus-jos, aveam momente cand mergeam la 90 de grade pentru 2-3 secunde pana sa imi capat putere sa imi indrept spatele. Dar una peste alta, nu as putea zice ca a fost mult mai nasol doar un pic mai greu, poate e de vina si varsta
In schimb acasa m-am mobilizat mai repede!
Si eu am intrebat dr daca e mai usor la a doua cezariana si mi-a zis ca nu e vreo regula!
Bafta multa la operatie!

La mine cand plange Tudor, asa mai mult si mai isteric, il nevrozeaza pe Vlad si se duce la el cu intentia de a-i da palme. De altfel si in parc daca sunt copiii prea galagiosi, isi strange jucariile si se muta mai departe. Probabil ca tine de firea lui si nu de vreo gelozie fata de fratele lui despre care imi explica tinand doua degete apropiate cat este de "mic, mic, mic".

Ma duc sa ma intind in pat, ca am niste dureri de sfarcuri cumplite! O fi de la vreme?

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:


Anya, Deni sar'mana de raspunsuri. Mi-au dat lacrimile cand ai povestit, Anya, de "petele" tale si de faptul ca vrei sa se opreasca timpul in loc... Iar Vladutz e un simpatic, nu suporta stresul auditiv de mic, se vede...Sa va traiasca pujutii sa fie sanatosi si frumosi si bine ca s-a terminat cu bine. De kg nu comentez, tu Anya nici nu ai luat foarte multe, cel putin din poze nu se vedeau...Eu sunt ca ursul carpatin, asa ca probabil ca voi avea de munca nu gluma la capitolul acesta...Sa fim sanatosi, asta e important, restul le mai planificam de realizat si in perioada urmatoare...

Eu pana acum cateva zile nu ma prea gandeam la nastere. Citeam pe forum, dar parca de la alta odisee...Acum nu stiu de ce, dar m-au cam luat emotiile...Sper sa-mi treaca pana chiar o sa merg sa nasc, ca destul am fost super panicata la prima nastere...

Ce ma bucur este ca in Elias am vazut ca au reusit sa faca sala de cezariane, deci nu ma mai opereaza la et 1 si bb sa fie la 2, sunt ambele pe acelasi etaj...Si nu mai nimeresc la reanimare cu vreo baba care sa se vaite toata noaptea cat e ea de bolnava, ca am capiat in noaptea dupa cezariana...Doamne ajuta sa fie bine pentru toata lumea!

Pupici.

Carmen36+ si Stefi3 ani

poze carmen&baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

S-au trezit si astia sa doteze abia acum cu aer conditionat spitalele. Nu mai avem noroc sa prindem si noi ca la cat se lungesc!!!!

Denisa Maria 38+


poze cu noi si cu burtik crescand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Interesante povestile voastre cu nasterile, chiar si spuse asa, pe bucatele. Si mie mi-ar placea sa le treceti (trecem) toate in detaliu si sa le centralizam intr-un subiect mai maricel... ar fi de ajutor si pentru alte viitoare mamici, si pentru noi ar fi un loc al aducerilor aminte. Poate cand are fiecare dintre noi timp scrie in detaliu cum s-a derulat nasterea!? Si sa punem un termen, de exemplu... 2 luni!? E doar o propunere, voi ce ziceti?

Si inca ceva: nu stiu daca s-a discutat deja despre denumirea de la clubul scutecelor (imi cer scuze daca am scapat eu cu vederea si s-a stabilit denumirea deja). Daca nu ati stabilit nimic, as avea si eu doua propuneri:

Galushcutze de iulie-august
sau
Gogoshici de iulie -august (cu varianta gogoshele)

In alta ordine de idei, eu simt ca imi plezneste la propriu burtica, ca nu mai are loc de intins.... mi-e teama sa nu patesc vreo dandana acum pe ultima suta de metri, pentru ca nu mai am destula piele. Si voi ati trecut prin asta? Oare la burtoiul imens (de se mira si doctorii cat burtoi am) se mai poate adauga ceva de la bebe acuma in ultima luna, mai are loc!? Voua v-a mai crescut mult burta in volum in ultima luna?


sapt. 34 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shpiry spune:

pentru proaspetele mamici de pui grasunei si dragalasi!
Mamicilor care au facut cezariana am si eu o intrebare la voi: sunt interdictii la facut dushuri dupa operatie? Cat timp...pe caldura asta nu shtiu zau cum o sa rezist fara cateva dushuri pe zi!(de fapt cum or rezista cei din casa )

Noi am mai trecut cu bine de inca o noapte. Contrar tuturor doleantelor viitoarelor mamici eu nu sunt asa de grabita sa nasc. Imi doresc sa-mi vad puiutul dar....mi-e cam frica asa...
Sa mai rezistam un picut la mami in burtik...ca nu-sh cum o sa ne descurcam dupa ce spectacolul va lua sfarsit la maternitate. Uf!

Asa ca io ma bucur pt fiecare zi pe care am trecut-o fara contractii..si sper sa fie tot asa zile pana martea viitoare! Va rog sa-mi tineti pumnii. Io nu-s asa de curajoasa, desi cand va citesc mai prind si io un pic de aripi. Ar trebui sa stau cu ochii lipiti de monitor!!!!

Pupici,
Irina

Shpiry 38+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shpiry spune:

Am cumparat CD-uri cu muzica relaxanta si pentru dezvoltarea creativitatii lui BB!..pana una alta pe el in antreneaza rau de tot in burtik...dar pe mine ma adoarme!

Pup!

Shpiry 38+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Witchy, m-am distrat de minune de bunatatile culinare propuse, eu una nu ma regasesc in nici una din ipostaze, la primul copil ma gandesc ca puteam propune "scovergi de sept-oct" .
Ceva mai putin dulceag ar fi parca mai frumos, zic eu!

Semnat: insesibila de mine!

quote:
Originally posted by witchy_witch

Si inca ceva: nu stiu daca s-a discutat deja despre denumirea de la clubul scutecelor (imi cer scuze daca am scapat eu cu vederea si s-a stabilit denumirea deja). Daca nu ati stabilit nimic, as avea si eu doua propuneri:

Galushcutze de iulie-august
sau
Gogoshici de iulie -august (cu varianta gogoshele)
sapt. 34 cu maricel in burtica



Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

quote:
Originally posted by jadi
Ceva mai putin dulceag ar fi parca mai frumos, zic eu!De exemplu, "muraturi de iulie-august 2007"...
quote:
Originally posted by witchy_witch
Si inca ceva: nu stiu daca s-a discutat deja despre denumirea de la clubul scutecelor (imi cer scuze daca am scapat eu cu vederea si s-a stabilit denumirea deja). Daca nu ati stabilit nimic, as avea si eu doua propuneri:Galushcutze de iulie-augustsauGogoshici de iulie -august (cu varianta gogoshele) sapt. 34 cu maricel in burtica
Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Gogonele de iulie-august suna si mai bine . Mai ales ca e perioada lor!
Hai ca deja intind pelteaua!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput